GüncelNasıl Yapılır?Web

İnternet Sitesi Nasıl Açılır?

Eğer aklınızda internet sitesi nasıl açılır? gibi bir soru varsa ilk adımlardan hemen anlatmaya başlayalım. Öncelikle size neler lazım, bunları inceleyelim. Sonrasında internet sitemizin içeriği ne olacak? Bu konu çok önem taşıyor, çünkü planlamayı baştan yaparak hostinginizin alanını, aylık trafik bandı imkanları gibi detayları bildirerek bir paket satın alacaksınız. Satın almanız gerekenleri ise; domain, hosting, SSL sertifikası ve sonrasında SEO çalışmaları(opsiyonel) olarak sıralayabiliriz.

İnternet Sitesi Nasıl Açılır?

1) Domain alma

Aklınızdaki projeye uygun bir domain yani alan adı bularak başlıyoruz. Bu satışları yapan herhangi bir firmanın sitesine girerek “.com, .net, .org” ve daha bir çok uzantı sorgulayabilirsiniz. Öncelikle dikkat etmeniz gereken konu, alan adınızın çok uzun olmaması çünkü ne kadar kısa o kadar akılda kalıcı olur. Hatta mümkünse hiç yapım eki almamış, jenerik bir isim bulmaya çalışın (hulki.net gibi). Domain fiyatlandırmaları genel olarak yıllık 5-15$ dolar arasında değişmekte.

2) Hosting paketi alma

Alan adımızı belirledikten sonra, yapmamız gereken belirlediğimiz proje uygun bir hosting paketi satın almak. Bu konuda projeniz önem taşıyor, çünkü bu bir haber sitesi mi olacak, bir tanıtım amaçlı açılan ve tek sayfadan ibaret olan kurumsal bir sayfa mı? bu sizin satın almanız gereken paketteki miktarları belirleyecek. Hosting fiyatlandırma ücretleri de yıllık olarak hesaplanmaktadır. Güncel fiyatlandırmalar sürekli değişmekte olup fiyat aralığı da baya geniştir, o yüzden anlık kontrol etmenizi öneririm.

3) SSL sertifikası satın alma

Açılımı Secure Locket Layer olan Türkçe karşılığı ise Güvenli Giriş Katmanı olan bir sertifikadır. SSL, kişisel olarak gizlilik ve güvenlik sağlar. Data protection olarak adlandırılan bilgi koruması işlemini yaparak, web sitenizin daha güvenli bir site olduğunun kanıtıdır diyebiliriz. Artık Google tarafından da, bu sertifikası olmayan siteler “zararlı site olabilir, dikkat edin” vs. gibi uyarılarda bulunuyor. Bunu gören kullanıcılar da doğal olarak tedirgin olup, sitenizden ayrılıyor. O yüzden olmazsa olmazlarımız arasında SSL sertifikası almak var.

Son Sözler

İnternet sitesi açmak için gerekli olan aşamalar bunlardan ibaret. Peki sitemizi açtıktan sonra neler yapmalıyız? Bu konuda SEO çalışmaları sitenizi büyütmek için yapmanız gereken çalışmalara verilen arama motoru optimizasyonlarıdır. Sonraki aşama olarak bu konu hakkındaki detaylara hakim olmanızı öneririm.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.