Faydalı BilgilerGüncelNasıl Yapılır?Yabancı Diller

5 İyi Yöntem – İngilizce Nasıl Öğrenilir?

İngilizce öğrenmek adına kurslara yazılıp, hiçbir sonuç alamayıp hatta daha da geriye giden onlarca kişiyi tanıyorum. Giden sadece paranız değil, emeğiniz ve en önemlisi zamanınız da oluyor. Dünyada en çok konuşulan ve kabul edilen dil olan İngilizce’yi artık öğrenmemek için hiçbir bahaneniz olmamalı. Gerçekten kendinizi geliştirmek istiyorsanız, bu tek dil üzerinden olmaz. Yanına eklediğiniz her dil ile yaptığınız araştırma sonuçlarını katlar ve daha çok bilgi edinirsiniz. İngilizce nasıl öğrenilir? başlayalım.

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Tamamen İngilizce öğrenmek adına kendinizi şartlamalısınız. Herhangi bir İngilizce kelime ile karşılaştığınızda, hemen sözlük anlamına bakıp kaydetmelisiniz. Bu filmlerde olur, günlük hayatta olur. Sadece İngilizce duymanıza da gerek yok, Türkçe konuşurken de acaba bunun İngilizce’si neydi diyip, hemen kontrol etmelisiniz. Kendinize bir sözlük tutup, sürekli cümle içinde kullanmanız sizi olayın içinde kalmanızı sağlayacaktır.

Çok Şaşıracaksınız! – Arapça’dan İngilizce’ye Geçen 7 Kelime

1) Konfor Alanınızın Dışına Çıkın

İngilizce Öğrenme Yolları

Hayatınızda yapacağınız her yeni adımda, konfor alanınızı terk etmelisiniz. Eğer gerçekten değişim göstermek istiyorsanız, yeni bir şeyler öğrenmek istiyorsanız kesinlikle rahatınızdan ödün vermek zorundasınız. Başlarda herkes sıkılmaya başlayıp, bırakır. Eğer bunu yaparsanız, sizin için en büyük hata olur. Sürekli bu durumu nasıl daha zevkli hale getirebilirim, diye bakmaya çalışın. Vazgeçenlerden sakın olmayın. Motivasyonunuzu sağlam tutun!

2) Grammer ile Başlamayın

ingilizce nasıl öğrenilir

İngilizce öğrenme ve konuşabilme adına yapılan en büyük hata tipik okul sistemi olan ve başarılı sonuçlar alınamayan grammer öğrenmek ile başlamaktır. Hangi yeni doğan bebek kendi dilini öğrenirken grammer öğrenerek başladı? Veya kendinizi düşünün, Türkçe’yi grammer öğrenerek mi konuşmaya başladınız? Öncelikle iyi bir dinleyici olarak başlayacaksınız, kulak aşinalığı çok önemlidir. Ardından konuşmayı deneyeceksiniz ve tabi ki grammer öğrenmek çok çok önemlidir. Ancak sıralaması ilk değil.

3) Rutininizi İngilizce’ye Çevirin

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Günlük hayatta en çok ne ile meşgulsunuz? Sürekli haber mi izliyorsunuz? yoksa spor hayatınızda en çok yer kaplayan aktivite mi? Devamlı yaptığınız eylemlere hakim olur, konu hakkında çok şey bilirsiniz. Açıklama yapılmadan onun ne olduğunu bilirsiniz. Bu konuyu göz önünde bulundurarak, hemen İngilizce olarak incelemelisiniz. Örneğin, günlerdir bir araba almayı düşünüyorsunuz ve hakkında onlarca araştırmalar yaptınız, videolar izlediniz. Artık bu konuya çok hakimsiniz ve hemen İngilizce yayın yapan siteler üzerinden veya TV kanallarından yeni bir dil üzerinden inceleme yapmanız, yeni kelimeler öğrenmenizi sağlayacaktır.

Başka bir örnek vermek gerekirse, yaptığınız antrenmanlardaki hareketlerin İngilizce isimlerini kesinlikle öğrenmelisiniz. Bu sayede international terimleri de öğrenmiş olursunuz ve araştırma imkanlarınız çok daha fazla olur. Hep omuz yana açış olarak bildiğiniz kelime artık “shoulder lateral raise” gibi. Planlama yaparak başlayın, hayatınızda en çok yer kaplayan şey ne şu an? Hemen İngilizce’ye çevirin, sürekli durumun farkında olun.

