Faydalı BilgilerGüncelNasıl Yapılır?Spor & Sağlık

Nasıl Yapılır? – Ketojenik Diyet

Ketojenik Diyet

Ketojenik Diyet Nedir?

Son yıllarda ülkemizde popülerleşen diyet türlerinden biri de, ketojenik diyet oldu. İnsanlar artık beslenme konusunda daha çok bilinçlenmeye başladı ve bunun sonucunda yeni yaşam tarzları, yeni beslenme şekilleri, yeni spor programları gibi metodlar geliştirerek, güncel yaşantılarına entegre ettiler. Peki ketojenik diyet nedir?

Ketojenik diyet, karbonhidrat kullanımını sıfıra indirip yağ ve protein ağırlıklı beslenme türüdür. Öncelerde sadece bazı hastalıklardan ötürü kullanılan bu diyet, artık insanların rutinlerine kadar girmiş oldu. Karbonhidrat kaynaklarının, ilk insanlar tarafından da meyve dışında pek kullanılmadığını anlatan ve bunu savunan bu beslenme türü enerji kaynakları olarak yüksek yağlı besinleri tercih etmektedir.

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Her zayıflama yöntemi başlangıcında olduğu gibi öncelikle ekmeği kesmekle başlıyorsunuz. Tabi ki sadece ekmek değil, makarna, pilav, patates ve tahıllı unlu mamuller gibi karbonhidrat kaynaklarının hiçbirini bu beslenme türünde kullanmıyorsunuz. Peki bunları yemezsek enerjiyi nereden alacağız diyebilirsiniz. Tam da bu sırada devreye yüksek yağ oranlı besinler giriyor. Badem, ceviz, fındık, fıstık, zeytinyağı, avokado, tereyağı vs. gibi onlarca yağ oranı yüksek besin ana enerji kaynaklarınız yerine geçiyor.

Karbonhidrat kullanımının düşüklüğünden ötürü, çok halsiz hissediyorsanız yine minimum düzeyde olmak şartıyla meyve ve karbonhidratlar arasında en masum olarak gösterebileceğimiz sporcuların da vazgeçilmezi olan yulaf ezmesini kullanabilirsiniz.

Ketojenik Diyetle Spor Yapılır mı?

Cevabımız tabi ki evet olacaktır. Her beslenme türü ile spor yapılır, profesyonel sporcuların da yarışma öncesi veya belli dönemlerde bu diyet tipine başvurduğunu biliyoruz. Karbonhidratı keserek, vücuttaki enerji kaynaklarının yağların kullanması sağlanıyor. Böylelilikle yağ yakımı, vücut yağ oranı üzerinden oluyor. Oldukça etkili bir yöntem olduğu da biliniyor. Ancak ağır kilolar kaldırmanın yüksek karbonhidrat ağırlıklarıyla gerçekleştiğini varsayarsak, eski gücünüzde olamayabilirsiniz. Bu yüzden çalıştığınız ağırlıkları düşürmenizde fayda var.

Önemli Not : Bu tarz diyetlere geçmeden önce, kesinlikle diyetisyeninizle veya içhastalıkları uzmanı doktorunuzla bir görüşme yapmadan belirli uygunluk testlerinden geçmenizi öneririm. Herhangi bir şekilde teşvik edici bir makale değildir, sadece ana hatları ile ketojenik diyet hakkında bilgiler verilmektedir. Doktor kontrolü olmadan kesinlikle yapmanız tavsiye edilmez.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.