Faydalı BilgilerGüncel

PR (Public Relations) Nedir?

PR nedir? Açılımı “Public relations” olan, Türkçe kelime anlamı olarak ise halkla ilişkiler diye tanımladığımız tabirdir. Genellikle iş hayatında ve plaza dilinde daha çok kullanılan, ancak sosyal medyanın da etkisiyle günlük yaşantımızda her an duyabileceğimiz bir kelimedir. Ancak pr tam olarak ne işe yarar, pr nedir, çalışması neden gereklidir? Bu konulara biraz değinelim.

Halkla ilişkiler, herhangi bir alandaki kurumun kimliğine dair yaptığı işlerin saygınlık kazanması adına yaptığı çalışmalardan sorumludur. Bu bölüm birçok şirkette bulunmasına rağmen adını aldığı PR kelimesinin karşılığını verememekte ve çoğu şirkette kapıda karşılama olayından ileriye dahi gidememektedir. Bu durum, şirketlere hiçbir kazanım sağlamadığı gibi, o şirketlerin günümüz piyasalarındaki yerinden daha da gerilere düşmesine sebep olmaktadır.

PR nedir?

İyi bir PR çalışması nasıl olmalı?

Bulunduğunuz sektör ne olursa olsun (hizmet,satış vb.), öncelikli olarak hedef kitleniz doğru belirlenmelidir. Yapmak istediğiniz iş hakkında, muhattap olacağınız kişilerin düşüncelerini bilmek çok önemlidir. Buna göre geri dönüş (feedback) alabileceğiniz yeni rotalar çizebilir, yeni stratejiler belirlersiniz.

Örneğin: Bir anaokulu işletme sahibi iseniz, öğrenci ailelerinin düşünceleri sizin için kilit roldedir. Onlarla sık sık görüşebilir, toplantılar düzenleyebilir hatta günümüz internet çağında onlarla görüntülü görüşebilir, ara ara dilek, istek içerikli mini anketler düzenleyebilirsiniz. Bu sizin ve firmanızın daha doğru adımlar atmasını sağlayacaktır.

Bir başka örnek vermek gerekirse, bir satış yapmak istediğinizde küçük bir tanıtım etkinliği ile ürünlerinizi daha çok kişinin tanımasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde daha iyi stratejilerle ilerlersiniz.

PR‘ın veya reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığına asla katılmıyorum. Büyük markalaşma düşünceniz varsa eğer, bu markanız ve firmanız açısından hiç iyi olmayacaktır.

Örneğin; Satın alınan toplu telefon numaraları ve maillerle gelen mesajlardan insanlar inanılmaz bir şekilde rahatsız olmaktadır. Mesajlarınızı bakmadan silecekleri gibi, insanların gözünde o sıkıcı mesajların içinde sizin firmanızın adını görmek de değerinizi düşürücektir.

Bunun aksine günümüzde sosyal medyanın etkisinin çok büyük ve çok önemli derecede olduğunu düşünürsek, facebook, twitter, instagram gibi platformlarda hesaplar açabilir, firmanızın daha çok duyulmasını sağlayabilirsiniz.

Son Sözler

Hala PR’layabileceğiniz bir şirketiniz, ofisiniz hatta internet siteniz yok mu? Aşağıdaki başlıklar aracılığı ile ulşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.