GüncelSeo ÇalışmalarıWeb

6 İpucu! – Ücretsiz Seo Yapımı

Seo nasıl yapılır?

Günümüzde sosyal medyanın etkisi inkar edilmeyecek kadar büyük olsa da, internet sitelerinizin en büyük trafik aldığı yer arama motorlarıdır. En büyük gelir kaynağı olan, Google Adsense reklamları da en çok organik ziyaretçileri sevmektedir. Yapacağımız çalışmalar sayesinde arama motorlarında daha üst sıralara oynayabilirsiniz. Birazdan listeleyeceğim ipuçları ile Ücretsiz SEO Yapımı hakkında bilgi sahibi olacak, kendi arama motoru optimizasyonunu yapabileceksiniz. Ücretsiz seo yapımı nasıl olur?

1) Eksiklerin Tespiti

Seo eksik tespiti

Her başarılı iş analizinde olduğu gibi öncelikle eksiklerimizi tespit etmekle başlamamız gerekiyor. Zaten ziyaretçi sayınızın beklediğiniz miktarda olmamasından burada bir eksik olduğunu anlıyor olmalısınız. Genel olarak yapılan hatalara ilk olarak içerik yükleme anormalliğini verebilirim. Bir gün 5 makale yazıp ardından 3 gün hiçbir içerik üretmemek yapılan yanlış yöntemlerden biridir. Her konuda olduğu gibi tekrar belirtmekte fayda var, özgün içerik yazımının önemi. Emek hırsızlığı arama motorlarının da hiç sevmediği bir özelliktir, sitenizi sıradan bir site olarak görecek ve ona göre davranacaktır. Bir diğer yapılan yanlış ise fazla ve değersiz backlink almak. Backlink alımı ve tanıtım yazılarının paylaşılması arama motorlarındaki indexlenme hızınızı ve daha yukarılardaki sonuçlarda görüntülenmesini sağlar. Ancak burada dikkat etmeniz nokta, hangi sitelerden bu alımları yaptığınız. Adeta link çıkış çöplüğü sitelerden alım yapmanızın hiçbir yararı olmayacaktır.

2) Tema Düzenlemeleri

Seo Uyumlu Tema

İlk bakıştaki izlenim her zaman çok önemlidir. Bu konu arama motorları için de geçerli. Siz sadece tasarım ve renk olarak görürsünüz, arama motorları ise “sayfa hızı süresi, içerdiği hatalar” vs. gibi detayları görürler. Bu yüzden temanız SEO çalışmalarında da büyük önem taşır. Hatalarınızı minimuma indirerek güncel temanızı kullanabilir, ya da yeni bir temaya geçebilirsiniz.

3) Belge Kullanımı

Seo için belge kullanımı

Google algoritması için yeni bir inceleme özelliği diyebiliriz. Artık belge kullanımı da SEO çalışmaları arasında detaylı incelemelere giriyor. Siz de içeriklerinizde daha fazla “.PDF – .DOC” uzantılı belgeler kullanarak bu yöntemden faydalanabilirsiniz. Bu konuda özellikle ürün tanıtımlarında olan “nasıl kullanılır?” gibi açıklamaları kullanabilirsiniz.

4) Arama Sıralamaları

Seo için Arama Sıralamalarının Önemi

Belki de en zevkli bölümden biri olarak gelmiştir bana hep. Tabi bu durum olumlu sonuçlar aldığımızda daha geçerli diyebilirim. Google arama sıralamalarında kaçıncı sıradasınız, veya hangi kelimeden daha çok sitenize ziyaretçi alıyorsunuz? Bu konuları incelemeniz çok önemli. Örneğin; bir konu üzerinde sitenizde popülerlik oluştu, o konuyu SEO uyumlu içerik haline getirip daha yukarı sıralara çıkmayı sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki konumda detaylı olarak sıralamanızı nasıl öğreneceğinizi anlattım.

5) Tarama hatalarının kontrolleri

Seo tarama hatalarının kontrolleri

Yaptığımız çalışmalarda hataya yer olmaması lazım. Bunu sıfırlayamıyorsak, her zaman minimum oranda tutmalıyız. Yine bir Google hizmeti olan Webmaster Tools ile bu hataları tespit edebilirsiniz. Bu yaygın hatalara örnek olarak “404 sayfaları” adlı sayfaları gösterebilirim. Hemen bu sayfaları kaldırabilir veya düzenleyip yeni içerikler girerek bu hataların ortada kalkmasını sağlayabilirsiniz.

6) Site içi Linklendirmeler

Seo site içi linklendirmeler

Altıncı ve son maddemiz olan site içi linklendirmelerden bahsedelim. Benim de makalelerimde sık sık kullandığımı görebileceğiniz site içi linklendirmelerin etkisi gerçekten çok büyük.

Öncelikle arama motorlarından gelen ziyaretçileriniz, bahsettiğiniz herhangi bir konuda anlamadığı bir nokta olduğu zaman yeni sitelerde aramak yerine, sizin pasladığınız linkler sayesinde sonuçlarına ulaşabiliyorlar. Bu süreç hem sitenizde geçirilen zamanı arttıracak, hem de linklediğiniz konuların arama motorlarındaki sıralamaları açısından pozitif şekilde sonuçlar alacaksınız.

Son Sözler

Tüm bu ipuçlarını kullanarak, ücretsiz seo yapımı hakkındaki neredeyse her şey hakkında bilgi sahibi olduk. Seo üzerine yazmış olduğum diğer makalelerimi aşağıdaki linkler aracılığı ile inceleyebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.