EkonomiGüncelİş Dünyası

2020 Kambiyo(Dolar) Vergisi Nedir?

Vergi cenneti olan ülkemizde her sene yeni bir vergilendirme ile karşı karşıya kalmaktayız. Kambiyo vergisi; son günlerde dövizin aşırı şekilde yukarı-aşağı hareketleri doğrultusunda alım-satım işlemlerini daha aza indirmek için yapılmış yeni bir vergilendirme türüdür. Kambiyo’nun genel açıklaması ise, para veya para yerine geçen belgelerin değiştirilmesi işlemidir.

Kambiyo Dolar vergisi ne kadar?

2019 Aralık ayı gibi, %0.1’den, %0.2,5’a yükseltilen ve 2020 Mayıs ayı itibari ile beş kat arttırılarak %1‘e yükseltilen vergidir. Örnek verecek olursak, artık alınan her 100 dolar karşılığında 1 dolar devlete vergi olarak ödenecek. Ancak bu durum sadece satın alımlarda geçerli. Yani diyelim ki, dolar bozdurmak istediniz. Aracı kurumun veya bankanın güncel kuru doğrultusunda herhangi bir ek vergi ödemeden exchange işleminizi yapabilirsiniz.

Hazine ve Maliye bakanlığı tarafından şu maddeler ile duyuru yapıldı.

MADDE 1– 13/7/1956 tarihli ve 6802 sayılı Gider Vergileri Kanununun 33 üncü maddesinde yer alan banka ve sigorta muameleleri vergisi nispetlerinin tespitine ilişkin 28/8/1998 tarihli ve 98/11591 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki Kararın 1 inci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

e) Kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden %1 (yüzde bir), aşağıda sayılan kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden sıfır;

1) Bankalar ile yetkili müesseselerin kendi aralarında veya birbirlerine yaptıkları kambiyo satışları,

2) Hazine ve Maliye Bakanlığına yapılan kambiyo satışları,

3) Döviz kredisinin ödenmesine yönelik olarak, döviz kredisi kullanılan ya da kullanımına aracılık eden banka tarafından kredi borçlusuna yapılan kambiyo satışları,

4) Sanayi sicil belgesini haiz işletmelere yapılan kambiyo satışları,

5) İhracatçı Birliklerine üye olan ihracatçılara yapılan kambiyo satışları,”

MADDE 2– Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3– Bu Karar hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.”

Bu yeni gelen Kambiyo vergisi ile yatırımlarınızı dolar üzerinden yapmaktan çekinebilirsiniz, “farklı sektörlerde hangi alanlara yatırımlar yapılabilir?” gibi konular hakkında bilgi almak için Ekonomi adlı kategorimizi inceleyebilirsiniz. Hatta bu kategoriyi “Sık Kullanılanlar,Favoriler” gibi kısayollara eklemenizi öneririm, sürekli olarak güncellenecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.