Faydalı BilgilerGüncelNasıl Yapılır?Web

5 Kural – İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

İnternetten alışveriş yapmak özellikle bu evde kaldığımız günlerde çok önem kazandı. Büyük alışveriş firmaları, kargolara yetişememekle birlikte, en yakın tarihi 15 gün sonrasına falan vermeye başladı. Benim de her güne bir kargo şeklinde, teslimatlarım oldu. Bu dönemde Trendyol, hepsiburada, gittigidiyor, n11 ve buna benzer birçok büyük firma kar marjlarını katladıkça katladı.

Peki internetten güvenli alışveriş nasıl yapılır? İnternetten alışveriş imkanı büyük firmaların haricinde, birçok yan kuruluştan hatta sosyal medya hesapları üzerinden bile yapılmaya başlandı. Yazımın devamında 5 ana başlık altında internetten güvenli alışveriş nasıl yapılır, anlatıyor olacağım.

İnternetten Güvenli Alışveriş

İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?
1) SSL Sertifikası & Kilit

Öncelikle alışveriş yapacağınız sitenin Google üzerinden güvenilir bir site sertifikasını alması gerekir. Bu SSL sertifikasının gerekliliğini daha önceden İnternet Sitesi Nasıl Açılır? adlı makalemde anlatmıştım. Bu sertifika olmaması halinde, o sitede güvenilir değil şeklinde bir uyarı yer alıyor. Bu sitelerden kesinlikle uzak duralım. Buna ek olarak yukarıdaki görselde olduğu gibi, https:// şeklinde olmalı ve buna ek olarak kilit işareti de yer almalı.

2) Site Adresi

Özellikle Google üzerinden yapılan aramalar sonucunda ulaştığınız adresin, alışveriş yapacağınız adres olduğuna dikkat etmek adına, adres çubuğundaki site linkini iyi okuyun. İyi yapılan SEO çalışmaları sonucunda, istenilen kelimelerde başarılı sonuçlar alınıp, büyük firmalar bile ekarte edilmektedir. Bu şekilde farklı sitelerden sonuçlar alınmaktadır, orjinal site olduğuna dikkat edelim.

3) Kullanıcı Bilgileri
Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur?

Yıllardır en çok sorun yaşanılan konu, doğru bir şifre oluşturmamaktır. İnsanlar akılda kalması adına, doğum tarihlerini, çocuklarının isimlerini vs. gibi oldukça kolay şifreler oluşturmaktadır. Özellikle kredi kartı bilglerinizi de kolay ve hızlı alışveriş yapabilme adına kaydettiyseniz, kesinlikle en az 8 karakter uzunluğunda, büyük küçük harfli sayılı ve sembollerden oluşan çok sağlam bir şifre oluşturmalısınız.

Örneğin ; “7Bs4*aFsK2!” bu tarz oluşturacağınız bir şifre, kötü niyetli kişilerin hakkınızda bildiği en ufak 2-3 şey ile kullandığı password generator uygulamalarından bilgilerinizi çalmalarıa engel olacaktır.

4) Sanal Kart Kullanımı

İnternet alışverişlerinde yeni yöntem ve oldukça güvenilir bir sistem olarak sanal kart kullanımı yer alıyor. Bu kart sayesinde, belirleyeceğiniz limit aralığında çekim yapılabiliyor. Hakkında çok şey bilmediğiniz veya çok güvenilir olmadığını düşündüğünüz bir siteden alışveriş yapıyorsanız, sadece o alışveriş miktarında bir limit tanımlamanızı tavsiye ederim. Bu sayede ekstra herhangi bir çekim yapılamayacaktır.

5) Güvenilir Ağ Kullanımı

Son maddemiz olarak internet üzerinden yapacağınız alışverişlerinizde kullandığınız internet bağlantınız, kesinlikle güvenilir bir ağ olmalıdır. Telefonunuzun hücreseli araclığı ile veya evinizin WiFi bilgileri ile bağlanmanızı tavsiye ederim. İnternet cafe, restoran gibi herkesin kullandığı wireless bağlantılar aracılığı ile kesinlikle alışveriş yapmamalısınız.

Son Sözler

İnternet alışverişlerinde, bu kilit 5 noktaya dikkat ederseniz herhangi bir sorun yaşamadan, kafanız rahat bir şekilde alışverişlerinizin teslim edilmesini beklersiniz. Bu konuları dikkate almanızı tavsiye ederim. Eğer siz de bir e-ticaret sitesi kurmak, satış yapmak isterseniz İnternetten Para Kazanma adlı makalemde anlattığım yöntemleri kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.