Faydalı BilgilerGüncel

5 Başlık ile Pablo Escobar Kimdir? (Hayatı&Netflix)

Pablo Escobar, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük uyuşturucu kaçakçısı olup, dünyanın en zengin adamları arasında yer alarak şöhret salmış bir Kolombiyalı’dır. Son günlerde hayatı hakkında yapılan diziler, filmler netflix gibi platformlarda (narcos) da yayınlanmaya başlandı. Popüler kültür gereği tanımayan insanlar tarafından da “kim bu Pablo Escobar?” soruları sorulmaya başlandı. O zaman lafı fazla uzatmadan 5 ana başlık altında sizlerle Pablo Escobar efsanesine yeniden bakalım.

1) Pablo Escobar kimdir?

1949 yılında Kolombiya’nın küçük bir köyünde fakir bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Ardından hırsı ve acımasızlığı ile 35 yaşındayken, fakirlikten sıkılıp illegal hayata girmek istemiştir ve dünyanın en zengin adamlarından biri olmuştur.

Başlarda kaçak sigara , araba soygunculuğu gibi küçük çaplı işler ardından ise 70’li yılların başında Medellin karteline girerek kokain kaçakçılığı ve ticareti yapmaya başlamıştır. Anlatılanlara göre Amerika’ya verilen kokainin %80’nini elinde barındırıyordu ve bir anda Forbes dergisinin yapmış olduğu “en zengin adamlar” listesinde kendini ilk 10 içine sokmayı başardı.

1976 yılında, daha 15 yaşında olan Maria Victoria Henao ile evlendi ve bir erkek bir kız iki çocuğu oldu. Tabi ki o efsaneyi söylemeden geçemeyeceğim, kaçak yaşadığı dönemlerde, dağ evinde kalırken kızı üşümesin diye 2 milyon dolar yaktı. Ancak bu bilgi oğlu tarafından sonradan yalanlansa da, bir efsane info olarak akıllarda kalmıştır.

2) Pablo Escobar’ın Serveti

Pablo Escobar Hayatı

1980’li yılların başına geldiğinde, günlük ortalama uyuşturucu ticareti 15 tonu bulmaya başlamıştı. Yani günlük 60 milyon dolar, yılda ise 20 milyar dolardan fazla gelir elde ediyordu. Artık Kolombiya’da paralarını saklayacak yer bulamıyordu, günümüzde bile yapılan kazılarda hala Escobar’ın paraları çıkıyor.

Sadece nakit parasını taşıyıp, saklayabilmesi adına özel bir uçak aldı. Paralarını desteler halinde düzene sokabilmesi adına, sırf lastiklere haftalık 2.500 $ gibi bir rakam harcıyordu. İnanabiliyor musunuz? Nasıl büyük rakamlar, hala şok geçiriyorum.

80‘lerin sonlarına doğru saltanatı biterken, Kolombiya yönetimi 140 civarlarında ev ve ofis, 142 uçak, 20 helikopter, 32 yat ele geçirdi ve son olarak kokain taşımacılığını sürdürebilmek adına 2 de denizaltı kullanıyordu.

3) Politika Hayatı

Pablo Escobar, her zaman hedefleri en top noktalarda olan bir adamdı ve hep bir gün politikaya atılacağım hedefini koymuştu. Kendi vatanı olan Kolombiya’ daha büyük bir ülke haline getirebilmek adına, başkan olmayı hedefliyordu.

O kadar fazla para kazanıyordu ki, paraları aklamakta inanılmaz güçlükler çekiyordu. Bu yüzden sürekli olarak yardım kuruluşlarına ve futbol takımlarına bağışlarda bulunuyordu. Bu yardımseverliğin getirdiği ün ile 1982 yılında milletvekili seçildi. Ancak kirli geçmişi peşini bırakmayınca, ortaya atılan kanıtlardan ve sürekli konu haline gelmekten sıkılıp istifa etmek zorunda kaldı.

Hakkındaki bir diğer EFSANE

Şöhreti ve fotoğrafları tüm dünyayı sarmışken, en büyük güvenlik güçleri ve İnterpol tarafından kırmızı bülten ile aranıyorken, oğlu ile beyaz saray önünde fotoğraf çektiriyor. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz kare ile, anı ölümsüzleştiriyor. Bu nasıl olabilir? Nasıl bir güçtür?

4) Arandığı Zamanlar & Özel Hapishanesi

Arandığı zamanlar diye başlığa yazdım ancak, aranmadığı hiçbir zaman yoktu. Sadece polislere milyon dolar rüşvetler vererek ve 3 binin üzerinde insanı tetikçileri vasıtasıyla öldürerek büyümesine devam etti. Bu öldürdüklerinin çoğunluğu, polis ve onu ifşa etmeye çalışan gazetecilerden oluşmakta.

1991 yılında ise, ABD’ye iade edilmeme ve kendi hapishanesini inşaa etme şartını koyarak teslim oldu. Kendine La Catedral ismini verdiği, o zamanın dönemine göre son derece lüks bir hapishane inşa etti ve gardiyanları da kendisi seçiyordu. Ancak bir yıl sonra, normal suçluların da bulunduğu bir hapishaneye transfer edilmesi istenince, oradan da firar etti.

5) Pablo Escobar’ın Ölümü & Netflix

Pablo Escobar, son firarından sonra tam olarak 16 ay polisten kaçmayı başardı. Bu firar döneminde, başında bulunduğu Medellin karteli de dağılmaya başladı. Tüm ortakları polis tarafından, evleri ve mekanları basılarak teker teker öldürülmüştü, geriye bir tek Pablo Escobar kaldı.

Yıllar 1993‘ü gösterdiğinde, 44 yaşında ve yine firar aşamasındayken girdiği çatışmada hayatını kaybetti. Bazıları hala onun oradan sağ çıkamayacağını bildiği için, kimseye kendini öldürtmek istemediğini ve kendisinin intihar ettiğini savunmakta.

Ölümünün ardından ailesi, soyadlarını dahi değiştirerek ülkeden ayrılmak zorunda kaldılar. Kolombiya halkı ise Escobar’ı seviyordu. Yaptığı yardımlar ona Robin Hood lakabını vermelerine sebep olmuştu. Cenazesine ise yaklaşık 25.000 kolombiyalı katılmıştı.

Filmler & Netflix

Böyle bir hayat, nasıl olur da filmlere konu olmazdı ki? Hakkında yaklaşık olarak 5 film ve 2 dizi çekildi. Bunların çoğu oto-biyografi belgesel tarzındaydı. Ancak son zamanlarda tekrardan gündeme gelerek, popüler olmasını Narcos adlı dizinin Netflix’e geçmesi ile sağladı. Hala izlemediyseniz, kesinlikle tavsiye ederim hakkında çok daha fazla detaylar öğreneceksiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.