ArabalarFaydalı BilgilerGüncel

6 Başlık! – İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüksek vergi oranları nedeni ile sıfır araba almanın neredeyse imkansızlaştığı bu dönemlerde, ikinci el ve temiz araba bulabilme adına bilmeniz gereken bazı önemli noktalar mevcut. İkinci el piyasasında türlü dolandırıcılıklar, sahtekarlıklar döndüğünü unutmadan, araştırdığınız her arabaya karşı şüpheci yaklaşmakta fayda var.

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sizlerin de bildiği gibi, satıcıların özellikle sahibinden.com üzerinden açtıkları ilanlarda “öğretmenden-doktordan satılık, içinde sigara içilmedi-küfür bile edilmedi” vs. gibi dikkat çekici başlıklar atılır. Ancak ilanlarda olduğu kadar arabalar gerçekten temiz mi? İkinci el arabalarda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Birazdan detaylı olarak, altı başlık altında tek tek inceleyeceğiz.

1) Kaza Durumu Sorgulatma

İkinci el araba alırken, ilk dikkat edilmesi gereken nokta arabanın kazalı olup olmadığı, varsa ne kadar büyüklükte bir hasarda olduğunu sormaktır. Bunu öncelikle araç sahibinin ilanında inceliyoruz, eğer yazmıyorsa kesinlikle ilk olarak bu soruyu soruyoruz. Genelde araç satıcıları, bu noktada en büyük hasarı söyler ve diğerlerinin ufak tefek çizikler olduğunu, veya “başka hasarı var mı bilmiyorum” gibi kaçamak yanıtlar ile odağı başka noktaya çekmeye çalışırlar. Siz yine de SMS ile plakadan, ardından şase numarasından sorgulatın.

SMS ile kaza sorgulatma

Kaza durumu sorgulatma adına yapabileceğiniz, SMS ile sorgulatma yöntemi ile aracınızın daha önceden karışmış olduğu kazaları görüntüleyebilirsiniz. Aracınızın plakasını yazıp, 5664 SMS‘e göndererek bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Ücretlendirmeler tüm operatörler için sorgulama başına 8,5 TL olarak yapılmaktadır.

Aracın Kazalı Olduğunu Nasıl Anlarım?

Aracın kazalı olduğunu, yukarıdaki yöntemler dışında kendim nasıl kontrol edebilirim? diye soruyorsanız, aşağıdaki kilit noktalara dikkat etmenizi öneririm.

  • Genel olarak arabaya bakıldığında ilk izlenimde herhangi bir asimetriklik hissedilmemeli.
  • Aracın boyasına ve tavanına iyi bakılmalı, kabartmalar veya renk tonu farklılıkları olabilir.
  • Tüm kapıları tek tek kontrol edin, kapı açılıp kapanmalarında sorun olabilir.
  • Arabanın farlarına dikkat edilmeli, biri soluk diğeri daha canlı duruyorsa ya önceki kazasından kalan bir hasar olabilir, ya da içindeki ampul bitiyor olabilir.
  • Kapı köşelerine bakıldığında, kaynak izleri görünüyor olabilir.
  • Lastiklerde bulunan jantların kenarları yamuk veya düzeltilmiş hissi veriyor olabilir.

2) Oto-Ekspertiz Raporu

Oto Ekspertiz Raporu

Tüm hasarları sorgulattıktan, kendi incelemelerimizi yaptıktan sonra araç içinize sinerse ancak yine de işimi garantiye almak istiyorum derseniz, aracınızı bir oto-ekspertize sokun. Burada araç detaylı bir şekilde analize girer, kompresyon testleri yapılır, tüm aksamlarının çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.

Sonrasında size yazılı olarak birkaç sayfadan oluşan bir rapor verilir. Bu raporu kesinlikle atmayın, kaybetmeyin. Çünkü bu rapora göre araçta herhangi bir sıkıntı çıkmazsa ve siz aracı ekspertize güvenerek alırsanız, ilerki dönemlerde araçta herhangi bir sıkıntı çıkması durumunda satıcı ile değil, o firma ile görüşeceksiniz. Çünkü bu işlemden sonra, satıcının sorumluluğundan ekspertizin sorumluluğuna geçiyor.

