EkonomiFaydalı BilgilerGüncelNasıl Yapılır?

Hisse Senedi Hesabı Nasıl Açılır? (Görsel Anlatım)

Hisse Senedi Hesabı Nasıl Açılır?

Yatırımcıların en çok kullandığı sistemlerden biri hisse senetleridir. Hisse senedi alım-satım işlemleri ile bunu kendine meslek haline getirip, yaşantısını sürdüren binlerce insan mevcut. Halk dilinde “borsada kağıt alma” diye de bilinir. Hisse senedi almadan önce bilmeniz gereken bazı noktalar var. Kesinlikle yatırım tavsiyesi olmayıp sadece belirli terimleri, kilit noktaları öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu konu hakkında detaylı açıklamalarda bulunduğum makalemi aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz. Peki asıl konumuza dönelim ve adım adım inceleyelim.

Hisse Senedi Hesabı Nasıl Açılır?

Bu işlemi yapabileceğiniz, bir çok aracı kurum mevcut. Hesabınızın bulunduğu her bankadan veya diğer aracı kurumlar ile hisse senedi hesabı açabilirsiniz. Ben konu anlatımımı kendi hesaplarımın bulunduğu ve ülkemizin en güvenilir bankalardan biri olan Garanti BBVA üzerinden yapmaya başlıyorum.

Mobil üzerinden veya bilgisayar üzerinden de yapabileceğiniz adımları şu şekilde atarak başlayalım.

  • “İşlemler – Yatırımlar – Hisse İşlemleri – Hisse Senedi Hesap Açılışı

Bu adımlardan sonra yukarıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkacak, Hisse Senedi Hesap Açılışı kısmına tıklıyoruz.

  • Ardından açılan sayfada bizden mevcut hesabımızı mı yoksa bu işlemleri yapmak için yeni bir vadesiz hesap mı seçmelisiniz, bölümü çıkıyor. Vadesiz hesabınıza bağlayabilirsiniz pratik olması açısından.
  • Alttaki bölümde de nemalandırma tercihi açıklaması ile birlikte veriliyor, isteğiniz doğrultusunda işaretleyebilirsiniz.

Bir sonraki sayfada, vadesiz hesabınızın ve nemalandırma tercihinizin seçildiği bir onay menüsü karşımıza çıkıyor. Ardından aşağıdaki muvafakatnameyi de okuyarak, onay veriyoruz.

Uygunluk Testi

Buraya kadarki aşamayı geçtikten sonra, Garanti Bankası algoritmasında var olan (diğer aracı kurumlarda da olabilir) çok beğendiğim bir özellik karşımıza çıkıyor.

Hisse senedi açmak istiyoruz, ancak bu konudaki uygunluğumuz nedir? Yeterli seviyede bilgi birikimine sahip miyiz? Bu gibi detayları öğrenip, daha sağlıklı kararlar verebilmeniz adına birkaç teste tabi tutuluyorsunuz, ardından yeterlilik seviyeniz söyleniyor. Yetersiz çıkmanız durumunda hemen hesap açmanızı önermem, daha detaylı olarak tüm konulara hakim olduktan sonra hisse senedi hesabı açabilirsiniz.

Bu uygunluk testinten geçtiğinizi varsayarak, yukarıdaki gibi bir görsel karşımıza çıkıyor. Artık Hisse Senedi Hesap Açılışı bölümüne gidebilirsiniz.

Onaylamanız Gereken Belgeler

Artık işlemlerimizin sonuna gelirken, klasik imzalama prosedürüne geçiyoruz. Görüntüle dediğimiz her dosya tek tek ve sayfalarca olarak açılıyor ve bilgisayarınıza indiriliyor. Kurumlar, kuralları dışında çıkacak olan konulardan herhangi bir mesuliyet kabul etmemek adına böyle bir prosedür belirliyor. Bunlar okuyup onaylamamız isteniyor.

İşlemler Tamamlandı

Tüm onaylamalarımızı yaptıktan sonra, karşımıza “işlemleriniz tamamlanmıştır” ibaresi ile bir sayfa açılıyor. Ancak hala prosedürler burada bitmiyor, talebiniz alınmıştır ibaresi daha doğru olacaktı çünkü bu aşamalardan sonra hesabınızın aktif hale gelmesini bekliyorsunuz. Ardından SMS ile bilgilendirileceksiniz.

Garanti bankası üzerinden, “hisse senedi nasıl açılır?” görsel ve detaylı şekilde inceledik. Hisse senedi dışında bilmeniz gereken yatırım türlerini ve daha birçok şeyi sürekli güncellediğim Ekonomi kategorim altında inceleyebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.