Faydalı BilgilerGüncelİnternetten Para Kazanmaİş DünyasıWeb

Freelance Nedir? Freelancer Para Kazanma Yöntemleri

Freelance çalışmak, günlük olarak mesai saatlerini kendiniz ayarladığınız Türkçe karşılığı ile “serbest çalışma” olayına verilen isimdir. Bu çalışma ortamını kendi yetenekleriniz ile oluşturuyorsunuz. Bu şekilde çalışan kişiler ise; Freelancer yani serbest çalışan olarak adlandırılıyor. Serbest çalışan tanımına bir de ek olarak “paralı asker” tanımını yapmak hiç de yanlış olmaz. Bazı işverenlerin gözünde gerçekten böyle oluyorsunuz, tabi ki umarım her alanda olduğu gibi burada da karşınıza güzel insanlar çıkar.

Freelancer Para Kazanma

Freelancer Para Kazanma

Bu konuda, ülkemizde ağırlıklı olarak çoğu sitede web tasarım işleri rağbet görüyor. Site tasarımı, yazılım projeleri, kodlama günlük herhangi logo tasarlama vs. gibi veya aktif olan sitenizdeki tasarımları, yanlış yapılmış kodlamaları düzenleme işlemleri gibi. Ardından yapabileceğiniz iş pazarları, çevirmenlik yapmak, makale yazmak, grafik tasarım yapmak, seo analizi yapmak gibi. Kendinizi diğer alanlarda da geliştirirseniz pazarınızı arttırabilirsiniz.

Freelance Para Kazanma Yöntemleri

Bu konuda dünyada pazar her geçen gün büyümekte. Bu günlerde herkesin de evde olduğunu varsayarsak, her geçen gün yeni bir proje ile insanlar karşımıza çıkıyor. Ancak ben size alanında en büyük iki freelancer sitesi olan Freelancer.com & Upwork.com‘u bu konuda örnek verebilirim. Hatta bu sitelerde spam başvurular olmasın diye, küçük miktarlar ödeyerek iş başvuruları yapıyorsunuz bu da daha kaliteli bir ortam oluşmasını sağlıyor. Bir Türk sitesi olarak da bu aralar SadeceOn‘u çok görmekteyim. Buralardan bir profil oluşturup, tüm vasıflarınızı detaylı şekilde yazarak, kendinizi doğru PR‘layarak, ihtiyacı olan kişilerin,firmaların sizi bulmasını sağlayabilirsiniz.

Freelancer Çalışma Ücretleri

Mesai saatinizi kendiniz belirlediğiniz gibi, ücretinizi de kendiniz belirliyorsunuz. Kısacası kendi işinizin patronu oluyorsunuz. Örneğin çeviri işi yapacaksanız, kelime başı ücret şeklinde anlaşmalar yapılıyor veya tasarım işlerinde önceden belirlediğiniz rakamlar doğrultusunda gerçekleşiyor. Piyasa araştırması yapıp ona göre bir fiyat belirlemelisiniz. Bu konuda biraz da olsa düşük ücretler belirleyerek, başlamanızı öneririm. Çünkü pazar ağı geniş olduğu için, insanlar önce düşük maliyetli olanlara sonra yapılan işlere bakıyorlar. Bu şekilde başlayarak, freelance ortamındaki CV’nizi güzel bir şekilde doldurabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.