Faydalı BilgilerGüncelTeknoloji

4 Özellik – iPhone’ların Bilinmeyen Özellikleri!

Apple ürünlerini bir kez kullananlar, ios sistemi dışında başka sistem tercih etmemek adına, pahalı da olsa, diğer markalarla kıyaslandığında bazı özellikleri az da olsa başka markaları kullanamıyorlar. Buna kendimi de örnek verebilirim. Herhangi bir android işletim sistemine sahip bir cihazın 50x zoom 150 megapiksel vs. olduğunu söyleyip ne kadar iyi olduğunu anlatıyorlar. Ancak isterse 1000 megapiksel olsun, yine de iPhone’dan vazgeçemiyorum. Tüm apple ürünleri hakkında aynı şeyleri düşünüyorum. Bir tek macbook kullanamıyorum, yıllardır windows işletim sistemine alıştığımdan, çoğu şeyi kullanmakta zorluk çekiyorum.

Konumuza dönecek olursak, iPhone kullanıcıları, diğer android sistemleri kullananlara göre, daha şık tasarım, hızlı ve kolay bir işletim sistemi ve iyi bir kamera arıyorlar. Bu yüzden genelde bu kullanıcılar tüm özellikleri bilmezler ve merak da etmezler. Ancak bu sıralayacağım özellikler, kullanım esnasında hayatınızı daha da kolaylaştırabilir. O zaman daha fazla lafı uzatmadan beş başlık üzerinden sıralıyorum.

1) Araba Park Yeri Bulma Özelliği

Bazen yoğunluktan, bazen dikkatsizlikten arabayı nereye park ettiğimizi unutuyoruz. Bu hepimizin başına gelen sorunu, bazı anahtarlıkların bluetooth üzerinden konumu otomatik olarak o aracın uygulamasına yüklemesi sayesinde çözebiliyorsunuz.

Şimdi anlatacağım yöntem sayesinde iPhone üzerinden de çözebileceksiniz. iPhone – haritalar özelliği sayesinde, arabanızı park ettiğiniz noktayı işaretleyip, park yerinizi kayıt altına alıyorsunuz. Bu özelliği aktif haline getirebilmek için yapmanız gereken tek şey, ayarlar, gizlilik sayfalarını takip edip ardından konum servislerinden konumlar kısmını aktif etmektir. Bu şekilde arabanızı nereye park ettiğinizi hatırlamak gibi dertleriniz olmayacak, uygulama üzerinden görebileceksiniz.

2) 32 Kişi ile Aynı Anda Görüntülü Konuşabilirsiniz!

toplu görüntülü arama özelliği

iPhone’larda bulunan facetime uygulaması ile, seçeceğiniz arkadaşlarınız ile tam 32 kişiye kadar video konferans şeklinde görüntülü arama yapabilirsiniz. Bu 32 rakamı neden verilmiş, (Neden 6 hocam?) kesin bir bilgi yok ancak daha fazlasını da isteyeceğinizi sanmıyorum. Kullanımı ise sadece facetime uygulamasını açıp, grup görüşmesi başlatmanızdan ibaret. Ardından sağ üst köşede yer alan (+), işaretine basarak grup video konferansına yeni kişiler ekleyebilirsiniz.

3) İstenmeyen Mesajları Engelleyebilirsiniz!

Belki de en çok hayat kurtaran özellik bu olabilir. Özellikle aynı telefon numaranızı yıllardır kullanıyorsanız, üye olduğunuz sitelerden, bakanlıklardan, marketlerden vs. her gün onlarca mesaj geliyor. Bu durumdan ben de çok bunaldım ve bu özelliği kullanarak kurtuldum. iPhone bir çeşit filtreleme,engelle özelliği sunuyor. Ayarlardan bilinmeyen filtre seçeneğini etkinleştirmeniz ile birlikte, rehberinizde bulunmayan kişilerin attığı mesajlara iMessage özelliği kapatılmış durumda olacak ve o kişilerin mesajları size bildirim olarak iletilmeyecektir.

4) Web Sitelerini PDF Yapmak!

iphone web özellikleri

Bir dosya uzantısı olan PDF, genelde Microsoft Word gibi programların üzerinden yapılan yazılı dosyaları açmaya yarar. PDF’e çevirdiğinizz web sitelerini internetsiz kullanabilir ve istediğiniz yere gönderebilirsiniz. Özellikle yemek tarifleri, spor antrenman programları vs. gibi konularda çok yardımcı olmaktadır. Yapmanız gereken tek şey, PDF’e çevirmek istediğiniz internet sitesine girip ekran görüntüsü almak olacaktır. Ardından tam sayfa görüntüsünü seçerek, kaydedin. Bu şekilde web sitesine PDF olarak ulaşabileceksiniz.

5) Cümle Sonuna Otomatik Olarak Nokta Koymak

iphone yazı özelliği

Beşinci ve son özelliğimiz sayesinde cümle sonlarına, nokta koymak ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Bu herhangi bir arkadaşınızla yaptığınız konuşmalarda geçerli olabilir, ya da patronunuzla iş görüşmeleri yaparken işinizi kolaylaştıracaktır. Yapmanız gereken ise, konuşmanızın sonunda hızlıca iki kez boşluk tuşuna basmak olacaktır, bu kadar basit bir yöntem.

Son Sözler

Bu özelliklerden bazılarını biliyor olabilirsiniz, ancak kesinlikle bilmediğiniz özellikler de olacak ve iPhone kullanımı üzerinde işinizi kolaylaştıracaktır. Daha önceden incelemesini yapmış olduğum, yine bir Apple ürünü olan Airpods 2 adlı cihazın özelliklerini ve kullanımını ele aldığım makalemi, yine sadece kendi tecrübelerimle incelemiş olduğum Ürün İnceleme adlı kategorimde bulabilir ya da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.