GüncelNasıl Yapılır?Seo ÇalışmalarıWeb

4 İpucu! – Ücretsiz Seo Analizi Nasıl Yapılır?

Ücretsiz Seo Analizi Nasıl Yapılır?

Genellikle çoğu kişi sitelerinin yüklenme sürelerini, performanslarını ölçmek gibi analizleri yapmayı pek sevmez. Çünkü hem ilk kez duyulan yabancı kelimelerden, hem de yapılacak olan işlemin nasıl olduğu bilinmediğinden başımıza iş çıkarma?! mantığı ile bu olay göz ardı edilir. Ancak hem daha fazla büyümek istiyoruz, hem bu yolda hiçbir çaba göstermiyoruz. Peki neden ücretsiz seo analizi nasıl yapılır, hiç araştırmıyoruz? Yine üstadın bir sözü ile konuya giriş yapıyorum.

Albert Einstein Sözleri

“Delilik: Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp, farklı sonuçlar beklemektir.” Albert Einstein

1) Yüklenme Süresi

BÜYÜK HARFLERLE belirtmek istiyorum ki, en önemli detaylardan biri belki de en önemlisidir. Google algoritması bu konuya çok önem vermektedir, aynı şekilde ziyaretçileriniz de öyle. Kim yavaş açılan bir sitede daha fazla zaman geçirmek ister ki? İçeriğinizde çok önemli bir bilgi varsa en fazla bir konuya bakıp çıkacaklardır. Bu yüzden sitenizin hızını arttırmalısınız. W3C hatalarını düzenlemekle başlayabilirsiniz.

Sitenizin performansını ölçebileceğiniz bir çok yazılım mevcut. Yine bir Google aracı olan Page Speed Insights bu konuda en iyilerdendir. Site adresinizi yazdıktan sonra 0-100 arasında bir sonuç alacaksınız.

Ücretsiz Seo ve Site Hızı Yükseltme

90-100 arasında iseniz, sitenizin hızı çok iyi demektir, rahatlıkla diğer işlemlere odaklanabilirsiniz.

50-89 arasında ise, hızınız fena değil ama bazen sabırsız ziyaretçiler bu kadar bile beklemek istemeyebilir. Düzeltmeniz gereken birkaç işiniz var demektir.

0-49 arasında ise elinizdeki bardağı bile bırakın tamamen hızınızı arttırmaya odaklanın.

Site hızı nasıl arttırılır? veya sitemiz neden yavaştır? Bu soruların cevabı olarak birkaç şey sayabilirim.

  • İlk olarak kullandığınız temadan başlamalısınız, eğer eskiyse kesinlikle gereksiz birçok kod birikmiştir. Yeni HTML ve CSS stilleri ile bu dertten kurtulabilirsiniz.
  • İkinci olarak benim gibi resimlerinizi kendi sunucunuza yüklemeyi tercih ediyorsanız, bu resimlerin .png değil de .jpg olmasını sağlayalım. Çünkü yüklediğiniz resimler büyük boyutlarda olabilir, bu da sayfa açılırken performasını düşürür.
  • Üçüncü olarak kullanmadığınız eklentiler, temalar hatta gereksiz javascript kodları bile olabilir. Bunların hepsinden kurtulun, bu 3 işlemi yaptıktan sonra kesinlikle kırmızı olarak gösterilen 0-49 aralığından kurtulacaksınız.

2) Mobil Uyumluluğu

Ücretsiz Mobil Uyumlu Site Yapımı

Akıllı telefonların daha fazla hayatımıza girmesiyle birlikte, yapılan aramaların büyük çoğunluğu mobil üzerinden gerçekleşmeye başladı. Bu yüzden sitenizin mobil dostu bir web sitesi olması çok önemli. Açılan sayfanın hızlı ve mobil uyumlu olması kullanıcıların farklı aramaları da sizin sitenizden yapmasını sağlayacaktır. Bu şekilde daha uzun vakitler geçirmiş olacaklar.

Tam da burada yine yardımımıza Google yetişiyor ve bu siteden sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını gösteriyor.

3) Robots.txt dosyası

Ücretsiz Hazır Robots.txt Örneği

Robots.txt dosyası, SEO çalışmalarında büyük önem taşımaktadır. Bu dosya adeta Google’ın eli ayağıdır diyebiliriz. Siteniz ile arama motorları arasında arabulucuk yaparak, sitenize nasıl davranması gerektiğini anlatır.

Örnek robots.txt dosyası olarak

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php
Sitemap: https://www.siteadresi.net/sitemap.xml

4) Doğru Backlink Alımı

Seo Backlink

Belli bir süredir sitenizi hayata geçirdiniz veya uzun zamandır kullanıyorsunuz, içeriklerinizi ve SEO uyumlu işlemlerinizi de yaptınız artık belirli oranda hit alıyor olmalısınız. Sitenizin içeriğine yakın olması koşulu ile belli sitelerden link ve tanıtım yazıları almak, sitenizin değerini katlayacaktır. Bu sayede siteniz arama sonuçlarında daha yukarılara çıkacak, dolayısıyla sitenizin ziyaretçi sayısı artacaktır. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, link çöplüğü olmuş sitelerden bu alımları yapmamanız olacaktır.

Son Sözler

Profesyonel bir yardım almadan da ücretsiz seo analizi yapabileceğiniz bazı maddeleri listeledim. Bir sonraki adım olarak seo yapımına geçmeye hazır sayılırsınız. Unutmayın her yazımda olduğu gibi yine söylüyorum “özgün içerik” üretmezseniz, bu yapılan çalışmaların hiçbir anlamı kalmaz. Kilit nokta her zaman oradan başlıyor. Anlamadığınız herhangi bir konu olursa yorumlar kısmından yazabilirsiniz. Seo hakkındaki diğer makalelerime ise, aşağıdaki başlıklar aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.