Nasıl Yapılır?Wordpress

Nasıl Yapılır? – WordPress Güncelleme (FTP ile)

Wordpress Güncelleme

WordPress güncellemeleri, aralıklarla bildirim şeklinde wp-admin panelinize gelir. Güncelleme işlemleri yaparken, çoğu zaman sizi buna zorunlu kılarlar ve bazen admin panelinize dahi ulaşamayabilirsiniz. Bu yazımda wordpress güncelleme nasıl yapılır, manuel ve ftp ile anlatıyor olacağım.

Öncelikle wp-admin panelinize ulaşamıyorsanız, aşağıdaki başlığı incelemenizi tavsiye ederim.

Güncelleme Öncesi Dikkat

Tüm güncellemeriniz öncesinde, her türlü aksiliğe karşılık yedeklerinizi almanızı tavsiye ederim.

WordPress Güncelleme

WordPress güncellemelerinizi admin panelinden otomatik olarak güncelle diyerek yapabilirsiniz, ancak bazen yukarıda anlattığım gibi erişim problemleri de yaşabilirsiniz. En sağlıklı çözüm olarak FTP ile güncelleme nasıl yapılır? Görseller ile birlikte inceleyelim.

İlk adım olarak wordpress.org adresinden en güncel wordpress sürümünü indiriyoruz.

Ardından .rar şeklinde indirilen dosyayı, klasör halinde çıkartıyoruz.

Çıkartılan dosya içinde örneğin; wordpress 5.5 şeklinde bir dosya karşımıza çıkacak, onun da içindeki wordpress dosyasını açıyoruz ve aşağıdaki gibi bir görüntü karşımıza çıkacak.

Uyarı : wp-content dosyasını kesinlikle bu dosyalar dışında tutun ve yüklemeyin. Aksi takdirde temalarınızda, eklentilerinizde yaptığınız tüm düzenlemeler kaybolacaktır.

Dosyaları bu şekilde seçtikten sonra FileZilla aracılığı ile FTP girişi yapıyoruz. Ardından giriş bilgilerinizi yaptıktan sonra “public_html” klasörünün içine bu seçilen dosyaları yüklüyoruz.

Wordpress Güncelleme

Var olan dosyaların üzerine yazmasını isteyecek bir uyarı çıkacak, bunu onaylayıp tüm dosyaların karşıya yüklenmesini bekliyoruz. Dosyalar yüklendikten sonra güncelleme işlemi başarılı şekilde sonlanmış olacak.

WordPress admin panelinize giriş yaptıktan sonra son adım olarak WordPress Database Güncelleme butonuna basıp, tüm dosyalarımızı güncellemiş oluyoruz.

Son Sözler

WordPress sistemlerini güncellemek, minimum hata ile çalışmak ve güvenlik konuları açısından çok önemlidir. Her güncelleme öncesi yedeklerinizi almanızı kesinlikle öneriyorum.

Bunlara ek olarak wordpress ile ilgili aşağıdaki yazılarıma göz atabilirsiniz;

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.