Faydalı BilgilerGüncelİş Dünyası

5 Soru – İş Görüşmesinde Sorulan Sorular (2020)

İş Görüşmesinde Sorulanlar (2020)

Eğitim hayatını bitiren her genç bu konuda oldukça tecrübesizdir. Ancak işverenler yeni mezun olmuş kişilerin bile tecrübeli olmasını isteyecek kadar acımasızlar. Öncelikle CV’nizi yollamanız gerekiyor. Çok iyi şekilde hazırlanmış olmalı, en önemli özellikleriniz ve becerileriniz olmalıdır. Eğer olumlu geri dönüş alırsanız, sizi yüz yüze görüşmeye çağırıyorlar. Bu aşamaları geçtiğimizi farz ediyorum ve iş görüşmesinde sorulanlara 5 başlık altında detaylıca bakalım.

1) Kendinizden bahseder misiniz?

Klasik bir giriş yaparak, kendinizden bahsetmeniz istenecektir. Açılış sorusu olarak sorulan bu soruyu, kendinizden emin net şekilde cevaplamalısınız. Çünkü her zaman ilk intiba çok önemlidir. Eğitim hayatınızdan başlayarak, o iş ile alakalı yeterliliklerinizi veya aldıysanız eğitim sertifikalarınızı vs. gibi detayları belirterek kendinizi tanıtmalısınız.

2) En Güçlü Yönleriniz?

Her iş görüşmesinde olan bir soru da en güçlü yönleriniz nelerdir? Amaç öz farkındalığı ölçmektir aslında. Aynı zamanda durum analizi yapmanız istenmektedir. Bunları göz önünde bulundurarak, ne gibi detayları söyleyeceğiniz çok önemlidir. Çok uzatmadan üç dört yönünüzü sayarak, samimi ve olumlu bir şekilde anlatmalısınız. Sorumluluk sahibi olmak, pratik zekanızı kullanmak, mükemmeliyetçilik, çalışkanlık gibi özellikler sayabilirsiniz.

3) En Güçsüz Yönleriniz?

Olumlu yönleriniz isteneceği gibi, olumsuz yönlerinizi de sıralamanız istenecektir. Samimiyetinizi ölçmek ve bir yandan da yetersizliğinizi görebilmek adına bu soru sorulur. Kendinizden yine de çok kötü bahsetmemeye çalışın, sonuçta sizi o işe almak istiyorlar. Çok fazla kötü özelliği ve güçsüz özelliği olan birini neden almak istesinler ki?

Örneğin; mükemmeliyetçiliğinizden bahsedebilirsiniz. Bu örnek tamamen beni yansıtıyor. Mükemmeliyetçi olmak, kimsenin görmediği detaylara ve üzerinde durmadığı detaylara çokça takılarak en iyi olmasını sağlamaktır. Bu aslında sizi yorsa da yapılan iş açısından güzel sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Tabii ki buna çok fazla takılıp uzun süreler de geçirmemelisiniz,

4) Bizimle Çalışmayı Neden İstiyorsunuz?

En çok sorulan sorulardan biri de budur. Anlatasana neden ben? Onca şirket veya sektör varken, neden bizim şirketimize başvurup, bizimle çalışmak istediniz? Günümüz koşullarına bakacak olursak, “ben de bayılmıyorum sizle çalışmak için, ama paraya ihtiyacım var” dediğinizi duyar gibiyim. Tabi ki bu tarz cevaplar, “sıradakii” denilip, odadan atılmanıza sebep olabilir.

Kendinizi her zaman iyi pazarlar şekilde cevaplar vermelisiniz. Tabii ki çok abartıya kaçmadan, yetersiz olduğunuz konuları başka yeterli olduğunuz konular ile kapatarak bunu yapabilirsiniz. Sektörde sizin şirketinizi çok beğeniyorum ve şirket ile birlikte büyüyeceğimize inanıyorum vs gibi bir cevap olabilir.

4) 5 Yıl İçinde Kendinizi Nerede Görüyorsunuz?

Geldik son ve en klasik sorumuza Hiç iş görüşmesine gitmemiş biri de olsanız, kesinlikle bu soruyu duymuşsunuzdur. Peki beş yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz hiç düşündünüz mü bunu? İşverenler, planlı programlı şekilde hareket eden, vizyon sahibi çalışanları olsun isterler. Bu vizyonu ölçmek adına çok iyi bir sorudur.

Bu soruya da girmek istediğiniz şirket ve sektörle alakalı kendinizce aşama kaydetmeli olacak şekilde bir yanıt vermelisiniz. Bir üst kademeye terfi etmek olabilir, kendi işinizi yapmak olabilir veya yurt dışına çıkıp orada çalışmak dahi olabilir. Bunu tamamen sizin planlamanız belirleyecek. Ancak ben yine de sizlere o şirkette bir planlama yapıyormuşcasına bir cevap vermenizi tavsiye ederim.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.