Güncelİnternetten Para Kazanmaİş DünyasıWeb

5 İpucu! Freelancer Yazar Olarak İş Bulma

Freelance İş Bulma

Pandemi günlerinde internet kullanımı ve önemi çok daha arttı. İnsanlar çalışmalarını online olarak zoom veya skype tarzı uygulamalar ile yapmaya başladı. Bazıları da yeni iş yöntemleri arayarak, İnternetten Para Kazanma konularına yöneldi. Yeni normaller, insanlardan uzak, evden çalışıp asosyalleşen bir topluluk yarattı. Freelance çalışarak, geçimini sağlayanların sayısı da oldukça arttı. Freelance iş bulma için bilmeniz gerekenleri, 5 ipucu ile işinize yarayacak bir liste hazırladım.

Freelance İş Bulma

Korona virüs sebebi ile herkes freelancer olma yolunda ilerledi, bu da doğal olarak rekabeti arttırdı. Freelance iş bulma gerçekten çok mu zor? Birazdan anlatacağım yöntemler ile çok rahat iş bulma ortamı oluşturacaksınız.

1) Sıkı Bir Portföy

Bildiğiniz gibi, rekabet artınca işverenler de hali ile çok seçici olmaya başladı. Bu yüzden;

  • Yazı örnekleri var mı?
  • Daha önceden yapmış olduğunuz işleri görebilir miyiz?
  • Güvendiğiniz yüksek kaliteli makaleler nelerdir?

gibi sorulara net cevaplar verecek şekilde bir mail ile karşılık vermelisiniz. Ekstra olarak varsa, referanslarınızı yönlendirebilirsiniz. Daha önceden yazmış olduğum;

2) Yazma Becerilerinizi Geliştirin

Eğer frelance çalışarak bu işten gelir elde etmek istiyorsanız, kesinlikle yazma becerilerinizi geliştirmelisiniz. Geliştirdiğiniz her beceri size artı gelir olarak geri dönecektir. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenler;

  • Yazım hatası kesinlikle yapmayın,
  • Anlam bütünlüğünü bozacak kelimelerden uzak durun,
  • Tekrara düşmeyin,
  • Verilen tarihi geçirmeyin, hızlı yazın,
  • Dikkat çekici başlıklar oluşturun,
  • Ve en önemlisi ÖZGÜN OLUN!

Örneğin; İçeriklerinizi yabancı dil üzerinden yapabilir, hakkında fazla konu açılmamış konulara yönelebilir, ya da aşağıda listelediğim “Seo uyumlu makale nasıl yazılır?” adlı konumu öğrendikten sonra, kelime sayısı başına alacağınız ücretlere zamlar yapabilirsiniz.

3) Aranan Yazar BİO’su Oluşturun

İlk izlenim her zaman çok önemlidir. İyi bir yazar olduğunuzu göstermek istiyorsanız, kesinlikle yaratıcı, düzenli ve iş verenleri kendinize çekecek şekilde özenli bir yazar biyografisi hazırlamanız gerekmektedir.

Yazılarınızı okudular ve yazarın kim olduğunu merak ettiler. Açıp biyografinizi okuduklarında, okuyucuları kendilerine çekecek samimiyeti kurmanız gerekir. Bunu anlattığınız hikayelerinizden veya hobilerinizden yakalayabilirler.

4) Tavsiye Fırsatları

Yaptığınız çalışmaları, işleri beğenen çoğu kişi sizi kendi çevrelerindeki işlere de yönlendirmek isteyecektir. Ancak bazıları da yaptığınız işlerin kalitesini beğenip, sizi kendilerine saklamak isteyebilir. Bu insanlarla da iş öncesi yapacağınız anlaşmalar ile, tavsiye ortamları yaratmalarını isteyebilirsiniz.

Yapacağınız çalışmalar ücretsiz dahi olabilir, ancak bu hiç önemli değil. Çünkü kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez! Eğer yaptığınız işler kaliteli ise, bu ücretsiz işler size yeni müşteriler olarak geri dönecektir. Bunu da kaçırmak istemeyiz.

5) İnternet Ortamı

İnternet sitesi olmayan her kişi, iş ilanlarına veya büyük sitelerin panolarına yazılarını yükleyip satılmasını beklemektedir. Eğer siz de serbest çalışma işlerinde yeniyseniz, bu siteleri kullanabilirsiniz.

gibi siteler dünya üzerinde büyük kitlelere hitap eden sitelerdir, konu içinde daha önce belirtmiştim, ancak aşağıdaki link aracılığı ile tekrar site önerilerine ulaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.