4) Pratik Yapın

ingilizce öğrenmek

Dil nankördür sözünü duymayanınız yoktur. Bu yüzden imkanlarınız doğrultusunda bol bol pratik yapın. Hiç yabancı arkadaşınız olmayabilir bu konuya sizinle beraber öğrenmeye başlayan arkadaşlarınızla çözüm bulabilirsiniz. Ya da sosyal medya üzerinden yeni yabancı arkadaşlar edinip konuşma imkanı bulabilirsiniz.

Bunların dışında çok utangaç da olabilirsiniz. Özellikle ülkemizdeki linç(!) kültürü sayesinde, herkes her şey ile dalga geçer, duyar kasar oldu. İnsanlar da doğal olarak hata yapmaktan çekinir, gelişim gösteremez oldu. Öncelikle bunu unutun, kimin ne dediği umrunuzda olmasın. Yine de çok fazla utangaçsanız, Cambly.Com sayesinde online olarak seçeceğiniz kişilerle, yine sizin belirlediğiniz konular üzerinden pratik yapabilirsiniz. Bu sayede rezil olma, utangaçlık gibi dertleriniz ortadan kalkacaktır. Çünkü dünyanın herhangi bir yerinden biri bağlanıyor ve sizinle iletişime geçmeye çalışıyor. Bir daha asla karşılaşmayacaksınız ve en önemlisi dalga geçme gibi durumlar yok. Tamamen İngilizce öğrenmek için orada olduğunuzun farkındalar ve size yardımcı olmaya çalışıyorlar. Bir göz atmanızı öneririm.

5) Dil Okulları & Yurt Dışı

yurt dışı dil okulları

Yukarıdaki açıklamalarımda anlattıklarım, belirli bir seviyeye gelip motive şekilde devam etmeniz açısından çok önemli. Bu sadece İngilizce için değil, her işe başlamadan önce bir araştırma yapmanızı öneririm. Tüm konularda olmasa da, bazı konular hakkında bilgi sahibi olur daha iyi anlarsınız. Daha detaylı ve disiplinli devam etmek için dil okullarına gitmenizi öneririm. Ancak iyi araştırın, düz ders dinleyip eve dönmek okul hayatınız gibi sıkıcı olacak ve fazla gelişim göstermemenizi sağlayacaktır. Daha çok aktivitelerde bulunan ve farklı öğretim yolları sunan kursları araştırın.

Yurt dışına çıkma imkanınız varsa eğer, İngilizce öğrenme adına en doğru hareket olacaktır. Sürekli yeni kelimeler duyacak, tabelalarda, menülerde, mağazalarda her yerde yeni kelimeler göreceksiniz. Dinlemek ve görmek, kitaptan ezberlemekten çok çok daha iyi bir yöntemdir. Bir de yurt dışında ingilizce kursuna gitme imkanınız varsa, artık öğrenmemek için kendinizi zorlamanız lazım. Ancak en önemli nokta(!) Türk arkadaşınız ile gitmenizi tavsiye etmem. Çünkü sürekli kendi dilinizi kullanmak, size pek bir şey katmayacaktır. Ne kadar konuşmayacağınıza söz de verseniz işler o şekilde olmuyor hiçbir zaman. Orada biraz dil açısından zorluk çekmeniz gerekiyor. Zorunluluk size çok şey öğretecektir, çünkü o anları hiç unutmayacaksınız ve kelimeler sürekli aklınızda kalacaktır. En iyi yöntem olarak bunu önerebilirim.

Albert Einstein Sözleri

“Delilik: Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir.” Albert Einstein

Son Sözler

İngilizce, diğer diller ile kıyasladığımızda gerçekten öğrenmesi çok zevkli ve kolay bir dil. Diğer diller üzerinde erkekdişi şeklinde kelimelerin ayrılması gibi kavramlar var. İngilizce’de bunlar da yok gerçekten zor diye kendinizi bırakmayın, sürekli motive olun ve her zaman farkında olun. Bu yazımda, İngilizce Nasıl Öğrenilir? sorusunu yanıtlamış olduk. Aşağıdaki başlık aracılığı ile en çok kullanılan cümle örneklerini inceleyebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.