EkonomiGüncelİnternetten Para Kazanma

Corona Sonrası Büyüyecek olan 7 Yeni Meslek!

Corona Sonrası

Covid-19 virüsü, dünyada gerek insan hayatı, gerek finansal açıdan büyük bir krize yol açtı. Yaklaşık 3 aydır insanlar sosyal yaşantılarından oldu, faturalarını ödeyemez hale geldi. Büyük devletler de, maddi açıdan ve de maske dağıtımı gibi yardımlarda bulundu. Yavaş yavaş test sayılarındaki olumsuzlukların ve vaka sayılarının da düşüşe geçmeye başlamasıyla birlikte, kademeli olarak normalleşme adımları atıldı.

Sosyal mesafeyi korumanın, hijyenin ve maske takımının hala çok önemli olduğunu unutmayalım. Bu dönemde devletler, işten çıkarmayı yasaklasa bile binlerce kişi işsiz kaldı. Bu olaylar için, yeni düşük faizli kredi imkanları, kredi kartı ödemelerini, faturalarını erteleme gibi yeni paketler sunuldu. Ancak bunlar da bir yere kadar.

Bu virüse olumlu yönden bakabilecek olursak, insanlar temizliğin ne kadar önemli olduğunu öğrendi. Ülkemizde kültürümüz gereği bu konuda hep iyi olmuştur ancak, özellikle yurt dışındaki ülkelerde büyük farkındalık yaratıldı. Şirket sahipleri, home office (evden çalışma) yönteminin ne kadar etkili olduğunu fark ettiler. Artık devasa binalara, kocaman ofislere kira ödeme ihtiyaçlarının olmadığını fark ettiler, en azından bu kriz döneminde böyle düşünüyorum. Artık şirketlere bağımlı olmadan evden çalışabilmeli her insan. Freelancer çalışma modeli ile, yol, yemek ücretlerinden de kar edeceklerdir.

Artı : Sayacağım 7 mesleğe ek olarak, internetten para kazanma yöntemlerini anlattığım konumu aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Corona Sonrası Yeni Meslekler

1) Covid-19 Testçileri

Covid-19 virüsünün yarattığı büyük salgından sonra, tüm AVM’lerde, şirketlerde, spor salonları girişlerinde, kalabalık olabileceğini düşündüğünüz her kapalı alan girişinde, kişinin virüs taşıyıcısı olup-olmadığını anlamak için, kapı girişlerinde testler yapacak.

2) Covid-19 Hasta Bakıcıları

Yaşanılan bu krizden sonra, diğer yatan hastalar ile temaslarda bulunulmaması adına, devletler yeni pandemi hastaneleri belirledi ve bunun dışında yeni hastaneler inşaa edildi. Bu bölümler için özel olarak yeni hasta bakıcıları alınacak.

3) Covid-19 Çağrı Merkezleri

Bu dönemde, insanların corona virüsünü hafife almaması veya tamamen aklından çıkarmaması adına çağrı merkezleri kurulacak. Bu çağrı merkezlerinde, hastalığı geçirmiş veya rastgele olarak insanlar aranacak ve “neler yapmalıyız?, nelerden uzak durmalıyız?” gibi konular anlatılacak.

4) Güvenlik Güçleri

Yeni hastanelerin, çalışma alanlarının açılmasıyla birlikte ekstra olarak güvenlik güçlerine ihtiyaç duyulmaya başlandı. Bunların dışında AVM’lerde, parklarda vs. kalabalığın olabileceği her yerde sosyal mesafeye uyulması konusunda güvenlik güçlerine büyük iş düşecek.

5) Maske Üreticileri

Bu sektör, yeni olmasa da hiçbir dönemde bu kadar büyüme yaşamamıştır. Özellikle virüsün ilk günlerinde, yurtdışına milyonlarca maske satıldı. Ardından devlet bunu yasakladı ve maske satışı ücretsiz oldu. Normalleşme adımlarıyla birlikte, maskelere 1 TL olarak sabit bir ücret belirlendi. Bu dönemde oldukça fazla maske çeşidi de çıktı, ikinci dalga riskine karşın bu sektör de uzun süre devam edecektir.

6) Sosyal Medya Uzmanları

Ev üzerinden çalışma yöntemine geçilmesiyle birlikte, herkesin hakim olmadığı internet konusunda şirketler destek almaya başladı. Çalışanlarına “nasıl kullanılır?” gibi eğitimler haricinde “Zoom,Skype” gibi programları doğru şekilde kullanma üzerine dersler verilmeye başlandı. Sistemlerinin korunması adına da online olarak eğitimler devam edecektir.

7) Market & Fırın İşletmeciliği

Corona virüsü sonrası, tek ölmeyecek olan mesleği yaşayarak tecrübe ettik. Tüm sokağa çıkma yasaklarında bile, belirli saatlere kadar da olsa market & fırınlar sürekli açık oldu. Buralarda çalışarak işinizden kovulmayacağınız kesin gibi gözüküyor. Veya iyi bir konum planlaması yapıldıktan sonra işletme sahibi de olabilirsiniz.

Covid 19 virüsü sonrası insanlar oldukça düşünme zamanı buldu. El becerilerini geliştirdi, her gün onlarca puzzlelar, resimler yapıldı. Bunlara ek olarak herkes aşçı oldu, ekşi mayalı ekmekler, lahmacunlar yeni yeni tarifler geliştirdi. Siz de krizi fırsata çevirenlerden olup, yeni iş dallarında çalışabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.