3) Bilgisayara bağlatın

İkinci El Araba Bilgisayara Bağlatma

Genelde bu işlem bazı ekspertizler tarafından yapılır, ancak yapmayanlar da oldukça fazladır. Eğer yapmazlarsa, bu işlemi kesinlikle yaptırın. Çünkü araçlar artık tamamen teknoloji üzerine kurulmakta ve çalışmayan dijital aksamlarını anında oradan bulabilmektesiniz. Burada çıkan bazı hasar kodları olacaktır, bunları ustanıza sorun ve size ortalama olarak ne kadar bir masraf çıkartacağını öğrenin.

4) Motor

İkinci El Araba Motor Sorgulatma

Tüm genel raporlar, kontroller yapıldıktan sonra arabanın kalbi olan motor kontrolü yapılmalıdılır. “Ben ne anlarım motordan, nasıl kontrol yapabilirim?” diyenleriniz olacaktır, ki kimse motordan anlamaz. Hemen güvendiğiniz bir usta aracılığı ile bu kontrollere başlayın. Bunların dışında, aracınızı çalıştırdığınızda bir titreme yapıyorsa bu aracın sağlığı açısından çok iyiye bir işaret değildir. Sağlıklı, normal bir araç marşa basıldığı anda çalışmalı, herhangi bir gecikme yapmamalıdır.

Motoru çalıştırdıktan sonra, araçtan inin ve kaputu açın. İşte en havalı an, arabadan anlıyormuş gibi davranma zamanı. Bu konuda 1-2 noktayı bilmeniz gerekiyor.

  • Motordan gelen sesi dinleyin, herhangi bir takılma, tıkırtı gibi sesler olmamalı.
  • Yağ kapağını açın, çıkan buhar miktarına bakın. Çok az miktarda olması normaldir, ancak bu miktar fazla ise o motor bitiktir, hiç o araba ile uğraşmayın.

5) Lastik ve Jantlar

Audi Jant

Fazla önemsenmeyen küçük bir detay gibi görülse de ikinci el araba alırken, lastik ve jant kontrolü çok önemlidir. Bazı kurnaz satıcılar, aracın yeni lastiklerini eski lastikleri ile değiştirip kendi diğer arabalarında kullanmak adına böyle işlere başvurabiliyorlar. Günümüz piyasasında, dört lastik alma bedeli minimum olarak 1000 liradan başlar, kalitesine göre bu fiyat arttıkça artar.

Peki lastiklerin değiştiğini nasıl anlayabilirim?

Genelerde lastiklerin üzerinde 2220 gibi rakamlar olur. Bu rakamlar, bu lastiğin 2020 yılının 22.haftasında üretildiğini gösterir. Bu şekilde bir hesaplama yaparak anlayabilir ya da kendiniz lastiklerin ve jantların görüntüsünden ne kadar kullanılmış olduğunu, ne kadar temiz olduğunu anlayabilirsiniz

6) Kilometre Sorgulatma

kilometre sorgulatma

Aracınızı almadan önce ilanda gördüğünüz, “2012 model 40 binde garaj aracı” gibi başlıklara kesinlikle inanmayın. Genelde bunların doğru çıkma oranı %10 falandır. 8 yaşında bir aracın 40 binde olması, ya pert olduğuna ve hiç kullanılmadığına işarettir, ya da kilometresi sıfırlanmıştır. Hiç kendinizi kandırmayın gerçekten garajda yatmış, az kullanılmış diye bu oran ciddi oranda çok düşüktür.

Kilometre sorgulatma adına yapabileceğiniz bazı detaylar ise şunlardır :

  • Manuel sayaçlı araçlarda, muayene kayıtlarına baktırın.
  • Dijital aksamlı araçlarda ise, 3.başlığımda anlattığım bilgisayara bağlatma yöntemini kullanın.

Son Sözler

İkinci el araç almadan önce, araba hakkında merak ettiklerinizi, sormak istediklerinizi not edin. Araç sahibi ile görüşmeye gittiğinizde aklınızda hiçbir soru kalmasın, ayıp olur soramam gibi utangaçlıklardan vazgeçin. Büyük paralar ödeyeceğiniz arabada, her şeyi öğrenmek hakkınız.

Son olarak ise, ASLA AMA ASLA araç satıcısının oto tamircisine, ustasına gitmeyin! Sadece kendi bildiğiniz veya yakınlarınızın yıllardır çalıştığı, güvendiği ustalara kontrol ettirin. Sonradan başınız ağrımasın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.