Faydalı BilgilerGüncel

Bilgisayar kullanırken oturma pozisyonu nasıl olmalı?

Uzun saatler boyunca bilgisayar kullanarak çalışmaktan veya oyun oynamaktan vücut formunuzun daha öne doğru kaydığını fark edebilirsiniz. Eğer bunu fark edebildiyseniz, bu sizin adınıza çok iyi çünkü düzeltmeniz için neler yapmanız gerektiğini araştırma gereği hissedeceksiniz. Bu duruş bozuklukları bir diğer adıyla postür bozuklukları, sırt, eklem,kas ağrılarına sebep oluyor ve mobilitenizi kısıtlıyor. Yani daha az esneklik kabiliyetine sahip oluyorsunuz.

Bilgisayar kullanırken doğru formda oturma nasıl olmalı?

Genelde yapılan en büyük hatalardan biri vücudunuzun rahat olduğu şekilde oturarak, yani kamburlaşarak çalışmalarınızı sürdürmek. Biliyorum dik oturmalıyım dediğinizi duyar gibiyim. Ancak İskoçya’da yapılan bir araştırma sonucunda, dimdik oturmanın, sırt omurlarına daha fazla baskı yaparak, ağrıya sebep olduğu açıklandı. Bunun yerine omurgalara daha az baskıda bulunan bir oturma şekli olan, daha geriye yaslanarak oturma önerildi.

Peki oturma formumuz doğru ancak bilgisayar nerede olmalı?

Oturma formumuz en zor olan kısımdı, ancak ben zaten bunu yapıyordum ama hala ağrılarım oluyor diyorsanız, bu detayı da gözden kaçırmayın. Bilgisayarınızın ekranı gözlerinizin tam hizasında olacak şekilde konumlandırılmalı. Aksi takdirde yukarıdan aşağıya doğru uzun süre bakacağınız için omurga problemlerinizin dışında, baş ağrılarına da sebep olacaktır. Bu yüzden bilgisayarınızın ekranını altına kitaplar, dosya vs. gibi araçlarla yükseltebilirsiniz. Eğer laptop kullanıyorsanız, aynı yöntemi yaptığınızda yazı yazmanız biraz zorlaşacak. Bu durumda, bilgisayarınıza harici bir klavye bağlayıp oradan kullanımınızı sağlamak, işinizi kolaylaştıracaktır.

Yukarıdaki gördüğünüz görselde, tam olarak açılarla birlikte olması gereken formlar gösteriliyor. Elbette 2.grafikte gördüğünüz ayakta çalışma yöntemini de seçebilirsiniz. Ancak böyle bir alanınız olmayabilir veya ayakta çalışamayabilirsiniz. Ben de bu çok uzun süreli sürdürülebilir bir yöntem olmadığından, konuda detaylı şekilde anlatma gereği duymadım.

Unutmadan : Göz sağlığımızı da atlamayalım arkadaşlar, ekranla göz mesafemizi ayarladıktan sonra ortalama olarak her yarım saat ile bir saat arasında bir zamanda, 1 dakika ekrana bakmayarak daha uzak bir alana doğru bakmanızı tavsiye ederim.

Oturma şeklinizi ve bilgisayarın konumlandırmasının nasıl yapılacağını anladıysak, aşağıdaki konumu inceleyerek postürünüzü güçlendirmek için hangi hareketleri yapmalısınız, öğrenebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.