Seo ÇalışmalarıWeb

5 Yöntem! – Sitenizin Hemen Çıkma Oranını Azaltma Yolları

Hemen Çıkma Oranı Azaltma

Hemen çıkma oranı, ziyaretçilerinizin ilk bakışta, amaçlarına ulaştıktan sonra veya içeriği beğenmeyip anında çıkmaları sonucu yapılan oranlamadır. Peki hemen çıkma oranı azaltma neden önemlidir? Sitenizin hemen çıkma oranını azaltma yolları nelerdir?

Hemen Çıkma Oranı Azaltma

Öncelikle bu oranı görebilmek için Google Analytics hesabına sahip olmanız gerekiyor. Hesabınızın olduğunu varsayarak, giriş yaptıktan sonra;

  • Kitle > Genel Bakış > Hemen Çıkma Oranı adımlarını izliyoruz.
Hemen Çıkma Oranı Azaltma

Ardından yukarıdaki görsel şeklinde bir sayfa açılıyor. (Ekran görüntüsünü gece 12’yi biraz geçtikten sonra aldığım için kullanıcı sayısı az gözüküyor.)

Ok ile işaretlediğim bölüm, gelen ziyaretçilerin sayfanızda ne kadar sürede çıktığını gösteriyor. Peki bu hemen çıkma oranını arttırma adına neler yapabiliriz?

Hemen Çıkma Oranı Yorumlama

Hemen çıkma oranınızın yüksek olması, her zaman kötü bir anlam taşımamaktadır. Bu oran %99 dahi olabilir, ancak bazı sosyal medya araçlarını kullanarak sayfanıza ziyaretçi çekiyor olabilirsiniz. Bu sayfada, listelenmiş şekilde satılacak olan ürünleriniz veya görmelerini isteyeceğiniz başlıklarla süslenmiş makaleleriniz olabilir.

Bu yöntem sizi doğrudan hedefinize ulaştıracaktır, bu sayede de hemen çıkma oranının yüksek olması her zaman kötü bir anlam taşıyor tezini çürütecektir.

Ancak ya yukarıda belirttiğim şekilde bir yöntem uygulamadan sayfanızdan hemen çıkma oranı yüksekse? İşte o zaman düzeltmeniz gereken bazı noktalar mevcut demektir.

Farklı Trafik Kaynaklarının Hemen Çıkma Oranları

Genel trafiğinizin dışında, daha detaylı olarak farklı trafik kaynaklarından gelen ziyaretçilerinizin sayfanızdan hemen çıkma oranlarını da inceleyebilirsiniz. Bunun için;

  • Edinme > Tüm Trafik > Kanallar adımlarını izledikten sonra,
Hemen Çıkma Oranı Azaltma

Yukarıdaki gibi bir görsel karşınıza çıkacak ve sol listede bulunan;

  • Social
  • Direct
  • Organic Search
  • Referral

Başlıkları altında daha sağlıklı yorumlar yapabilme imkanımız oluyor. Görüldüğü üzere sosyal medya hesaplarım üzerinden yapılan paylaşımlarda daha kilit noktaya vurgu yapıldığından dolayı hemen çıkma oranı biraz daha yüksekken, Organic Search yani arama motorları üzerinden yapılan aramalarda bu oran oldukça düşük, ki bu da doğru yolda olduğumuzu göstermektedir.

Google Adsense gelirlerinizi arttırabilmek adına ve SEO Çalışmaları yapılırken daha çok organik aramalarınız göz önünde bulundurulur.

Hemen Çıkma Oranı Azaltma Yolları

Artık hemen çıkma oranlarını ve bunun Google Analytics üzerinden genel olarak ve trafik kaynağına göre nasıl yorumlandığını anladığımıza göre, şimdi bunu azaltma yollarını inceleyelim.

1) İlk İzlenim

Ziyaretçileriniz sitenize geldiğinde ilk olarak güvenilir olup, olmadığına bakar. Öncelikle bir SSL sertifikanız olması gerekir, İnternet Sitesi Nasıl Açılır? adlı yazımda, daha önceden bu konu hakkında bahsetmiştim.

Ardından sitenizin hızı, genel tasarımı, teması, markanız, sloganınız gibi detaylar saniyeler içinde gözden geçirilir. Bu konular üzerine;

Yukarıdaki başlıklar aracılığı ile, konu ile alakalı yardımcı olacak yazılarımı yeni sekmelerde açıp, yazımıza devam edelim.

2) Kaliteli İçerik

İlk izlenimdeki detaylar göz ucuyla kontrol edildikten sonra, asıl konu olan içeriğe göz atılır. İçeriğinizin kaliteli olabilmesi adına dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcut.

Öncelikle tüm yazılarınızın daha fazla ziyaretçi çekebilmesi adına, SEO uyumlu olması gerekir, bu şekilde hem arama motorlarında daha iyi sıralamalarda yer alacak, hem de gözü yormayan, kaliteli içerikler oluşturmanızı sağlayacaktır.

Bunlara ek olarak; doğru ve hatasız Türkçe kullanımı, konu ile alakalı ve esprili görseller ile süslemek ziyaretçilerinizin sitenizde daha uzun kalmasını sağlayacaktır.

3) İç ve Dış Bağlantılar

Konu içeriğinizde vereceğiniz site içi linklendirmeler ve dışarıya vermiş olduğunuz bağlantılar SEO açısından da çok önemlidir. Yoast SEO kullananlar bilir, yazılarınızı oluştururken yapmadıysanız bu size uyarı şeklinde gösterilir.

Site içi bağlantılarınızda ise, herhangi bir konu hakkında daha detaylı bilgi verirken, eski makalelerinizden örnekler vermek yeni sayfalarda aramalar yapmak yerine, zamanı sitenizde geçirmelerini sağlayacaktır. Bu benim sıkça başvurduğum yöntemlerimden biridir, bu yazımın içeriğinde de oldukça uyguladım.

Bonus: Site dışı bağlantılarınızı verirken, “Yeni Sekmede Aç” şeklinde vermeye özen gösterin.

Görselde görmüş olduğunuz “Open in New Tab” seçeneğinin seçili olduğundan emin olun.

4) Popüler Yazılar

Kenar çubuğunuzda (sidebar) veya sitenizin en alt bölümünde (footer) en çok okunan yazılarınıza, son güncellenen yazılarınıza yer vermek ziyaretçilerinizin dikkatini çekecek ve site içinde geçirdikleri zamanı arttıracaktır.

Bunu bir metin bağlantısı şeklinde yapabilir, bir buton kullanabilirsiniz. Ancak benim de kullanmış olduğum ve en etkilisi olduğunu düşündüğüm, resimli bağlantılar daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

5) Site içi Arama

Site içi aramanızı basitleştirmeniz gerekiyor. Her yeni aramada belki bu sitede yazılmıştır, dediklerinde hızlıca sonuca ulaşabilmeleri gerekir. Bu yüzden basit, göz önünde ve hızlı olması gerekiyor.

Çoğu internet sayfasında bu göz ardı edilir, ancak bir o kadar da önemlidir. Siz göz ardı etmeyin, kazananlardan olun.

Son Sözler

Bahsetmiş olduğumuz bu 5 yöntemi uygulayarak, sayfanızın hemen çıkma oranı konusunda iyileştirmeler sağlayacaksınız. Sitenizde daha fazla kişinin, daha fazla zaman geçirmesi bir o kadar da reklamlar tarafından dikkatinin çekilmesine sebep olacaktır. Amacınızın İnternetten Para Kazanma olduğunu düşünürsek, bu işten karlı çıkacaksınız.

Ek olarak ;

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.