ArabalarFaydalı BilgilerGüncel

Arabam Çok Yakıyor! Yakıt Tüketimi Azaltma Yollları

Yakıt Tüketimi Azaltma Yolları

Arabam Çok Yakıyor!

Her geçen gün yükselen enflasyon oranları nedeni ile, araçların inanılmaz yüksek rakamlara satılan bir pazar haline dönüşmesi yetmiyormuş gibi, bir de her gün benzine, motorine zam yapılıyor. Dolayısı ile “arabam çok yakıyor” gibi serzenişlerde bulunanlarla karşılaşıyoruz. Bu yazımda tüm bu dertlerinize son verecek ve yakıt tüketimi azaltma yolları başlığı altında 10 altın tavsiyeyi birlikte inceleyeceğiz.

Aracınızın yakıt tüketimi azaltma yollarına geçmeden önce, bunun nedenini öğrenmekte fayda var.

Aracım Neden Çok Yakar?

  • 1) Aracınız büyük ve ağır olabilir,
  • 2) Motor hacmi yüksek olabilir,
  • 3) Performanstan kaynaklı olabilir,
  • 4) Eski teknolojiye sahip bir araç olabilir.
  • Aracınızın büyük ve ağır olması, hareket edebilmesi açısından ekstra efor sarfetmesine sebep olacaktır. Bu ekstra efor da yakıt tüketimini arttıracaktır.
  • Aracınızın motor hacmi yakıt tüketimi ile doğru orantılıdır. Küçük bir örnek ile 1.4 motor hacmine sahip bir araç ile 2.0 litre bir aracın yakıt tüketimi aynı olmayacaktır. Tabii ki bu durum ikisinin de aynı yakıt tipi kullanımında geçerlidir.
  • Performans kaynaklı yakıt tüketimi fazla olabilir. Aracınız bir performans aracıdır veya siz o şekilde kullanıyorsunuzdur, agresif kullanımlarda 100 km başına yaptığınız yakıtınızda artmalar meydana gelecektir.
  • Günümüz koşullarını gözden geçiren mühendisler, yakıt tüketimi az doğa dostu araçlar yapmaya başladılar. Bu nedenle eski tip teknolojiye sahip araçlarda daha fazla yakıt tüketimi yapıldığı doğrudur.

Yukarıda listelediğim nedenler aracınızın, normal araçlardan fazla yakıt tüketimine neden olacaktır. Bunlara rağmen listeleyeceğim maddeler sayesinde, ciddi oranda yakıt tüketimini azaltacağız.

Yakıt Tüketimi Azaltma Yolları

1) Hız ve Kullanım

Yakıt tüketimini azaltma yollarının ilk maddesi olarak hız ve kullanımı örnek verebilirim. Hızınızı düşürmek ve daha sakin kullanmak yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

Unutmayın ki, iyi araba kullanmak az fren yapmaktan geçer. Ne kadar fazla fren yapıyorsanız, o kadar gereksiz hızlanıp, duruyorsunuz demektir. Bu da agresif kullanıma örnek oluyor ve tam bir yakıt düşmanı hareket.

2) Doğru Yer ve Zamanlama

Daha düz yollar tercih edin ve hızınızı 90 ile 110 arasında tutmaya bakın. Şehir içi yollarda ve trafikte bu oran malesef artmakta, bunu da trafiğe çıktığınız saatlerde değişiklikler yaparak önleyebilirsiniz.

Örneğin; işe gidiyorsanız, çıktığınız saatten yarım saat erken çıkın, veya iş çıkış saatinizde oynamalar yapın.

3) Kaliteli Yakıt Kullanımı

You are what you eat!” (Ne yersen, o’sun!) diye bir söz vardır. Aracınız da tam olarak bu mantık ile çalışmaktadır. Aracınızın sağlıklı beslenebilmesi için, ona en iyi yakıt kaynaklarını sunmanız gerekir.

Bunun için sürekli farklı benzin istasyonlarından almak yerine, aracınızı alırken fabrikanın size önerdiği istasyonu seçip onun dışındakileri kullanmamak gerekir.

4) Doğru Vites Kullanımı

Aracınızın kullanımı esnasında en doğru viteste kullandığınıza emin olun. Daha küçük vitesler, daha hızlı ve performanslı sürüşler sağlasa da, yakıt tüketimini direkt olarak arttıracaktır.

