Güncelİnternetten Para Kazanmaİş DünyasıWordpress

3 Yöntem – Blogunuzu Daha Hızlı Büyütün!

Blog Yazma

Blog yazmaya farklı sitelerde ve farklı zaman aralıklarında olsa da 2009 yılında başladım. Yıllar boyunca bloglarımı daha fazla kişiye ulaştırabilmek adına, çok yöntem denedim. Bazıları çok çabuk büyümemde etkili oldu, bazıları ise beni geriye götürdü.

Pandemi dönemindeki irademle birlikte daha uzun soluklu ve devamlı olma kararı aldım. Bu yazımda ise, uzun yıllardır tecrübe ettiğim bazı kilit noktaları sizlerle paylaşacağım.

1) Hedef Kitle Etkileşimi

Hedef kitlenizle etkileşim kurun ve neye ihtiyaçları olduğunu öğrenin. İletişim en önemli noktanız olacaktır. Kitlenizle yorumlaşın, hata çözümlerini birlikte yapın ve sonrasında alacağınız “bu bilgi çok işime yaradı, her yerde bunu arıyordum vs.” gibi yanıtlar sizi daha çok mutlu edecek, kitlenizle aktif bir şekilde etkileşimde kalmanızı sağlayacaktır.

Blog içeriklerinizi oluşturduğunuzda, hedef kitlenizin neden sizi seçtiğini unutmayın. Yazılarınız ana keywordlerinizden çok fazla sapmamasına özen gösterin. Ya da farklı içerik de olsa, kitlenizin dikkatini çekmesi kilit rolde olacaktır.

2) Blog Tasarımı

Blogunuzu, okuyucularınıza uyacak şekilde tasarlayın. Unutmayın ki, okuyucularınız olmadan blogunuz bir hiçtir. Bu yüzden tasarımı da onlara uyacak şekilde yapmalısınız.

Yeni bir tasarım yaparken, onlardan fikir alabilir, anketler düzenleyebilirsiniz. Tasarımın ardından dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcut, onları da şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Blogunuzu tasarlayın,
  • İçerik oluşturun,
  • Okuyucu bulun,
  • Kitle oluşturun,
  • Blog yazarak para kazanın,
  • Üretken olun,
  • Teknolojiyi anlayın,
  • Aktif olun.

3) İş Birlikleri

Blogunuzu büyütmek adına yapabileceğiniz en büyük hareketlerden biri, başkaları ile kuracağınız işbirlikleridir. Bu iş birliklerine örnek olarak güvenlik, editör, tasarımcı işbirliklerini gösterebiliriz.

Bir de yapacağınız diğer bloglar ile reklam anlaşmaları veya karşılıklı olarak blog paylaşımı işbirlikleri yapmak daha da büyümenizi sağlayacaktır.

İyi bir blog sahibi olmanız, işleri yapacak kişileri PR’lamanız ile ücretsiz işler yaptırmanızı da sağlayacaktır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Blog yazarken dikkat etmeniz gereken en kilit noktalardan biri güncel olmak, diğeri de tüm SEO kurallarına uygun olmaktır. Bazen 1000 kelimelik makaleler yazarken, bazen de eski 200-300 kelimelik yazılarınızı silmeniz gerekebilir.

Bu aşamalar iyi analiz edilmelidir, Google Analytics ve Search Console kullanımının önemi oldukça fazladır. Eski ancak hala hit alan konularınızın ana içeriğini değiştirmeden güncellemeler yapmak sizi arama sonuçlarında yukarılara çıkaracaktır.

Tüm bunlara ek olarak SEO Çalışmaları adlı kategorimi inceleyerek, blogunuzun daha da hızlı büyümesini, hızlı ve yukarılarda indexlenmesini sağlayacak ipuçlarıma göz atabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.