GüncelNasıl Yapılır?Seo ÇalışmalarıWeb

3 Öneri! – Domain Nedir? – Nasıl Seçilir?

Domain nedir? Domain nasıl seçilir? Bu yazım aracılığı ile bu soruları cevaplandıracak 5 öneri ile yeni fikirler oluşturmanızı sağlayacağım.

Domain nedir

Domain nedir?

Domain, hatırlanması kolay olsun diye çeşitli sayılardan oluşan IP adresleri yerine verilen alan adlarıdır. Seçiminize uygun olarak “.com .net .org vs.” şeklinde uzantılar ile domainlerinizi destekleyebilirsiniz.

Domain tanımında kullanabileceğimiz en iyi öneri ise, sitenizin adı veya adresidir. Oluşturduğunuz bu adres sayesinde, sayfanız tanınacak takipçleriniz tarafından ziyaret edilecektir.

Domain Nasıl Seçilir?

Domain seçimi adına bilmeniz gereken bazı ipuçları mevcut. Hazırsanız başlayalım.

1) Kısa Tut

Ziyaretçilerinizin çoğu arama motorları üzerinden gelse de, kemik bir kitleniz de olacaktır. Bunun için hatırlanabilmek ve akılda kalıcılık adına domain seçiminiz kısa olmalı.

Domain seçimi yapılırken, akılda kalması, kısa olması ve jenerik olması ilk aradığımız özelliklerdendir.

Örneğin ; hulki.Net

2) Anahtar Kelime Kullanımı

Alan adınız üzerinde anahtar kelime kullanmak, sayfanızın hatırlanabilmesi adına belki olumlu özellikler katsa da, SEO açısından eskisi kadar bir değer taşımamaktadır.

Artık herkes projelerinde, kendine has bir isim(domain) oluşturarak arama motoru optimizasyonunu sadece yönelmek istediği kelime veya kelimelere uygun şekilde yapmaktadır. Bu şekilde yapılan çalışmalar ve şu an en büyük siteler de göstermektedir ki, anahtar kelime kullanımı etkisini yitirmektedir.

Örneğin; “haber.com/tatil.net” vs gibi aranma hacmi milyon olan kelimelerde alan adınız jenerik ise domain satışı açısından oldukça kârlı işler yapabilirsiniz.

3) Eski Alan Adları

Her gün forum sitelerinde veya bunun için açılmış sitelerde 10 Temmuz Cuma boşa çıkan alan adları(domainler) vs. gibi konular görebilirsiniz. Burada yer alan yüzlerce domain arasından kendinize en uygun domaini seçip ilk oluşturma tarihi çok eski bir alan adına sahip olabilirsiniz. Google amca her zaman eskileri daha çok sevmektedir.

Ancak dikkat etmeniz gereken nokta almak istediğiniz domainin zararlı backlinklere sahip olup olmadığı. Çünkü arama motorları ne kadar yaşı büyük siteleri sevse de, geçmişi kötü siteleri de bir o kadar sevmez. Spam skorları vs. iyice kontrol edildikten sonra satın alınmalıdır.

Son Sözler

İnternetten Para Kazanma adlı makalemin, domain satarak para kazanma bölümünde de anlatmıştım. Domain seçimi yaparken, yukarıdaki 3 önerimi dikkate alırsanız kaydettiğiniz andan itibaren veya ilerki zamanlarda satışa çıkarıp gelirler elde edebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.