Google AdsenseGüncelNasıl Yapılır?Web

Adwords nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Adwords Nasıl Kullanılır?

Google Adwords nedir?

Yaklaşık yirmi senedir kullanılan en büyük ve en güvenilir arama motoru olan Google’ın bir reklam verme hizmetidir. Sadece internet sitelerinizde değil, youtube üzerinden de bu platformu kullanabiliyorsunuz.

Bu sistem üzerinden Google’a reklam vererek, belirleyeceğiniz bütçe doğrultusunda binlerce kişiye ulaşabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en kilit nokta, hedef kitlenizin kim olacağıdır. Öncelikle bir pazar araştırması yapmanız gerekiyor, reklam vermek istediğiniz ürün,site vs. kimlere hitap ediyor? Bu konuda detaylı çalışmalar yaptıktan sonra, Google Adwords aracılığı ile reklam verirseniz, daha sağlıklı sonuçlar alır, aldığınız hizmetten en iyi şekilde faydalanmış olursunuz.

Adwords Nasıl Kullanılır?

Adwords ile reklam vermeye karar verdiniz, ancak nasıl yapabileceğiniz konusunda bir fikriniz yok. Tam da bu konuda yine Google devreye girip, Anahtar Kelime Aracı adlı hizmetini kullanıma sunuyor. Aşağıdaki görselde gördüğünüz şekilde kampanyanızın başarılı olması için hedef seçiyorsunuz.

Bu aşamayı geçtikten sonra bütçemizi belirliyoruz. Bu bütçenin de reklam vermeden önce iyi planlanması gerekiyor. Özellikle aranma hacmi düşük olan kelimeleri seçmeniz, daha düşük bütçelerle çok daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Planlayıcınızdan baktınız ve kelimenizin aranma hacmi yüksek, doğru orantılı olarak bütçenizi de yükseltmeniz gerekiyor.

Kelimelerdeki planlarımız da yapıldığına göre, vereceğimiz reklamın bütçesine geçiş yapabiliriz. Adwords sistemi, bu konuda size bir sınır tanımıyor. Daha fazla üyenin, daha çok kişiye ulaşması amacı ile bütçe bandı oldukça geniş. 10 TL ile de giriş yapabilirsiniz, 1000 TL ile de bu konuda seçim sizin.

Örneğin :

  • 0,25 TL değeri olan bir kelime üzerinden reklam vermek istediniz ve bütçeniz 100 TL alabileceğiniz tık sayısı maksimum 400 olur.
  • Kelime değeri 10 TL olan bir kelime seçtiyseniz, 100 TL reklam bütçenize karşılık sadece 20 adet ziyaretçiden tık alabilirsiniz.

Bu nedenle çok büyük bütçelere sahip değilseniz, planlamalarınız aranma hacmi düşük olan kelimeler şeklinde olmalı ki daha sağlıklı sonuçlar alabilmelisiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.