Faydalı BilgilerSpor & Sağlık

Meditasyon Nedir? (Nasıl Yapılır?)

Meditasyon

Meditasyon Nedir?

Meditasyon; bir Uzakdoğu kültürü olarak, bize biraz yabancı gelen bir uygulamadır. Meditasyon, milattan önce 2000 yılına kadar gerilere gidebilen ve hala günümüzde güncelliğini koruyan ve popüler olmaya devam eden bir uygulamadır. Meditasyonun popüler olmasının ve günümüze kadar gelmesinin altında, ruhsal sağlığı olumlu etkileyen tesirlerinin varlığıdır. Meditasyon yapmayı öğrenmek için batı kültürüne değil uzak doğu kültürüne yönelmek gerekiyor. Çünkü Batı kültürü meditasyonu Uzakdoğu’dan alarak, meditasyonu başka bir forma çevirerek günümüz insanına sunuyorlar. Yani meditasyon, ikinci veya üçüncü elden sunuluyor. Deforme oluyor. İnsanlar da bir minder üzerinde dakikalarca oturup meditasyon yaptıklarını sanıyorlar. Meditasyon yapmak için herhangi bir salona girmek, kaydolmak veya para vermek gerekli değildir.

Meditasyon; kişinin kendi kendisiyle baş başa kalması ve dış uyaranlara karşı kendini kapatarak iç alemine yönelmesidir. Kişi hiçbir şey yapmadan beynindeki düşünceleri izleyerek, bu düşüncelerin kendi özünden gelmediğinin farkındalığını kazanmaya çalışır. Bunun için de Zihni durdurma meditasyonun ilk çalışmasıdır. Zihnin kapatma düğmesi olmadığı için zihni durdurmanın tek yolu an içinde kalabilmektir. Çünkü zihin, geçmiş ve geleceğin etkili elemanıdır, şimdiki zamanda ise etkisiz elemandır.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

 An içinde kalabilmenin tek yolu da nefese odaklanma nefesi izleme uygulamasıdır. Meditasyona yeni başlayan bir insan, nefesine odaklanarak şimdiki an içinde kalmaya gayret eder. Şimdiki an içinde kalmayı başaran bir insan, zihnin boyunduruğundan kurtulur. Zihinden sürekli canlanan geçmişe dair görüntüler sesler ve Geleceğe dair kaygılar yavaş yavaş küçülmeye başlar. Birey de bu stres arttırıcı görüntüleri ve sesleri zaman içinde meditasyon yaparak daha az duymaya başladıkça meditasyonun meyvelerini almaya başlayacaktır. Meditasyona yeni başlayan 1 kişiye günde 15 dakika sessizce bir kenarda gözleri kapatarak en rahat pozisyonda oturması önerilir. Meditasyona başlar başlamaz kişinin zihninden, aşırı görüntü yüklemesi gibi rahatsız edici durumlar ortaya çıkar, ama bu durum geçicidir. Kişinin bu süreci atlatması gerekir ki, uzak doğudaki gurular bu konuda rehberlik yaparlar. Her gün 15 dakika meditasyon yapan bir insan ortalama 2 ay sonra zihnin dayatmalarından kurtulabilir. Bu uygulama ile zihnin yönlendirici gücü kaybolacak ve kişi kendi gözüyle arasındaki en kalın engel olan zihin engelini aşacaktır.

 Bu aşamadan sonra, birey daha önce hiç tanışmadığı kendi özüyle tanışacak ve oldukça büyük sorunların çözüm yolunu kendiliğinden bulacaktır. Fakat meditasyona başlayan kişilerde ilk ay sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu sıkıntılar nefese tam odaklanamama nedeniyle ortaya çıkacaktır ve kişi bir an önce meditasyonu bitirmek isteyecektir. Sonra da diğer insanlara “ben meditasyon yapıyorum” diyerek kendini kandıracaktır. Bu şekilde ısrarcı olmadan, çabuk sıkılarak ve yüzeysel isteklerle yapılan meditasyonun hiçbir faydası yok. Meditasyon yapan kişinin büyük sorulara cevap bulmaya hazır bir ruh hali içinde olması yani meditasyonu talep etmesi ve bu içtenliğini kaybetmemesi en önemli kuraldır.

 Bu uygulamayı herkes bilinçli veya bilinçsiz yapıyor diye bir düşünceye kapılabilirsiniz. Fakat insanların yaptığı şey düşüncelere dalmak ve o akışta akmaya devam etmek, sonuçta da hiçbir yere varamamaktır. Meditasyonda ise düşüncelere kapılmak istenmiyor. Tam tersine gelen düşüncelerden sıyrılma ve onlarla savaşmadan onları değersizleştirme, o düşüncelere kulak asmama hedefleniyor. Aradaki fark çok basit görünse de aslında çok büyüktür. Düşüncelerle savaşmaya başladığınızda, yenilgi kaderiniz olacaktır. Ancak onlarla savaşmadan sadece kulak asmamayı öğrenmek en temel hedeftir.

Meditasyon ve Ruhsal İlişkiler

Meditasyon Nasıl Yapılır

Meditasyon, spiritüel ifade ile, elementalleri yani farklı boyuttaki enerji varlıkları olan ruhları çağırmak onları görmek ile alakalı bir uygulama değildir. Bunları sık sık düşünen insanlar, görebilirler. Hiç düşünmeyen insanlar ise hiç görmezler. Yani olay, bireyin neyi beklediği ve imgelediği eksenine göre gelişir. Ruhsal varlıklarının, insanlar üzerinde fiziksel bir yaptırım gücü yoktur, onlar enerji varlıklar olarak, bilinçaltına mesajlar yollamak dışında bir etki gösteremezler. Bu mesajlara aldırıp aldırmamak ise insanın bileceği bir iştir.

Kişi meditasyonda iyice uzmanlaştığında, astral boyutlardaki bedensiz varlıklardan çeşitli frekanslarda titreşimler alabilir, onları yorumlayabilir. Bazı medyumların yaptığı da budur. Bu titreşimlerle, farkındalık arttırıcı bilgiler de alınabilir. Ama meditasyon sırasında ensenize tokat atacak bir Alaaddin cini yoktur. İnsanları meditasyon uygulamasından soğutmak isteyenler, böyle aslı olmayan şeyleri öne sürebilirler. Esasında meditasyonu dünyaya öğreten büyük bilgelerin bile çoğunun ruhlardan haberi bile yoktur. Çünkü onlar böyle şeyleri imgelemezler ve enerjilerini kanalize ederek böyle varlıkları kendilerine çekmezler.

Son Sözler

Doğru beslenme, düzenli uyku, meditasyon (spor yapmak) ve tekarlamak. Bu döngü arasında kalanlar, sonsuz huzura erişebilen insanlardan oluyorlar. Önceden paylaşmış olduğum daha fazla detaylara ise; Spor & Sağlık kategorimden ulaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.