İnternetten Para Kazanmaİş Dünyası

Home Office Çalışma, Verimlililik Arttırma Yöntemleri

Home office çalışma, özellikle bu yaşadığımız pandemi günlerinde dünya üzerinde yeni çalışma tipi oldu. Ancak sandığımız kadar kolay mı? Home office çalışma ve verimlilik arttırma yöntemlerinden bahsederek bu konuyu detaylıca inceleyelim.

Home office çalışma

Home office çalışma yöntemleri ile verimliliğinizi arttıracak, daha fazla kazanç sağlamanız için bazı ipuçları vereceğim.

Home Office Nedir?

İlk olarak “home office nedir?” sorusunun yanıtı ile başlayalım.

Bazı şirketlerin büyük ofislere, büyük rezidanslarda barınmasına ihtiyaçları yoktur. Çünkü çoğu işi, bilgisayar üzerinden, kendi networkleri üzerinden hatta internet ortamında halledebilecek konumdadırlar. Bu şekilde profesyonel ortamdaki işlerin ev ortamında, veya herhangi bir cafede yapabileceğiniz iş türü adına “home office” deniliyor.

Örneğin; Şu an çok yaygın olan freelance çalışma yöntemleri konusu hakkında daha önceden konuşmuştuk. Bu konu kişiden kişiye göre değişebiliyor, dışarıda odak noktam dağılmıyor, kahvemi yudumlarken işimi de yapabiliyorum diyorsanız ayrı, sadece evde odaklanabiliyorum diyorsanız sizin için durum çok ayrıdır.

Hala home office çalışanı değilseniz, kendi işinizi yapmak üzere aşağıdaki başıklar aracılığı ile freelance iş bularak başlayabilirsiniz.

Home Office Çalışmanın Artıları

  • Her işin iyi yanları ve kötü yanları mevcuttur. Konumuza olumlu devam ederek, artılarından başlayalım.
  • İlk olarak; toplantılarınız yoksa eğer, sabahları erken kalkmak zorunda değilsiniz.
  • Her sabah traş olup, makyaj yapıp, özenle giyinmek zorunda değilsiniz.
  • İşleri yetiştirebileceğinizi düşünüyorsanız, yemek, kahve molalarınızı istediğiniz saatlere kadar uzatabilirsiniz.
  • Mesai saatlerinizi kendiniz belirlersiniz, yetiştirdiğiniz anda kimseden izin almadan dışarı çıkabilirsiniz.
  • Masa başı yerine yatağınızda çalışabilirsiniz.
  • Hatta uç örnekler vermek gerekirse, havuzda bile çalışmalarınızı sürdürebilrsiniz.

Disiplinli bir şekilde kendinize kurallar koyabilir, bu işleri zamanında yetiştirirseniz yukarıdaki tüm maddeleri rahatlıkla yapabilir hatta arttırabilirsiniz.

Home Office Çalışma & Verimlilik Arttırma Yöntemleri

Asıl konumuz olan, home office çalışırken performansımızı arttırabilmek daha verimli çalışabilmek adına neler yapabiliriz, birlikte inceleyelim.

1) Mesai Saatleri

Home office çalışırken, esnek çalışma saatleri direkt aklımıza gelen ilk konu olur. Kendinize belli saatler belirleyebilir, bu sayede daha verimli çalışabilirsiniz.

Örneğin; Biraz yapınıza bağlı olarak, home office çalışma için en sağlıklı saatler 10:00 – 16:30 arasıdır. Sabah erken kalkmak zorunda olmaz, akşam da geç saatlere kadar çalışmak zorunda kalmazsınız.

Ancak dediğim gibi, kendinizi tanımalı işe iyi odaklanmalısınız, aksi takdirde bu saatlerde işi yetiştiremeyebilirsiniz.

2) Çalışma Alanı

Home office çalışma alanınızdan devam edelim, odak probleminiz varsa yalnız olacağınız bir oda ve dikkatinizi dağıtmayacak renklerde, tasarımda sade bir alan olmalı.

Eğer odak problemim yok, dışarıda herhangi bir cafede bile çalışabilirim diyorsanız, işler sizin için çok daha rahat. Kulaklığınızı takın ve bilgisayarınıza odaklanın.

3) Telefon Kullanım Alışkanlığı

Odak noktanızı kaybetmenizi sağlayacak en büyük sorun, her zaman telefon kullanım alışkanlığı olmuştur. Konfor alanınızda, evinizde telefonu iş dışı kullanmaya alışkın olduğunuz için, gelen her yeni mesaj, bildirim sizi işinizden uzaklaştıran en büyük etkenlerden biri olacaktır.

Aynı sorun spor yaparken de geçerlidir. Hem spor salonunda hem evde, telefon kullanım alışkanlığı en büyük sorunlardan biri haline gelmiştir. “Ben evde spor yapamıyorum” isyanları bu yüzdendir.

4) Aydınlatma

Doğru ışık, fotoğrafçılıkta ve çalışma performansı arttırmada çok önemlidir. Odaklanamayışınızın en büyük nedenlerinden biri aydınlatma problemi olabilir.

Ofis ortamında alışkın olduğunuz tavandaki kocaman led ışıklar sayesinde, herkese daha aktif ve uyanık bir şekilde çalışma ortamı sağlanıyor. Ancak evlerde genelde daha sarı tonları, daha loş ortam oluştuğundan bu şekilde problemler yaşanabiliyor. Bu yüzden kendinizi tanıyın, ışığınızı ayarlayın.

5) Atıştırmalar

Ev ortamında genelde bu olay, iş ortamına göre çok daha fazla yaşanır. Çünkü mutfağınız alt katta veya yan binada değil, neredeyse yan odanızdadır.

Kalkıp bir şeyler atıştırmakta herhangi bir sorun yok (diyette değilseniz). Ancak geri döndüğünüzde aynı odağı hemen yakalayabilecek misiniz? Burası çok önemli, çünkü çalışma saatlerinizi arttırmanıza ve daha verimsiz çalışmanıza neden olabilir. Bu yüzden kendinize ufak atıştırmalıklar hazırlayabilir, kahvenizi veya çayınızı sıcak tutacak bardakları yanınızda bulundurabilirsiniz.

Son Sözler

Hazırladığım bu beş maddelik liste, daha çok kendimde gördüğüm, tecrübe ettiğim olaylardan oluşuyor. Siz de ekstra eklememi istediğiniz maddeler varsa, yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.