GüncelSeo ÇalışmalarıWebWordpress

10 Kanıtlanmış Yöntem! WordPress Site Hızlandırma

wordpress hızlandırma

SEO çalışmalarından olumlu sonuçlar almak istiyorsanız, ve Google arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkabilmek adına ilk yapmanız gereken wordpress site hızlandırma çalışmalarınızı yapmak olacaktır. Sizler için 10 kanıtlanmış yöntem ile uzun bir liste hazırladım, bu yöntemleri uyguladıktan sonra site hızınızda ciddi artışlar olacak ve hedeflediğiniz kelimelerlerde yükseleceksiniz!

Öncelikle şunu tekrar hatırlatmakta fayda var; site içerikleriniz ne kadar iyi olursa olsun, sayfanız hızlı değilse bu hiçbir işe yaramayacaktır. Bilindiği gibi binlerce rakibinizin olduğu arama motorları sonuçlarında, kim yavaş açılan bir sayfada daha fazla zaman geçirmek istesin ki? Anında diğer sayfayı açıp, aramalarına devam edecektir.

Google mentalitesi de aynı bu şekilde çalıştığından, sayfanıza yollanan botlar belli bir saniye bekledikten sonra çıkış yapmaktadır, bu da sitenizin hanesine eksi olarak yazılmaktadır.

Sanırım artık Google ve ziyaretçiler gözünde, wordpress hızlandırma işlemlerinin, sayfa hızının ne kadar önemli olduğunu anladık. Şimdi sıra geldi bu işlemleri uygulamaya, wordpress site nasıl hızlandırılır?

WordPress Site Hızlandırma

WordPress site hızlandırma yöntemlerine geçmeden önce, eski yazılarımdan bir liste hazırladım. Aşağıdaki listede arama sonuçlarında yükselmek adına yapmanız gerekenleri anlatmıştım, bu başlıkları yeni sekmede açarak konumuza devam edelim.

1) Site Hızı Ölçme

Site Hızı Ölçme

İlk sırada site hızı ölçme ile başlıyoruz. Sayfanızın yavaşlamasını sağlayan faktörleri tek tek gösteren bazı siteler mevcut. Burada öncelikle hataların tespiti ile başlıyoruz. Bu hatalar tema kaynaklı olabilir, gereksiz ve hatalı kod olabilir, yanlış ve fazla eklenti kullanımı olabilir… Tüm bunların sonuçlarına aşağıdaki siteler aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Bu siteler webmasterların kullanmış olduğu en büyük ve en güvenilir sitelerdir. Buradaki hatalarınızı düzelterek sayfa puanlarınızı arttırabilirsiniz, bu da sitenizin daha hızlı açılması için ilk adımı atmış oluşunuz olacaktır.

2) Tema Seçimi

Wordpress Site Hızlandırma

Tema seçimi, sayfa hızı açısından çok önemlidir. Yeni açılan sitelerde masraf olmaması adına herkes ücretsiz temaları denemektedir. Oldukça hatasız olan temalar mevcut olduğu gibi, sitenizin yavaş açılmasına sebep olacak binlerce hatalı kod ile tasarlanmış temalar da vardır.

Jannah teması, minimum hata, maksimum SEO dostu ve sayfa hızı yüksek olan bir temadır. Buradan temanın güncel fiyatını ve özelliklerini inceleyebilirsiniz.

  • Ücretsiz WordPress Tema Önerisi isterseniz, eski temam olan HitMag adlı temayı önerebilirim, oldukça hızlı ve sorunsuz bir temadır.

3) Cache Eklentisi

LiteSpeed Cache Ayarları

Sayfa hızınızı yükseltmede en önemli kriterlerden biri de, Cache Eklentisi kullanmak olacaktır. Yapacağınız belli başlı ayarlar sayesinde, sitenizin arka planında yapılan gereksiz birikimleri düzenli olarak veya manuel olarak silecek, bu da daha hızlı açılmasına sebep olacaktır. Bazı önemli cache eklentileri ise ;

Benim favorim ve uzun yıllardır kullandığım eklenti LiteSpeed, gerçekten sayfa hızında ciddi artışlar sağladı. Çoğu webmaster sitesinde sadece bu eklentiyi yükleyip, ayarlarını yaparak site hızı arttırma paketleri sunuluyor. Kesinlikle tavsiye!

4) Resim Optimizasyonu

Sayfanızın zengin görünebilmesi adına görseller çok önemlidir. Yazılarınızı süslediğiniz görseller, başlıklar, listelemeler konunun okunurluğu adına olumlu hareketler olacaktır.

Cache eklentilerinizde resim optimizasyonu bölümü mevcut olsa da, her yeni resmin boyutunu manuel olarak küçültüp eklemenizi tavsiye ederim.

Eklenmiş olan görsellerin formatını .png olarak kullanmanız daha yüksek kaliteli görseller sunmanızı sağlayacak olsa da, sayfa hızında düşüşlere sebep olacaktır. Bu yüzden sizlere tavsiyem tüm resimlerinizin kenarlarındaki gereksiz olan bölümleri keserek, uzantısını .jpg olarak kaydetmeniz olacaktır.

