EkonomiGüncel

Para Biriktirme Yolları – Nasıl Para Biriktirilir?

Para biriktirme, herkesin istediği ancak kimsenin başaramadığı bir durum olarak günümüz sorunlarından biri haline geldi. Bunun en büyük payı olarak ülkemizdeki krizi ve yüksek enflasyon oranlarını örnek verebiliriz. Birazdan listeleyeceğim para biriktirme yolları sayesinde, tasarruf yapmayı öğrenecek ve Nasıl Para Biriktirilir? sorusunu yanıtlamış olacağız.

Para Biriktirme Yolları

Nasıl Para Biriktirilir?

Para biriktirme konusunda bu zamana kadar başarılı olamadıysak, değişim göstermek zorundayız. Alışkanlıklarımın dışına çıkmalı, yeni yöntemler denemeliyiz.

Her konuda olduğu gibi ilk adımı atmak çok önemlidir. Başlamak bitirmenin yarısıdır diye boşuna dememişler.

Para Biriktirme Yolları

Öncelikle unutulmamalıdır ki, bu başlıkların hiçbiri tek başına yapıldığında hayatınızda değişiklikler yaratacak kadar etki göstermeyecektir. Bu 6 maddeden yapabiliyorsanız tamamını, yapamıyorsanız en azından %80’ini yapmanız durumunda ciddi farklar göreceksiniz.

1) Harcama Kaydı

İlk olarak yapmanız gereken harcamalarınızı kaydetmek olacaktır. Bu sayede ay sonunda daha sağlıklı bir inceleme yapabilirsiniz. Taksi paranızdan, mutfak alışverişine kadar tüm harcamalarınızı kayıt altına alın. Bunu 1 ay sadece kredi kartı kullanarak, dönem içi harcamalar bölümünden kart ekstrenizi inceleyerek de yapabilirsiniz.

2) Tasarruf Adımları

İlk başlığı uyguladıktan sonra, aylık tam olarak ne kadar harcadığınızı bilebileceksiniz. Ardından tasarruf adımları atmaya başlayabiliriz. Harcama limitinizi düzene soktuktan sonra, daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz.

3) Harcamaları Azaltma

Harcamalarınız fazla ise, tasarruf edebilmeniz adına yapacak daha çok şeyiniz var demektir.

  • İlk olarak içiyorsanız, kesinlikle sigarayı bırakın! Hem sağlığınız, hem de ekonominiz açısından büyük zarar kaynağı. Günde minimum bir paket içen kişi, sigarayı bırakarak aylık minimum 500 TL kar edebilir.
  • Dışarda yenilen yemek kadar harcanılan ekstra bir para yok. Yemeği evde halledip, dışarıya bir şeyler içmek için çıkın.
  • Faturalarınızı gözden geçirin, gereksiz ışıkları kapatın!
  • Aylık otomatik olarak yenilenen üyeliklerinizi kontrol edin, illa ki bundan vazgeçebilirim diyecekleriniz olacaktır.
  • Bu dönemde eğlenceye, etkinliklere harcadığınız miktarı azaltın.
  • Her yere taksi ile gitmek yerine, daha fazla hareket edin. Toplu taşımayı yaşantınıza entegre edin.

4) Tasarruf Hedefi

Kendimden de örnek verecek olursam, hedefini belirlediğim herhangi bir işte daha başarılı oluyorum. Bir tasarruf hedefi belirleyerek başlayın.

  • Ne için para biriktirmeniz gerekiyor?
  • Kaç ay tasarruf yaparsanız hedefinize ulaşabiliyorsunuz?

Kendinize bu soruları sorarak başlayabilirsiniz. Para biriktirme sebebiniz bir tatil planı olabilir, yurt dışı okul masraflarınız olabilir hatta bir bilgisayar oyunu almak bile olabilir. Yaptığınız planlama ile daha sağlıklı sonuçlar alacaksınızdır.

5) Alışveriş Hastalığı

Alışveriş hastalığı ciddi bir durum. Çevremde buna örnek olarak verebileceğim çok kişi mevcut. Özellikle firmaların indirim kampanyalarını görünce asla dayanamıyorlar. Bu konuda kendinize sormanız gereken soru;

  • Gerçekten buna ihtiyacım var mı?

Sorusunu sorarak, 10 saniye kuralı ile düşünmenizi tavsiye ederim. Geçerli bir yanıt bulamazsanız, sepetinizdeki her şeyi boşaltın!

6) İndirimleri Takip Edin

Dünya üzerinde indirim çılgınlığı inanılmaz şekilde her gün büyüyor. Bunları sürekli takip etmelisiniz. Özellikle alacağınız elektronik cihazlar için, kesinlikle black friday (kara cuma) günlerini beklemenizi öneririm.

Yurt dışında black friday indirim oranları net %50 şeklinde olurken, burada %50’ye kadar denilip geçiliyor. Ancak yine de ciddi indirimler oluyor. Bir önceki maddede yazdığım alışveriş hastalığı konusuna yakalanmamak için, indirimleri takip ederken ;

  • Şu an almam gerekiyor mu? Acelesi var mı?

Sorularını sorarak kendinizi bu konuda frenleyebilirsiniz.

Son Sözler

Uygulayacağınız bu 6 ana yöntem ile ciddi tasarruflar etmeye başlayabilirsiniz. Tekrardan hatırlatıyorum, tek başına yapıldığında değil, birlikte yapıldığında daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. Biriktirdiğiniz paralar ile de yatırımlar yapmanızı tavsiye ederim. Aşağıdaki başlık aracılığı ile yatırım yapma konusundaki önerilerimi inceleyebilirsiniz.

7 Öneri! – Yatırım Yaparak Para Kazanma

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.