Faydalı BilgilerGüncel

Ucuz Uçak Bileti için 7 Yöntem

Tatil mevsiminin gelmesiyle birlikte, arama motorlarındaki yapılan en büyük aramalar ucuz uçak bileti alma üzerine gerçekleşiyor. Alım gücünün zorlaştığı ve ekonomik olarak düşüşte olan ülkelerde, genelde en çok ihtiyaç duyulduğu zamana göre değil de ucuz yakalandığı anlara göre alınmaktadır. Peki ucuza uçak bileti nasıl alınır? Yedi maddede bu konuyu inceleyelim.

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Ucuz Uçak Bileti için Yapılması Gerekenler

1) Uçuş tarihlerinin esnekliği

Eğer seyahate çıkmak için zamanınız bolsa veya çalıştığınız kurumdan sadece belirli bir tarih aralığında izne çıkma gibi bir durumunuz yoksa, uçuş tarihlerinizi esnek tutmanızı öneririm. Seyahate çıkmadan önce zaman aralığınızın yoğunluk yaşandığı bir döneme (bayram,tatil vs.) gibi gelmemesine dikkat edin. Bu dönemlerde talep çok olduğu için uçak firmaları tarafından ücretler yukarıya çekilmektedir. Planlamanız bu yönde iyi araştırılmış olsun.

Buna ek olarak, genelde uçuş tarihinizin bir önceki veya sonraki gününü seçin. Seçilen ilk tarih, ihtiyacınızın olduğu tarih olduğu için, bu firmaların web site algoritmaları genelde o güne daha yüksek fiyatlar çıkarmaktadır. Bu yüzden birkaç gün önceden veya sonradan başlayıp, asıl tarihinize doğru aramalarınızı sıralandırmanızı öneririm.

2) Farklı firmalar kullanın

Daha önceden herhangi bir firma, uçuşunuzu herhangi bir nedenden iptal etmiş, her seferinde fazla rötarlara maruz kalmış olabilirsiniz. Genelde bu firmalardan uzak durmayı tercih edersiniz, eğer bu şekilde kötü anılarınızın olduğu firmalar varsa, onları bu maddenin dışında tutarak farklı seyahat firmaları ile opsiyonlarınızı arttırabilirsiniz. Bu konuda genellikle bir web sitesi üzerinden, onlarca firmanın en uygun uçak biletini bulan sistemleri kullanmanızı tavsiye ederim. Tavsiye ; skyscanner.

3) Uçak biletinizi erkenden alın

Erken rezervasyon mantığı ile, ileri tarihlere alacağınız uçuşlar her zaman çok daha indirimli ve karlı olacaktır. Ancak bu durum güncel yaşantımızda, pek mümkün olmuyor. Önümüzü göremediğimiz çok durum ile karşılaştığımızdan eski yıllardaki gibi net bir tarih belirleyemiyoruz. Ancak bu konuda bazı uçak firmalarının yaptığı kampanyalar oluyor. Örneğin, iptal etme hakkı veya belirli bir ücret ekleyerek, tarih aralığınızı değiştirebilme imkanı gibi güzel seçenekler sunabiliyorlar.

4) Uçak biletinizi son gün alın

Bir önceki madde ile tamamen ters düşmesine rağmen, bu da çok etkili bir yöntemdir. Seyahat acentaları, uçaklarının boş gitmesini istemez değil mi? O yüzden seyahat tarih aralığınız yoksa bu yöntem çok geçerlidir. Ancak belirli bir tarih dışına çıkamıyorsanız, bu riski almanızı tavsiye etmem. Bu firmaların son dakika olarak yaptığı indirimler ile oldukça uygun uçak bileti fiyatları ile karşılaşabilirsiniz.

5) Rotanızı değiştirin

Hemen bir örnek ile anlatıma başlayalım. Diyelim ki gidilecek yer olarak Barcelona‘yı seçitiniz. Buraya direkt uçuşlar 1000 TL(tamamen varsayım), aktarma ile 700 TL gibi rakamlara uçak bileti fiyatları bulabilirsiniz. Uzun süreli yol yapmayı sevmediğim için, bu benim çok tercih ettiğim bir yöntem değildir. Ancak nolcak 2 saat orada havaalanında beklesem? ben yaparım, diyebilirsiniz. Bu tamamen tercih meselesi.

Buna ek olarak: Rotanızı değiştirmeden, aynı şehrin farklı hava alanını tercih edebilirsiniz. Örneğin, İstanbul Sabiha Gökçen (SAW) seçmek yerine, size daha uzak bir konumda olan yeni yapılan İstanbul Havalimanı’nı(İGA) seçebilirsiniz, bu da ücretlerde farklılık yaratacaktır.

6) Uçak bileti saatinizi değiştirin

Genelde herkesin uçuşları sabah gidiş, akşam dönüş şeklinde olur. Eğer daha ucuza uçak bileti bulmak istiyorsanız, bu zamanlamanın dışına çıkın ve yeni bir planlama yapın. Örneğin, gece uçuşları her zaman daha uygun olmuştur. Eğer sizi havalanından alacak biri varsa, bu yöntem çok uyguna gelecektir. Çünkü gece pek fazla araç olmadığı için taksi ile yeniden fazla ücret ödemek zorunda kalacaksınız. Ancak hava alanında da istediğiniz kadar bekleyebilir, sabah hava alanı transfer araçlarını kullanabilirsiniz.

7) Mil biriktin

Artık hemen hemen her firmanın daha fazla seyahate teşvik etmek adına kullandığı bir yöntem. Bu konuda özellikle yakın çevremden duyduğum kadarı ile gayet başarılı oluyorlar. İnsanlar artık puanlarının biriktiğini gördükçe daha farklı yerler görmek istiyorlar. Bu sayede bedava uçak bileti alma hakkına veya indirimli uçak bileti alma hakkına sahip oluyorsunuz. Kredi kartı ile gerçekleşen bu yöntemi de göz ardı etmemenizi tavsiye ederim.

Yukarıdaki yöntemler sayesinde ucuz uçak bileti bulabilirsiniz. Ancak bunlara ayıracak zamanım yok da diyebilirsiniz, bu konuda freelancer arkadaşlar yardımınıza yetişiyor. Yine bir İnternetten Para Kazanma yöntemi olarak kullanılan, “ucuza uçak bileti bulma” sektöründen arkadaşlar ile anlaşabilir, cüzi rakamlar üzerinden bilet bulmalarını isteyebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.