Bunlara ek olarak WP Smush Eklentisi ile tüm resimlerinizi optimize edebilirsiniz. Yalnız bu eklenti çok fazla CPU harcamaktadır, bunu göze alarak yüklemenizi yapabilirsiniz.

5) Resimler için LazyLoad Eklentisi

Sayfa hızınızı oldukça etkileyen bir başka faktör ise, tüm resimleriniz için LazyLoad Eklentisi kullanmak olacaktır. Bu eklenti sayesinde, siteniz ilk açıldığı andan itibaren tüm resimlerinizi açmak için zaman harcamayacak, sadece siz konuya devam edip, aşağıya indikçe resimler yüklenmeye başlayacaktır.

Sitenin ilk açılma anı göze alındığında bu eklenti hayatınızı kolaylaştıracak olan başlıca eklentiler arasında yer alacaktır. LazyLoad konusunda başlıca eklentiler ise;

Bu iki eklenti de amacı ve çalışma mantığı aynı olan eklentilerdir, birincisinin tek artısı 0,56 KB olmasıdır. Yani hosting alanınızda oldukça az bir yer kaplayacaktır.

6) Veritabanı Optimizasyonu

WordPress site hızlandırma yöntemlerinden biri de, veritabanınıza yapacağınız optimizasyon işlemlerinden geçmektedir. Daha açık bir dille anlatmak gerekise; tüm veritabanınızın bakımını, onarımını yapmak ve hatalı sayfalardan, fazlalıklardan kurtulmak olacaktır.

Tüm bunları yine favori eklentim olan, LiteSpeed eklentisi aracılığı ile yapabilirsiniz.

7) Bağlantı Bildirimleri

Wordpress Hızlandırma

“Yazıda bağlantı verilen blogları haberdar etmeyi dene” seçeneğini aktif tutmak, diğer bloglar arasındaki iletişiminizi sağlayacaktır. Ancak bu seçenecek sayfa hızınızda yavaşlamalara neden olacaktır. Bu bölüme;

  • Ayarlar > Tartışma Ayarları bölümünden “Varsayılan Yazı Ayarları” bölümüne giriyorsunuz ve yukarıdaki görselde paylaştığım şekilde bir alan karşınıza çıkıyor. Bu haberdar etmeyi dene seçeneğini deaktif ederek, wordpress site hızlandırma işlemlerinde bir adımı daha gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

8) Bileşenler

WordPress panelinizin sağ veya sol bölümünde bulunan bileşenlerin sayısına ve içeriğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Sidebar adı altında çok fazla bileşen kullanmak, sayfanızı ciddi oranda yavaşlatacaktır.

Benim bu konuda size tavsiyem ise, sidebar bileşenlerinizde “Son Eklenen Yazılar” bölümünü kesinlikle bulundurmanız ve varsa Google Adsense ya da diğer şirketlerin reklamlarını yayınlamanız olacaktır. Eklenen her bir fazla bileşen, sayfanızı hızlandırma çalışmalarınızda eksi olarak yer alacaktır.

9) WordPress Güncellemeleri

WordPress sistemini kullanıyorsanız, eklenti, tema ve sürüm güncellemelerini ara ara kontrol etmeniz gerekmektedir. Ya da otomatik güncelleme talimatı da verebilirsiniz. Çünkü tüm bunlar sürekli olarak güncellenmekte ve hatalar giderilmektedir.

Yüklediğiniz her eklentinin de son sürüm olmasına dikkat edin, bazı eklentilerin wordpress sürümünüz ile uyumlu olmamasından dolayı çıkan hatalar sayfanızı yavaşlatacaktır.

10) Hosting Seçimi

Listelediğim tüm maddeleri uyguladınız ancak hala sitenizin hızında ciddi oranda gelişmeler olmadıysa, hosting firmanız ile görüşmeniz gerekmektedir. Ancak bu da çözüm getirmiyorsa, artık o firmadan ayrılmanız ve başka bir firmaya geçiş zamanınız geldi de geçiyor demektir.

Bazı firmalar, bazı eklentileri desteklemediği için ne kadar ayarlarda düzenlemeler, geliştirmeler yapsanız dahi olumlu sonuçlar alamazsınız. Ben de aynı durumdan şikayetçi olarak OdeaWeb’i tercih ettim. 7/24 anında destek ve hata çözümleri ile kesinlikle tavsiye ediyorum.

BONUS : Kullanmadığınız tüm temaları ve eklentileri silin. Eğer bunları bir gün kullanırım diye tutuyorsanız, sayfa hızınızı geliştirme açısından büyük hata yapıyorsunuz demektir. Yedekleme alacağınız yer bilgisayarınız olabilir, ancak kesinlikle bunu FTP veya Wp-Admin paneli olarak düşünmemelisiniz.

Son Sözler

Artık hızlı bir wordpress siteniz mevcut, sayfanıza Google Adsense reklamları alarak gelirler elde edebilir veya daha farklı yöntemler için İnternetten Para Kazanma adlı makalemi inceleyebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.