EkonomiFaydalı BilgilerGüncelİş Dünyası

Borsa Yatırımcılarının Bilmesi Gereken 3 Başlık

Eğer borsada bir geleceğiniz olsun istiyorsanız, öncelikle hakim olmanız gereken bazı konular mevcut. Borsada yatırım yapmak istediğinizde ilk akla gelen, hisse senetleri olur. Bir önceki konumda hisse senedi hesabı açma aşamalarını görsel olarak anlatmıştım, aşağıdaki link aracılığı ile nceleyebilirsiniz. O zaman lafı fazla uzatmadan, borsa yatırımcılarının bilmesi gerekenleri üç başlık nedir? Aşamalar halinde inceleyelim.

1) Borsa Terimleri

Eğer borsa üzerinden yatırım yapmak istiyorsanız, bilmeniz gerekenler arasında ilk sırada borsa terimleri olmalıdır. Çünkü terimler genelde ingilizce üzerinden çevrilmiş veya Türkçeleştirilmiştir. Bunları öğrenmeniz daha sağlıklı işlemler yapmanızı sağlayacaktır.

Borsa terimlerine örnek olarak; “bedelli-bedelsiz sermaye artırımı, Likidite, kotasyon, açığa satış pozisyon vs.” şeklinde terimleri sıralayarak listemizdeki örnekleri çoğaltabiliriz. En çok hisse senedi alım satımı yaparken, karşınıza çıkacak olan terimlerden biri de brüt takas olacaktır. Bunlar borsa piyasasında çokça kullanılan terimlerdir.

  • Lot : Aldığınız hisse senedi sayısı
  • KY : Küçük yatırımcı
  • TE : Açılış fiyatı
  • KV : Kısa Vade
  • UV : Uzun Vade
  • Likidite : Yatırımcının az değer kaybı ile ihtiyaç anında nakite çevirebilmesidir.

2) Takip Araçları

Her borsa yatırımcısının kullandığı ve bilmesi gereken internet ve televizyon üzerinden yayın yapan belirli takip araçları vardır. Bunlar güncel ve anlık olarak size gelişmeleri takip etmenize olanak sağlar. Bu olanaklar içerisinde ülke içi veya dışında gelişen olayları, artı olarak şirketler hakkında haberleri, piyasa beklentileri gibi gelişmeleri bu takip araçları sayesinde hızlı ve anlık şekilde takip edebilirsiniz. Kesinlikle bilmeniz gereken bu takip araçlarına örnek olarak şu site veya kanalları sıralayabilirim.

Bunlara ek olarak her banka veya aracı kurumun kendine ait e-trader uygulamaları vardır, hangi aracı kurumu kullanıyorsanız, o firmanın aplikasyonlarını kullanabilirsiniz.

3) Piyasa Endeksleri

Piyasada gelişen fiyatlanlandırmaların, hangi olaylara veya nelere karşı artıp azaldığı hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bölümdür. Genelde bu konu küresel çapta olaylar tarafından gerçekleşmekte veya şirketlerin kar-zarar marjlarına göre hisse senetlerinde değer kaybı ve artışı olarak şekillenmektedir.

Bu yazdıklarımın hiçbiri kesinlikle yatırım tavsiye değildir sadece borsa hakkında bilmeniz gereken detaylardır. Eğer hisse senedi hesabı nasıl açılır bilmiyorsanız, bir önceki makalemde bu konu hakkında görsel anlatımlı olarak aşama aşama şeklinde açıklamalarda bulunmuştum, inceleyebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.