GüncelNasıl Yapılır?Spor & Sağlık

Aralıklı Oruç – (Intermitteng Fasting) Nasıl Yapılır?

Intermitteng Fasting, Türkçe karşılığı ile Aralıklı Oruç bilinenin aksine bir diyet programı değil, beslenme düzenidir. Bu beslenme düzeni, yıllardır yurtdışında kullanılıyor, ancak son 1-2 senedir ülkemizde popüler olmaya başladı. Kilo vermek isteyenler, bu yöntemi kullanarak ciddi kilolar verdi insanlar da “Aralıklı Oruç nasıl yapılır?” gibi soruların cevabını arar oldu. O zaman gelin incelemeye başlayalım.

Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

Aralıklı Oruç Diyeti

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, yeni diyet listeleri, yeni beslenme düzenleri aranmaya başladı. Sadece yazdan yaza diyet yapıp, beslenme düzenini değiştirenler sürekli yeni programlar arar oldu. Bu konuda daha önce protein diyetleri, ketojenik beslenmeler gibi birçok yola başvuruldu. Bunlardan biri de Aralıklı oruç beslenme düzeni, bu düzen şu şekilde işliyor:

  • Bu beslenme düzeninde, belirli aralıklarda yeme alışkanlığı kazanılıyor. Örneğin; yalnızca 11:00 ile 19:00 saatleri arasında yemek yiyip, ilk öğün olan kahvaltıyı atlamak gibi. Bu 8 saat yemek yememe düzenin, 6 saat vs. gibi sürelere düşürenler var ancak en etkili saat ortalaması 8 olarak uygulanıyor.
  • İkinci bir yöntem ise, günlük olarak iki öğünü atlayıp 24 saat hiçbir şey yememek. Örneğin: kahvaltıınızı sağlam bir şekilde yapıp, ertesi günkü kahvaltınıza kadar hiçbir şey yememek veya bunu akşam yemeğinizle de değiştirebilirsiniz, tercih sizin.

Geriye kalan zaman dilimlerinde, bol su içmeniz önerilir. Genelde kahve,çay içimi serbesttir. Tabii ki şekersiz ve sütsüz olması kaydı ile. Bu şekilde açlığınızı bastırabilirsiniz.

Unutmayın ki; ne yediğiniz de çok önemlidir. 1500-2000 kalorilik bir beslenme programına sahipseniz, bunu bol protein, orta düzeyde karbonhidrat ve düşük düzeyde yağ ile kombinlemelisiniz. Siz 10 tane baklava yeseniz de bu kalori ihtiyacını karşılıyor gibi gözükeceksiniz. Bu yüzden kalori hesabı değil, makro hesabı çok daha önemlidir.

Aralıklı Oruç, beslenme düzenine de alışmanız başlarda biraz zor gibi gelebilir, ancak değişim göstermek istiyorsanız biraz zorlanmak zorundasınız. Vücudunuzu rahatlıktan, konfor alanından çıkarmalısınız ki değişim gösterebilesiniz. Ben kendime göre düzenliyim şu kadarını yapayım yeter derseniz, yerinizde saymaya devam edersiniz. Bu yüzden bu işin matematiğine güvenin ve program dışına çıkmayın.

Aralıklı Oruç Yaparken Spor Yapabilir Miyim?

İngilizce Motivasyon Sözleri

Tabii ki spor vazgeçilmeziniz olmalıdır. Özellikle beslenme alışkanlıklarınızı değiştirdiğinizde yeni diyet listeleri uygulamaya başladığınızda, kilo vermek için veya kilo almak için sporu kesinlikle bırakmamanız gerekiyor. Kas oranınız arttığı sürece, metabolizmanız hızlanacak daha hızlı ve daha sağlıklı sonuçlar alacaksınız. Bu beslenme düzeninde en iyi zaman kendinizi tanıdığınız zamandır. Yani açlıktan bayılacak gibi olmuyorsanız, yemekten hemen önce yapabilirsiniz. Bunun dışında ilk öğününüzden önce yapıp, sonrasında fasting kısmına geçebilirsiniz. Dediğim gibi olay tamamen vücudunuzu tanımakla başlıyor. Kendinizi deneyerek bir planlama yapmalısınız.

Önemli Not : Herkes için önerilmez, kesinlikle doktorunuza başvurduktan sonra bu programı uygulamaya elverişliyseniz, doktorunuz önerirse başlayın. Bu konuda sadece temel bilgiler verilmiştir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.