Faydalı BilgilerGüncelKültür & SanatNasıl Yapılır?

4 İpucu – Nasıl Daha Çok Kitap Okunur?

Kitap okumanın keyfi alındıktan sonra, alışkanlıklarınızın değiştiğini fark edeceksiniz. Okumaya zaman bulamıyorum değil, kitap okumaya zaman ayırıyorum demeye başladığınızda dediklerimi daha iyi anlayacaksınız. Eğer gerçekten mazeret üretmeden, “rutin olarak kitap okuyorum, ancak daha fazla kitap nasıl okunur?” diye merak ediyorsanız, sizler için 5 ipucu şeklinde, ana başlıklar altında inceleme hazırladım. Hazırsanız, başlayalım.

1) Okuma Süresi Planlama

Kitap Okuma Yöntemleri

İlk ipucu olarak, her işte yapmanız gerektiği gibi bir planlama ile başlayın. Spontane okumalarınız dışında, kesin olarak yaptığınız bir zamanlamalar olsun. Diğerleri zaten ekstra olacaktır, ki bu da daha fazla okumanızı sağlayacaktır. Örneğin, “30 dakika okuyup bırakıyorum, veya 40 sayfa okumadan bırakmıyorum.” gibi. Bu şekilde daha çok sorumluluk sahibi hissedersiniz, ve görev edindiğiniz işler her zaman daha planlı şekilde yapılır.

2) Sabah Rutini

Nasıl Daha Çok Kitap Okunur?

Biraz kendinizi yorumlayarak bu rutini belirlemelisiniz. Sakin kafayla kitap okumayı mı seviyorsunuz? Yoksa işten, yoğunluktan bunalmışken kitap okuyarak tamamen dış dünyaya kendinizi kapatmayı mı seviyorsunuz? Eğer ikincisi ise, gece rutini diye de kendinize bir başlık oluşturabilirsiniz.

Sabah rutini şeklinde önermemin bir sebebi de, uyanır uyanmaz sosyal medya bataklığına düşmekten kurtulmaktır. Boş kafa ile dolduracağınız gereksiz bilgiler yerine, daha yararlı işler yapabilirsiniz.

3) Sesli Kitaplar

Kitap Okuma Yolları

Gözlerinizin bozulmaması veya göz problemi yaşadığınızdan ekstra olarak yormamanız gerektiğinden kitap okumayı göz ardı ediyor olabilirsiniz. Tam da burada sesli kitaplar devreye giriyor. Rutininize sesli kitapları ekleyerek, okuma kadar olmasa da en azından o kitap hakkında tamamen bilgi sahibi olmuş olursunuz. Hem buna ayıracağınız zaman, sadece kulaklıklarınızı takmaktan ibaret olacak. Yürürken, araba kullanırken, işe giderken, eve dönerken istediğiniz her an bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

4) Yanınızda Taşımak

Daha Fazla Kitap Okuma

Herkes bu yöntemi sevmiyor olabilir, çoğu insan yanında ekstra bir şey taşımak istemez. Kendimden örnek verecek olursam, en nefret ettiğim şeydir, telefon cüzdan dışında bir şey taşımam. Ama kitap okuma alışkanlığınızı arttırmak istiyorsanız, bu yöntemi kesinlikle denemelisiniz. Çünkü her zaman bir boş zamanınız vardır. Sadece nasıl değerlendirdiğiniz önemlidir. Bu farkındalığı kazandıktan sonra, “bak aslında şu an kitap okuyabilirdim” diyeceksiniz.

Daha onlarca sayabileceğim okuma arttırma yöntemlerinden başlıcalarını sıraladım. Eğer sizin de günlük rutininizde uyguladığınız bu tür yöntemler var ise, yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.