Faydalı BilgilerGüncelSpor & Sağlık

Spordan Önce Ne Yenir? – Spor Öncesi Beslenme

Spordan Önce Ne Yenir

Beslenmenin spordaki yeri, egzersizlerden daha fazla önem taşımaktadır. Spor öncesi beslenme, antrenman kalitenizi, verimliliğinizi etkileyeceği gibi, kasların onarımı için doğru besinleri almanızda kilit rol oynamaktadır. Peki spordan önce ne yenir?

Öncelikle atlamamanız gereken nokta, spordan önce yediğiniz miktar ve zamanın doğru ayarlanmasıdır. Konu başlığı spordan önce ne yenir? Ancak bu antrenmandan hemen önce yemeniz gerektiği demek değildir.

Sindirim sisteminize göre, kendi vücudunuzun işleyişini en iyi siz bilirsiniz. Buna göre ayarlayarak, minimum 2 saat veya daha fazla olacak şekilde yemek düzeninizi ayarlamanız gerekmektedir.

Spordan Önce Ne Yenir?

Sporla bir süredir ilgilenenler bu konuya oldukça hakimdir, ancak bilmeyenler için çok iyi bir söz var tekrardan hatırlatalım;

 • Karın kası mutfakta yapılır!

Mükemmel bir antrenman programınız olsa dahi, iyi beslenemiyorsanız hiçbir anlamı olmayacak, sadece yorulduğunuzla kalacaksınız. Günlük almanız gereken makroları (protein, yağ, karbonhidrat) dengeli bir şekilde kilonuza ve aktivitenize göre oluşturmalısınız.

Spordan Önce Ne Yenmemeli?

Hemen herkesin yaptığı bir hata ile başlayalım. Genelde, spor öncesi enerji vermesi açısından ufak bir cookie veya şeker içeren bir içecek, testosteron seviyenizde 1/4’lük bir düşüş meydana getirecektir.

Enerji vermesi için yediğiniz besin, kan şekerinizde ani yükselişler ve ani düşüşler meydana getireceğinden aslında faydadan çok, daha zararlı olacaktır.

Spordan Önce Ne Yenir

İDEAL Spor Öncesi Beslenme

Spordan 2 saat önce oluşturacağınız karbonhidrat ağırlıklı olarak ve çok zor sindirilmeyen bir protein kaynağı ile bolca yeşillik sizin için ideal bir öğün olacaktır!

Tabii ki tüm bu saydıklarım antrenman tarzınıza göre farklılık gösterecektir. Bir atlet ile, powerlifter antrenmanları yapan kişinin alacağı kaloriler ve miktarlar asla aynı olmayacaktır!

Antrenman tarzınıza ek olarak, antrenman saatiniz de beslenmenizde kilit rol oynayacaktır. Mesela ben dahil, çoğu kişi kahvaltı dışında yumurta yemeyi sevmez. Ben kendi zevkime göre de bir beslenme örneği paylaşacağım.

Performans sporlarında özellikle karbonhidrat alımı çok önemlidir. Ağırlık antrenmanları da buna dahil, ancak ağırlık antrenmanları da yaparken kilo alma veya kilo verme dönemi olarak farklılık göstermektedir.

Kilo alma dönemindeyseniz (bulking), kilonuz çarpı 4-5 gram karbonhidratlara kadar çıkabilir, protein alımlarında ise maksimum 1.5 – 2 gram aralarında kalmalı yağ alımını da, kilonuz çarpı 2 gram şeklinde ayarlayabilirsiniz.

Kilo verme dönemindeyseniz (definasyon), kilonuz çarpı maksimum 2 gram karbonhidrat, kas kaybını minimuma indirebilmek adına minimum 2 gram protein ve 0,5 gram yağ alımı yapmalısınız.

Örnek; Spordan Önce Ne Yenir?

Karbonhidrat alımlarında;

 • Pirinç pilavı
 • Bulgur pilavı
 • Makarna
 • Yulaf

Protein alımlarında;

 • Tavuk Göğsü,
 • Hindi,
 • Somon balığı,
 • Ton balığı,
 • Et,

Yağ alımlarında ise;

 • Zeytin Yağı,
 • Hindistan Cevizi Yağı,
 • Badem,
 • Fıstık ezmesi

Gibi kaynakları kullanarak, yukarıda belirttiğim antrenman tarzınız ve kilo alma-verme döneminize göre kendiniz şekillendirebilirsiniz.

Su Tüketimi!

Spor Öncesi Beslenme

Vücudun 4/3’nün su olmasından kaynaklı, su tüketiminin önemini vurgulamak istiyorum! Yapacağınız antrenmana bağlı olarak değişkenlik gösterse de minimum olarak spor yapan bir kişinin 2,5-3lt olacak şekilde su alımına dikkat etmesi gerekmektedir.

Spora yeni başladıysanız, veya gereksiz kilolar alıp bir detoks dönemine girmek istiyorsanız, aşağıdaki yazımı incelemenizi tavsiye ederim.

Farklı türde beslenme tarzlarını incelediğim diğer yazılarıma, aşağıdaki başlıklar aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar başında uzun süreler geçirenlerdenseniz, sizin de duruş bozuklukları şikayetiniz olduğuna eminim bunun için de;

Spor sonrası beslenme konuma ise, aşağıdaki başlık aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.