Faydalı BilgilerGüncelİş DünyasıNasıl Yapılır?

Hazır CV Örneği – Nasıl CV dosyası oluşturulur? (2020)

Öncelikle CV nedir? “Curriculum Vitae” açılımı olan, genelde iş başvurularında kullanacağınız özgeçmişinizde yer alan eğitim bilgilerinizi ve çalıştığınız kurumları belirttiğiniz bir dosyadır. Bu dosyayı kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi, online olarak hazırlayan sayfalar da mevcuttur. Eğer iş tecrübeniz ve aldığınız eğitimler fazla ise, yazacaklarınız da çoktur. Ancak ya yeni mezun olduysanız? İki şekilde sizlere “nasıl cv dosyası oluşturulur?” sorusunu cevaplayacak ve bu makalemde “Hazır CV örneği” yayınlayacağım.

Hazır CV Örneği

Yeni mezun olarak CV nasıl hazırlanılır?

Günümüzde yeni mezun dahi olsa, iş tecrübesi aranıyor. O kadar saçma ki, “öğrenciler okulunu mu bitirsin?, harçlığını çıkaracak günlük işler mi bulsun?” Bu konuda gerçekten öğrencilere çok yük bindiriliyor. İşverenler bu konuda çok katı maalesef, bunu göz önünde bulundurarak şunlara dikkat edip, daha özenli bir CV hazırlamalısınız.

 • Öncelikle eğitim bilgilerinizin tamamı yer almalı. Bu dönemde ekstra eğitimler alarak, belgeler kazandıysanız bunu da belirtin.
 • Kesinlikle bir Linkedin profiliniz olmalı ve orada, kişisel bilgileriniz dışında tüm olumlu bilgileriniz de yer almalıdır.
 • Teknik bilgileri yazmalısınız. Örneğin, okulunuzda çok fazla Adobe Photoshop veya AutoCAD kullandınız, bu konudaki yeterliliğinizi belirtin.
 • İş veya staj deneyiminizi yazın. Kaç gün olduğunun bir önemi yok, kesinlikle cv’nizde bulunsun.
 • Okuldaki projeniz, mesleğiniz ile alakalı ise bunu da kesinlikle belirtmelisiniz.
 • Son olarak da eğer not ortalamanız CV’ye yazacak kadar yüksek derecede ise bunu da kesinlikle yazmalısınız.

Yeni mezun olarak pek fazla seçeneğiniz yok. Bu yüzden aklınıza gelen her detayı, önemli gördüğünüz her noktayı resmi bir dille yazmalısınız. Kesinlikle yazım hatası olmamalı, kısa ve alakalı olmalıdır.

CV Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni bir mezun olarak neler yazmanız gerektiğini yukarıda sıraladım. Peki işgeçmişiniz varsa ve yeni bir iş görüşmesine hazırlanıyorsanız nelere dikkat edilmesi gerekiyor, bu başlık altında sıralıyorum.

 • Kişisel Bilgileriniz
 • Eğitim Bilgileriniz
 • İş / Staj Deneyiminiz
 • Becerileriniz
 • Eğitimler ve Sertifikalarınız
 • Kariyer Hedefiniz
 • Son olarak Referanslarınız

Tüm bunları yazdıktan sonra son maddede belirttiğimiz Referanslarınız ile görüşülür. Son iş yerinizden “neden ayrıldığınız, nasıl ayrıldığınız?” gibi sorular sorulur bunların olumlu geçmesi de çok önemlidir.

CV Örneği & Online CV Hazırlama

Bu makalemde verdiğim tüm bilgileri örnek bir cv olarak alabilirsiniz. Ayrıyetten sadece kendi bölümlerinizi düzenlemek istiyorsanız, buradan onlarca örnek arasından kendinize en uygun olanı seçip, oldukça profesyonel bir CV hazırlayabilirsiniz.

Umarım hazırladığınız bu CV sonrasında bir iş görüşmesine çağırılırsınız. Kendinizden emin bir şekilde gitmelisiniz ve önceden sorular hakkında bilgi sahibi olmanız adına aşağıdaki makalemi inceleyebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.