GüncelTeknoloji

İnceleme : Elektrikli Scooter ve Yeni Yönetmelikler

Son dönemde kullanımı oldukça artan ve firmaların büyük yatırımlar aldığı elektrikli scooterlar hakkında yeni yönetmelikler ve düzenlemeler alındı. Özellikle taksicilerin yoğun isyanları sonrasında, elektrikli scooterlar için zorla(!) bir düzenleme getirildi. Kısa mesafelerde ve trafikte taksi yerine tercih edilmesi, bazı kesimlerin dikkatini çekti ve yeni kararlar alınmasını sağladı.

Hali hazırda vergi veren bir kuruluş olmasına rağmen, ek vergiler ve daha fazla caydırıcı yöntemler getirildi. Ülkemizde ne yazık ki, bisiklet yolunun neredeyse hiç olmamasına rağmen, bisiklet yolları haricinde kullanılması yasaklandı.

Elektrikli Scooter Yeni Kararlar

Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamaları şu şekilde yer aldı;

“Şu anda Türkiye’de 35 bin e-scooter, 3 milyonu aşkın vatandaşımız tarafından kullanıyor. Ancak özellikle salgın döneminde, alternatif ulaşım araçlarına olan talep ve bu araçların trafikte varlığı hızla arttı. Biz de günün şartlarına ve beklentilere uygun, yenilikçi bir hareketlilik sistemi oluşturmak amacıyla çalışmalarımıza hız verdik.”

“Tüm çalışmalar sonucunda vizyonumuzu tüm ulaşım hatlarımızda, yol kapasitemizin ve enerjinin verimli kullanılması, seyahat sürelerinin ve çevreye verilen zararın azaltılması, hareketliliğin sağlanması ile trafik güvenliğinin artırılması olarak belirledik. Bu doğrultuda, araçların kent içi yol güvenliğine etkileri, altyapı ile ilgili ortaya çıkacak ihtiyaçlar ve kullanım koşullarını düzenlemek amacıyla çalışmalar yürütüyoruz.

Ayrıca işletmeciler arasında rekabetin sağlanması ve yeniliklerin teşvik edilmesi, etkin, verimli ve çözüm odaklı bir mikro hareketlilik sistemini oluşturmak istiyoruz. Girişimcilerin önünü açmak ve gerekli çalışmalara destek vermek amacıyla, bakanlıklar, yerel yönetimler, reel sektör ve sivil toplum örgütleri arasındaki eşgüdümü önemsiyoruz.”

Bunlara ek olarak gelecek yönetmeliklerde ise, elektrikli scooter kullanırken şu konulara dikkat edilmesi gerekiyor:

  • “Birden fazla kişi e-scooter’ı aynı anda kullanamayacak ve bu araçlarda kişisel eşya dışındaki eşyalar taşınamayacak.
    Sürücüler yayaları, engelliler ve yaşlılar gibi dezavantajlı grupları tehlikeye sokmayacak şekilde kullanacak. Her şehirde toplu taşıma araçları ile entegre olacak şekilde kullanım planlaması yapılacak, kask, dizlik, reflektör ve ceket gibi koruyucu ekipman kullanımı teşvik edilecek.
  • Öte yandan azami hız sınırının 18 kilometre olacağı, iki kişinin scooter kulanmasına izin verilmeyeceği ve 16 yaşından küçüklerin de trafikte scooter kullanamayacağı gibi konuların da taslakta yer alması öngörülüyor.”

Elektrikli Scooter İnceleme

Elektrikli Scooter İnceleme

Daha önceden Ürün İnceleme adlı kategorimde, Martı adlı firmanın da ilk çıktığında kullanmış olduğu “Xiaomi 365” adlı scooterı sizlerle birlikte incelemiştik. Ancak sonrasında belki de maliyetinden veya marka yönetimi açısından kendi ürünlerini kullanıma sunmaya karar verdi.

Bu ürünün incelemesine, aşağıdaki başlık aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.