Faydalı BilgilerGüncelİş DünyasıNasıl Yapılır?

Başarılı İnsanların Özellikleri: Nasıl Başarılı Olunur?

Nasıl Başarılı Olunur

Başarılı olmak; bazıları için gemiden karayı görmek gibidir. Bazıları için ise, o karayı görecek dürbünü kullanamamaktır. Peki iki insan tipinin birbirinden farkı nedir? Nasıl başarılı olunur? Yazımın devamında başarılı insanların özellikleri hakkında 10 alt başlık üzerinden devam edeceğim.

Nasıl Başarılı Olunur?

Başarılı insan ile başarısız insanı birbirinden ayıran bazı özellikler vardır. Öncelikle başarısız insanlardan bahsedecek olursak;

  • Sürekli pesimist, olumsuz ruh hallerinde yaşarlar,
  • Yapacakları her işin kötü sonuçlanacağına inanırlar,
  • Bir gelecek göremez, düşünmezler,
  • En ufak şeyden sıkılıp vazgeçerler,
  • Genelde hiçbir konuda iradeli, devamlı değillerdir,
  • Sadece ağlamayı, etrafındaki insanlar hakkında konuşmayı düşünürler,
  • Harekete geçecek inançları yoktur,
  • Sürekli sızlanırlar, “ama, off ya, bilmem” kelimelerini çok kullanırlar.

Nasıl başarılı olunur? başlığım altında başarısız insan tipinin özelliklerini sıraladım. Öncelikle bunları yapmayarak, başarılı olma yolunda adımlar atabilirsiniz. Ardından asıl konumuza dönecek olursak, başarılı insanların özelliklerine geçelim.

Başarılı İnsanların Özellikleri

Başarılı insanları diğerlerinden ayıran 10 özellik ile sizleri baş başa bırakıyorum.

1) Planlı Yaşam

Başarılı insanların en büyük özelliklerinden biri, gelişmiş planlama ve organizasyon yeteneğine sahip olmalarıdır. Yapılacak her türlü event öncesi planlamaları onlar yaparlar ve tüm diğer projelerinde kendilerine küçük hedefler koyup, adım adım planlarına uygun doğrultuda ilerlemeyi severler.

2) Stres Yönetimi

Başarılı insanların bir diğer en büyük özelliği, kriz yönetimi, stres yönetimi konusunda çok iyi olmalarıdır. Herhangi bir durumda panik yapmadan, rahatlamaya çalışırılar, sakince düşünüp daha sağlıklı kararlar vermeye çalışırlar. Bu da onları diğer insanlardan ayıran kilit bir özelliktir.

Tüm bunlara ek olarak, spor ve meditasyona önem verirler. Bilinen tüm başarılı insanların açıklamalarında bunu görürüz.

3) Harekete Geçmek

Tam da bu konuya örnek olacak şekilde, çok sevdiğim bir motivasyon sözü vardır.

  • “Stop crying, start acting!” / Ağlamayı bırak, harekete geç!

Koyulan hedefler doğrultusunda, “nasıl yapacağım bunu, çok zor, ben bilmiyorum vs” gibi söylenmek yerine, “nasıl yapılacağına bakalım, planlama yapalım ve harekete geçelim” gibi cümleler kullanmak o işe beyninize olumlu mesajlar göndererek onu da harekete geçirir.

4) Kendine Saygı

Kendine saygısı olmayan bir insan, yapacağı işe de saygı ve titizlik ile yaklaşamaz. Bunun için önce kişisel bakıma önem verilmelidir. Kendini fiziksel ve ruhsal açıdan iyi hisseden bir insan, başarılı olmaya hazırdır.

Sağlıklı bir fizik, düzgün bir beslenme ve uyku programı ile hem iç, hem dış görüntülerine önem verirler. Bu da onları hem mental hem fiziksel açıdan başarıya götüren bir adımdır.

5) Pozitif Yaklaşım

Başarısız insan tipini anlatırken bahsettiğim tüm olumsuzlukları unutun ve hayatınızın her alanında pozitif düşünüp, pozitif yaklaşmaya bakın. Çünkü başarılı olabilmek adına pozitif yaklaşım ve motivasyon çok önemlidir. Bu yüzden her işte motivasyonunuzu sağlam tutun ve pozitif yaklaşmaya bakın.

