GüncelNasıl Yapılır?Sosyal MedyaWeb

Nasıl Yapılır? – instagram Sponsorlu Reklam Verme

Sosyal medyanın yaşantımıza inanılmaz derecedeki entegresi ile birlikte, artık e-ticaretler dahil, pazarlama işlemleri instagram ve diğer sosyal medya araçları tarafından yapılmakta. Siz de instagram reklam verme işlemlerini yaparak, çeşitli satışlar yapabilir, markanızı pazarlayabilirsiniz. Peki instagram reklam verme nasıl yapılır?

instagram reklam verme

instagram Reklam Verme

Dünya devi olan Facebook‘un, instagramı satın alması ile birlikte çok daha büyük bir pazar ortamı yaratıldı. Bu sayede en popüler sosyal medya ortamı haline gelen instagram üzerinden çeşitli satışlar, büyük sponsorluk anlaşmaları yapılmaya başlandı. Bu doğrultuda ürünlerini pazarlamak isteyen kullanıcıların sayısı da inanılmaz büyük bir ivme ile artmış durumda. Sadece satış ve pazarlama üzerinden değil, artık insanlar kendi profillerini de instagram reklamları sayesinde belirledikleri filtre üzerinden tanıtımlar yapabiliyorlar.

instagram Reklam Verme Nasıl Yapılır?

Siz de instagram üzerinden reklamlar vererek amacınız doğrultusunda işlemler yapabilirsiniz. Şimdi 4 madde ile etkili reklam verme “nasıl yapılır?” inceleyelim.

1) Uygun Görsel Seçimi

Belirlediğiniz konu veya içerik hakkında dikkat çekici ve özgün bir görsel seçimi yapmaya dikkat edin. Seçtiğiniz görselin çözünürlüğü kesinlikle çok yüksek olmalı, asla bulanık olmamalıdır. İçeriği ne kadar kaliteli olsa da, görüntü net değilse hiçbir anlamı kalmayacak ve dikkat çekmeyecektir.

2) Mesajınızda Net Olun!

İçeriğinize uygun kaliteli bir görsel seçtikten sonra, görselde veya profilinizde vereceğiniz mesajda net olmalısınız. İyi düşünülüp, marka yönetimi iyi yapılmalı. Kısa ama etkili bir slogan ile yola çıkmalısınız. Unutulmamalıdır ki en fazla %20-30 civarlarında mesaj, geri kalan görsel olmalı. Yani mesajınız, görselin önüne geçmemelidir!

3) Reklam Üzeri Bağlantı

Uygun görsel ve kaliteli bir mesaj tamamlandıktan sonra, reklamınız içinde mutlaka bağlantı bulundurun. Reklamınızdaki linklendirme sayesinde, web sitenize trafik akışı çekeceksinizdir. Ayrıca facebook üzerinden de bağlantı paylaşmayı unutmayın.

4) Hedef Kitle

Geldik son ama en önemli maddeye, hedef kitle belirleme. Belirleyeceğiniz filtre doğrultusunda, hedef kitlenizi iyi seçip, sonuç odaklı oynamalısınız.

Örneğin; Üniversite ders konuları hakkında bir reklam çıkmak istiyorsanız, yaş aralığında maksimum 35 rakamlarını seçmeli ve üniversite ile alakası olmayan lokasyonlardan uzak durmalısınız.

instagram reklam verme ücretleri

instagram Reklam Modelleri

Dikkat edilmesi gereken dört maddeye uygun şekilde bir reklam oluşturduktan sonra, reklam modelleri hakkında bilmemiz gereken bazı noktalar mevcut. Bunlar; resimli reklamlar, videolu reklamlar, hikaye(story) reklamları ve koleksiyon reklamlarıdır.

  • Resimli Reklamlar

Yatay veya kare format şeklinde kullanıcıların karşısına çıkar, net ve dikkat çekici ancak bir o kadar da sade bir reklam seçimi yapılması gerekir.

  • Videolu Reklamlar

Yine yatay veya kare format şeklinde yapabileceğiniz videolu reklamlar, yaklaşık olarak 60 saniyeye kadar çıkmaktadır. Video kalitesi yüksek olmalı ve akılda kalıcı olmalıdır.

  • Hikaye (Story) Reklamları

Bu reklam çeşidi ise, hikayeler arasında gezerken birden çıkan reklam türüdür. Arka arkaya birçok resim veya videolu içerik şeklinde kullanıcılara sunulur.

  • Koleksiyon Reklamlar

Koleksiyon reklam modeli ise, video ve resimli reklamın bir arada kullanıldığı reklam modelidir.

instagram Reklam Ücretleri

Reklam verme işlemleri, link çöplüğü olmaması adına ve Google gibi çok büyük firmaların gelirlerinin %80’nin reklamlardan olduğu da hesaba katılırsa, bu işin de bir ücreti var ve gerçekten çok büyük bir pazar.

Markanızın veya işletmenizin büyüklüğüne göre, belirleyeceğiniz bütçe doğrultusunda instagram üzerinden reklam verebilirsiniz.

Bütçe ve Plan bölümü altında hedef miktarınızı belirleyip, daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz.

  • Reklam verip hedefe yönelik sağlıklı sonuçlar almak istiyorsanız, iyi bir bütçe ayarlayarak başlamalısınız.
  • Seçtiğiniz hedef kitlenizin büyüklüğü de en büyük faktörlerden biridir.
  • Ücret hesaplaması yapılırken, tık başına ve gösterim başına maliyet dikkate alınır.

Son Sözler

Sosyal medya araçlarının en büyüğü olan instagram üzerinden markanızı tanıtmak istiyorsanız, reklam dışında büyük bir takipçi kitlesine de ihtiyacınız olacaktır. Bu konuda aşağıdaki başlıklar aracılığı ile takipçi arttırma yöntemlerine ve diğer instagram hakkındaki konulara ulaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.