Aracınız otomatik ise, çoğu araç 40-50 km ile gidilen sürüşlerde bile bunu ayarlayarak vitesi 4-5 civarlarda kullandırıp, ekonomik sürüşler sağlamaktadır. Eğer aracınızın vitesi manuel ise, bunu kendiniz yapmalısınız.

Sürüş modlarını seçebildiğiniz araçlarda her zaman Eko modlarını seçmenizi tavsiye ederim. Spor, Spor plus+ gibi modlar performans açısından tatmin etse de, tükettiği yakıt miktarını görünce tadınızı kaçıracaktır.

5) Klima Kullanımı

Özellikle İstanbul’da yaşayanlar çok iyi bilir, nemden bunalırken camı açmak adeta bir lüks haline gelmeye başladı ve klima kullanımı kaçınılmaz oldu. Ancak klima kullanımının en çok yakıt düşmanı hareketlerden biri olduğunu biliyor ve uygulayamıyor olsak da, en azından yoğunluğunda azaltmalar yapabilmeliyiz.

6) Aracı Rölantide Çalıştırmayın!

Aracı rölantide çalıştırmak da, yakıt tüketimini arttıran başlıca sebeplerden biridir. Çoğu yeni araca gelen start-stop özelliği sayesinde bu durumun önüne geçildi. Ancak hala bu özelliğe sahip olmayan milyonlarca araç trafikte ve bu sorunu yaşıyorlar.

Aracınızın beklediği anlarda motoru kapatmak, sizin yakıt tüketimi dostu bir hareket yapmanızı sağlayacak ve hanenize bir küçük artı daha yazılacaktır.

7) Filtre Kontrolü ve Temizliği

Aracınızın fazla yakıt tüketmesinin nedenlerinden biri de hava ve yağ filtrelerinin kontrolünün yapılmamasından kaynaklı olabilir. Eskimiş ve kirlenmiş olan filtreler, motorun yorulmasına sebep olduğu gibi verimliliğini de azaltmaktadır. Dolayısı ile bu durum, buji tüketiminin de artmasına neden olmaktadır.

Bu yüzden düzenli ve belirli aralıklarla hava ve yağ filtrelerinizi kontrol ettirin ve temizliğini yapın!

8) Camları Açmayın!

Az önce klima açmayın diyordun, şimdi de camları açmayın diyorsun?!” dediğinizi duyar gibiyim. 80 km hızların altına kadar herhangi bir problem yok, ancak üstüne çıkılmaya başlanıldığında, aerodinamik çekiş meydana geleceğinden aracınız yavaşlamaya ve zorlanmaya başlayacaktır.

Bu hızların üstüne çıkıldığında hala camların ve tavanın açık olması aracınızın daha fazla enerjiye ve yakıta ihtiyaç duymasını sağlayacaktır. Camlarınızı kapalı tutarak, bu sorunu da engelleyebilirsiniz.

9) Gereksiz Yükler

Araç ne kadar hafifse, o kadar hızlı gidecek ve daha az yakacaktır. “Yükselebilmek için, gereksiz ağırlıklardan kurtulun!” Bunu yapabilmek için, bagajınızı kontrol ederek başlayabilirsiniz. Bagajınızda bulunması gereken acil ilk yardım çantaları ve araç muayenesinde gerekli olanlar dışındaki tüm eşyalar keyfi konulmuştur.

Örneğin; sahilde oturabilmek adına sürekli bagajınızda bulundurduğunuz sandalyeler, mini barlar gibi. Bunları gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

10) Araç Bakımı

Geldik son maddemize, araç bakımlarınızı düzenli olarak yaptırmak aracınızın sorunsuz ilerlemesini sağlayacaktır. Aksatılan araç bakımları sayesinde, farkında olmadığınız bölümlerdeki sıkıntılar hem performansınızı hem de yakıt tüketiminizi etkileyecektir.

Dijital göstergelere sahip araçlar, bakıma “30 gün kaldı, 5 bin km kaldı” şeklinde uyarılar vermekte ve sizi sürekli bilgilendirmektedir. Eğer aracınızda bu tarz göstergeler yoksa, iyi not almanızı en azından telefonunuzun hatırlatıcılar kısmına kaydetmenizi tavsiye ederim.

Son Sözler

10 başlık altında, yakıt tüketimi azaltma yollarını birlikte inceledik. Ancak tüm bunları uyguladıktan sonra hala “aracım çok yakıyor” diyorsanız, malesef o aracı değiştirme vaktiniz geldi demektir. Bu dönemde sıfır arabaların da ateş pahası olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak;

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.