Tarih boyunca başarılı insanları incelediğimiz zaman, tüm zorluklara ve engellere rağmen her zaman pozitif yaklaşmış, motivasyonlarını bozmamış ve daima dik durmuşlardır. Bu da onların adını tarihe altın harflerle kazımıştır.

6) Ekip Çalışması

Bencil olmamak, bilgiye ve dayanışmaya aç olmak sizi başarıya götürecektir. Çünkü “bilgi paylaştıkça büyür.” Asla soru sormaktan çekinmeyin, kendinizi gelişime açık tutun. İnsanları kıskanmak yerine, takdir edin ve birlikte iş yapabilmenin keyfini çıkarın.

7) Maddi Yönetim

Genelde başarılı insanlar, iyi bir matematiğe sahiptirler. Matematik derken, tabi ki “sinüs, kosinüs” gibi konulardan bahsetmiyorum. Doğru para harcamak, doğru ürünü bulmak ve doğru yatırım yapmak gibi.

Genelde eline para geçen insanlar, başarılı gördüğü insanlara danışarak sorular sorarlar. Bu da bu konuyu haklı kılmaktadır. Siz de birikimleriniz ile neler yapacağınız hakkında herhangi bir fikre sahip değilseniz, aşağıdaki başlık aracılığı ile yatırım konumu inceleyebilirsiniz.

8) Erken Uyanmak

Hayatımızın yarısından fazlasını uyuyarak geçiriyoruz. Eğer başarılı olmak istiyorsak, uykudan feragat edip daha erken harekete geçmeliyiz. Bu konuda hepimizin bildiği ve çok sevdiğim bir atasözü vardır;

  • Erken kalkan yol alır!

9) Paylaşmak

Başarılı insanlar, paylaşmayı ve etrafındaki insanları da yükseltmeyi çok severler. Hem maddi hem manevi açıdan yapacağınız paylaşımlar, size her konuda olumlu şekilde dönecektir. Bu konudan bir beklentiniz olmamalı, insanların başarılı olduğunu görmek sizi mutlu edecektir.

10) Çok okumak ve Gezmek

Başarılı insanlar hakkındaki onuncu ve son başlığımda, yıllardır en büyük tartışma konularından biri olan “çok okuyan mı, çok gezen mi bilir?” sorusu akıllara geldi. Bu soruya özel olarak kişisel görüşüm, çok gezen, çok hareket eden, deneyimleyen daha iyi bilir kanısında. Ancak bunu belli bir oranda yapıp, ikisini de kullanarak maksimum verim alan insanlar, başarılı olmuştur.

Sadece okumak, pratik konusunda sizi geliştirmeyecektir. Hem okuyun, hem gezin, farklı kültürler görün, imkanınız varsa bunu genç yaşlarınızda yapın. Work and travel, erasmus gibi programlara katılın ki dünya görüşünüz değişsin, sınırlarınızı kaldırın ve dünya vatandaşı olun!

Bonus : İşi Bilene Bırakmak

Listemi tamamlarken aklıma bir önemli konu daha geldi. Başarılı insanlar, her konuda işi bilene bırakıp, ben hallederim kafasından uzaktadırlar. Bu da minimum hata payı ile maksimum sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Örneğin ; Evinizin tasarımını değiştirmek istiyorsanız, kesinlikle bir iç mimar tutun veya bütçeniz doğrultusunda fikirler alın. Zevkler, renkler değiştiği gibi teknoloji ve yeni fikirler de sürekli değişmektedir. Her dakika işin içinde olan birinden fikirler almak veya ona bırakmak sizin adınıza en büyük artı olacaktır.

Son Sözler

Başarısız insan tipinden başlayarak, nasıl başarılı olunur? sorusunu inceledik, ardından 10 başlık altında başarılı insanların özelliklerine göz attık. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, başarı bilgisayarlar ve internet üzerinden sağlanmaya başladı. Siz de gelirlerinizi evinizden, internetten yapmak veya ek kaynak oluşturmak isterseniz ;

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.