İnternetten Para KazanmaYabancı Diller

İngilizce Tercüme Yaparak Para Kazanmak

İngilizce Tercüme Yaparak Para Kazanmak

İngilizce Tercüme Yaparak Para Kazanmak

Pandemi dolayısıyla birçok şirket süreli veya süresiz olarak uzaktan çalışma sistemini benimsemiş durumda. Uzaktan çalışma sistemine geçen mesleklere ek olarak uzun süredir freelance olarak çalışan danışmanlık, grafikerlik, tercümanlık gibi mesleklere de talep oldukça artmış durumda. Eğer İngilizce birikiminize güveniyor ve yetkin olduğunuza inanıyorsanız, İngilizce tercüme yaparak gelir kazanmanızda hiçbir engel yok demektir. Bu yazıda tercüman olmak için gerekenleri ve nasıl online çeviri yapacağınızı anlatacağım.

İngilizce Tercüman Olmak İçin Gerekenler

İngilizce tercüme hizmeti sunmak için olmak için tek gereksinimin iyi derecede dil bilmek olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bildiğiniz gibi dünya dili olarak İngilizce her geçen gün daha da yaygınlaşıyor, dolayısıyla İngilizce bilen ve çeviriye ihtiyaç duymayan kişi sayısı da artmaya devam ediyor. Bu nedenle dil kurallarını çok iyi bilmenin yanı sıra diller arası ufak nüanslara dahi dikkat ediyor olmak, ortalama bir kişiden öne çıkmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, İngilizce konuşulan ülkelerin kültürlerine ve çeviri yapacağınız dilin kültürüne hâkim olarak potansiyel hatalarınızı sıfıra indirebilirsiniz. Rekabetin yüksek olduğu çeviri sektöründe hata yapmayan bir tercüman olmak sizi tercih edilen biri haline dönüştüreceğine emin olabilirsiniz.

Dil yetkinliğinin yanı sıra alan uzmanlığının önemine değinmenin de faydası olacağını düşünüyorum. Alan uzmanlığı dediğimiz şey, çevirmenin yalnızca genel (ya da kolay) metinler yerine bilgi birikimi gerektiren alanlarda çeviri yapması anlamına geliyor. Bunun için ilginizi çeken ve aşina olduğunuz bir konuda iyi bir araştırma yapmanız ve yetkin hale gelmeniz gerekiyor. Önek vermem gerekirse otomotiv, turizm, teknik, medikal, tarım gibi alanlarda tercüme yapmanın kısa bir makale çevirmekten daha zor olduğunu söyleyebilirim. Bu alanlarda çeviri yapmak için önce detaylı bir araştırma yapmanız ve alanların terminolojisine hâkim olmanız gerekiyor. Aksi takdirde size verilen metinde bir kelimeyi yanlış çevirerek müşterilerinizin bir daha sizi tercih etmemesi gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

İngilizce Çevirmenler Nerede Çalışır?

İngilizce çevirmen olmak isteyen adaylar, çeviri bürolarına bağlı olarak çalışmanın yanı sıra tamamen bağımsız olarak kendi müşterilerini çekebilirler. Bağımsız bir çevirmen olarak freelance iş imkanları sunan sitelere ilan vererek işinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat bir konuda önceden hazırlı olmanızı öneririm, çıkarlarınızı koruyacak bir şirkete bağlı olmadan çeviri yapmanız durumunda çevirinizin yeterli olmadığını iddia edip ödeme yapmak istemeyen müşterilerle karşılaşmanız oldukça yüksek bir ihtimal.

Diğer seçeneğiniz ise, serbest tercüman alımları yapan çeviri bürolarına başvurmak olacaktır. Bu seçenekte dikkat etmeniz gereken unsur ise, birlikte çalışacağınız büronun güvenilir olması. Sektörde kendini kanıtlamış bir büroyla çalışmak, paranızın eksik veya geç yatması gibi tatsız durumların yaşanmasına engel olarak huzur içinde serbest tercüman olarak çalışmanıza yardımcı olabilir.

İngilizce tercüme hizmeti sunabileceğiniz platformlardan biri olarak Protranslate Profesyonel Çeviri Hizmetleri’ni önerebilirim. Protranslate, günümüzde MENA Bölgesi’nin önde gelen çeviri platformlarından biri olarak işinizi güvenle yapmanıza olanak sağlarken bir yandan da tercüman olarak saygınlığınızın artmasına yardımcı olacağına inanıyorum.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.