GüncelKültür & Sanat

Kitap Önerilerim – (Haziran 2020)

Kitap Önerileri 2020

Artık belirli aralıklarla okumuş olduğum kitaplar arasından sizlere de önerilerde bulunmak istiyorum. Corona virüsü sebebiyle, #evdekal sloganı altında krizi fırsata çevirmek isteyenlerdendim. Bu süre zarfında eski bir dolabımı odamdan çıkardım ve yerine 5 raflı bir kitaplık sipariş verdim. Kitaplığımda bulunması gereken ve önceden okumuş olduğum kitapları da, aslında ismini onlarca kez duyup asla okumadığım kitapları da sipariş verdim. Bu sayede elimin altında daha fazla kitap oldu ve okuma alışkanlığımı daha da arttırmış oldum. Bu makalemde ise, evde kaldığımız bu dönemde ve daha önceden okumuş olduğum iki kitap önerilerimi ve incelemesini hazırladım. Hazırsak, başlayalım.

1) Değişimi Yönetmek ve Liderlik Etmek

Evde kaldığımız dönemlerde kendimizi dinleme, çokça düşünme fırsatımız oldu. Bu dönemi olumlu geçirmek adına kişisel gelişim kitaplarından biri olan, “Değişimi Yönetmek ve Liderlik Etmek” adlı kitabı sipariş verdim. Bu sayede kitabın yazarı olan, Yekta Özcan Özözer ile ilk defa tanışmış oldum. Ancak öyle görünüyor ki bu tanışıklığımız diğer kitaplarında da devam edecek.

Yazardan biraz bahsedecek olursak, 1965 doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Strathclyde Business School (MSc in Finance) mezunudur. Ardından Colgate-Palmolive, Coca-Cola, FinansBank, Citibank gibi birçok uluslararası şirkette üst düzey yönetici olarak çalışmıştır. Bu müthiş CV‘yi gördükten sonra, tavsiyelerini dinlememek adeta imkansız.

Kitabın içeriğinden biraz bahsedelim. Bu kitap, bizlere kişisel egzersizler,durum analizleri ve onlarca tecrübeye dayanılarak verilen örnekler sunuyor. Ayrıca değişimin gerçekleşmesi adına hangi durumların karşı olduğunu, neleri hayatımızdan çıkararak veya ekleyerek hareket etmemiz gerektiğini anlatıyor.

Bu kitabı okuduktan sonra, aydınlanmalar yaşadığımı söyleyebilirim. Krizi fırsata çevirmemi sağladı, aklımdaki projeleri ve anlık gelişen fikirlerle birçok projeyi hayata geçirmemi sağladı diyebilirim. Yekta Özcan Özözer’e teşekkürlerimi sunuyorum.

2) Niccolo Machiavelli – Prens

Bir yeni kitap bir favori kitap olarak devam ediyorum. Efsane klasiklerden olan Niccolo Machiavelli‘nin Prens adlı kitabını yıllardır aralıklarla okurum. Bu şahane eser, yazıldığı dönemde Floransa‘yı yöneten, Lorenzo de Medici‘ye ithafen yazılmıştır. Ancak o dönemde Lorenzo’nun ilgisini çekmediği için, kitabın basımı yapılmamıştır. Gerçekten Lorenzo’nun ne kadar dolu(!) bir insan olduğunu bu hamlesiyle anlayabiliyoruz. Machiavelli ise, bu kitabı dönemin zayıflığı, toplumsal başıboşluk, ahlaksal düşüş gibi sorunlara dikkat çekmek ve gidermek adına yazmıştır.

Yazardan bahsedecek olursak, sanırım Niccolo Machiavelli ismini ilk defa duyanınız yoktur. Politika felsefesinin kurucularından ve Makyavelizm adlı düşünce kuramını oluşturan yazar ve devlet adamıdır. Bu kitabı yazdıktan sonra, döneminden sonraki tüm liderlere ilham kaynağı olmuştur. Hatta son yıllarda ise “Gangsterlerin el kitabı” şeklinde ünlenmiştir.

Kitabın içeriğine gelecek olursak, prensliklerin çeşitleri, hangi yollarla ele geçirilebileceği, sivil prenslikler, küçümseme ve nefretten kaçınmak, prensliklerin saygı kazanması için neler yapması gerektiğine kadar birçok konuya değinmiştir. Asıl amaç İtalya’yi almak ve barbarların elinden kurtarmak olduğundan, çoğu zaman çok sert çıkışlar yapmış, prensliğin daha keskin kararlar almasını savunmuştur. Günümüzde liderler bu kitaptan dersler çıkararak, kendilerine uyarlamalarda bulunmuşlardır.

Ahlak ve politikanın aynı anda olmayacağını, devletin her şeyden üstün olduğunu, etik-politika anlayışının asla başarı getirmeyeceğini, talihin (fortuna) bir kadın olduğunu ve prenslerin erkek olmak zorunda oldukları gibi çok ses getiren düşüncelerde bulunmuştur. Son olarak dönemin gereği yapmış olduğu bir sözü ile veda edelim.

İnsanlara ya iyi davranınız ya da onları ayaklarınızın altında eziniz. Çünkü az incindiklerinde intikam peşine düşebilirler, daha fazlasındaysa bunu akıllarına bile getiremezler.” – Niccolo Machiavelli

Son Sözler

Daha önceden okumuş olduğum kitapları inceleyerek sizlere kitap önerileri konusunda örnek olabilmesi adına iki kitabı detaylı olarak listeledim. Kitaplar hakkında daha önceden yazmış olduğum yazılarıma aşağıdaki başlıklar aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.