Faydalı BilgilerGüncelNasıl Yapılır?Web

VPN Nedir? Nasıl Kullanılır?

Vpn Nedir? Nasıl Kullanılır?

Virtual Private Network, Türkçe karşılığı ile bakarsak “Sanal Özel Ağ” karşılığını aldığımız bir sistem. Günümüzde internetin yoğun kullanımıyla birlikte, yasaklar da artmaya başladı. Daha temiz ve sağlıklı bir internet ortamı olması açısından iyi yanları olduğu gibi, kötü yanları da mevcut. Kötü yanı nasıl olur diyecekseniz, hemen anlatayım. Örnek verecek olursak, yıllardır sorunsuz şekilde kullandığınız ve kurallara uyduğunuz bir web siteniz var. Ancak sizin dışınızda gelişen bir olaydan ötürü yasaklı konulardan biri açılıyor ve bolca şikayet ediliyorsunuz. Öncelikle size kaldırmanız için gerekli mailler atılır, ancak oldu da gözünüzden kaçtı sonrasında daha büyük şikayetler ile bu olayın sonu sitenizi kapattırmaya kadar gidebilir. Bu olayın sonucunda tüm emekleriniz boşa gitmiş gibi gözükebilir. İşte tam da bu durumda VPN kullanımı devreye giriyor.

VPN Nasıl Kullanılır?

VPN sisteminin mantığını anladıysak, kullanımına geçelim. Belirli programlar üzerinden kullanabileceğiniz bu uygulama size farklı IP’ler ve farklı ülkeler üzerinden işlem yapabilme imkanı sağlıyor. Örneğin, girmek istediğimiz site sadece ülkemizde yasaklandı, (bir zamanlar Youtube,Wikipedia gibi.) bu program aracılığı ile yasaklı olmayan ülkeler üzerinden giriş yapabilme imkanı sağlıyor.

Aklınıza hemen VPN ile izimi kaybettirebilir miyim? Sorusu geliyor doğal olarak, mantıken IP üzerinden sürekli değişimler yapıldığı için bu sorunun gelmesi normal. Yasak olan her şey daha keyifli oluyor tabi her zaman. Ancak ülkemizdeki siber suçlarla mücadele bölümleri gerçekten çok iyi çalışıyor. Bu yüzden bu tarz hamlelerde bulunmanız hem etik değil hem de cezaları gerçekten ağır, tavsiye etmiyoruz.

Hangi VPN programı en iyi?

Bu konudaki programların hemen hemen hepsi birbirine çok yakın kalitede hizmet veriyor. Sadece küçük farklarla, daha az kopmalar yaşama gibi artıları olabiliyor. Benim de ara ara kullandığım bir program ve en eski programlardan biri olan Hotspot Shield VPN programını size bu konuda tavsiye edebilirim. Ekstra olarak Express VPN, SurfShark, PureVPN gibi bir çok programı da deneyebilirsiniz. Tabii ki bunların kısa deneme süreli programlar olduğunu da unutmayalım, ancak çok maliyetli olmadığı için satın da alabilirsiniz.

Ekstra : Bir başka yöntem olarak DNS değiştirme konusunu örnek verebilirim.

Güncel DNS adresleri 2020

DNS ayarlarında yapılan değişikliklerle, tıpkı VPN kullanmış gibi erişime kapatılmış olan sitelere giriş yapabilirsiniz. Ancak tek fark DNS adreslerindeki değişim sabitken, VPN sayesinde IP adresleriniz sürekli değişmektedir. Bu da VPN’i daha çok kullanılır kılmaktadır. En çok kullanılan Google dns ayarlarını size örnek olarak verebilirim.

Google DNS Ayarları

8.8.8.8 veya 8.8.4.4

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.