GüncelWordpress

WordPress Eklenti Kurulumu (Resimli Anlatım)

Wordpress Eklenti Kurulumu Resimli Anlatım

WordPress sistemini yükledikten sonra yapmanız gereken ilk adımlardan biri, WordPress eklenti kurulumu konusunu öğrenmektir. İşlerinizi ve sitenizi hızlandıracak, onlarca eklenti bulabilirsiniz. Artık o kadar çok gelişim gösterdi ki, isteğiniz doğrultusunda bir eklenti bulamamak neredeyse imkansız diyebilirim. Anlatıma geçmeden önce son bir konuya daha değinmek istiyorum.

Dikkat : WordPress.com‘un bünyesinde bulunarak açılan ücretsiz blogları bu anlatımın dışında tutuyorum. Eklentileri aktif halde kullanabilmeniz için sitelerinizin kesinlikle “WordPress.Org” üzerinden açılmış olması yani, birer domain&hosting hizmetine sahip olmanız gerekiyor.

Artık anlatıma detaylı bir şekilde geçebiliriz.

1) Arama ile WordPress Eklenti Yükleme

WordPress sistemi üzerinden en kolay ve en rahat şekilde yapabileceğiniz işlemdir. “wp-admin” panelinize giriş yaptıktan sonra “Eklentiler, Yeni Ekle” adımlarını izliyoruz.

Yeni ekle” butonuna bastıktan sonra, karşımıza yukarıdaki gibi bir sayfa açılacak. Ardından ok ile gösterdiğim arama kısmına, yüklemek istediğimiz eklentiyi yazıyoruz. Açılan sayfadan “eklentiyi yükle” ve sonrasında ise “etkinleştir” adımlarını takip ediyoruz. Eklentimiz artık hazır, varsa ayarlar kısmından yapılması gereken ayarları yapıp işlemimizi sonlandırıyoruz.

2) Dosya Yükleme ile WordPress Eklenti Kurulumu

İlk adım daha çok kullandığımız ve basit olan adım olsa da, bazen de arama yaparak eklenti yükleyemezsiniz. Bunun sebebi tüm eklentilerin wordpress.org datasında barınmamasından kaynaklıdır. Örneğin; farklı bir site üzerinden bir eklenti satın almışsınızdır, veya kendiniz yapmışsınızdır bu gibi konularda dosya ile yükleme yöntemini seçebiliriz.

Yine aynı şekilde “Görünüm, Eklentiler, Yeni Ekle” adımlarını izledikten sonra bu sefer karşımızda “Dosya Yükle” ibaresi olan bir sayfa açılacak ve oraya daha önceden indirmiş olduğumuz eklentimizi yükleyebiliriz.

3) FTP ile Eklenti Kurulumu

Bazı sebeplerden dolayı ilk iki maddeyi de uygulayamıyor olabilirsiniz. Ya da benim gibi oldschool mantaliteli biriyseniz, eliniz otomatikman FTP yolu ile yüklemeye gidiyor olabilir. FileZilla yardımı ile FTP kullanımınızı hızlandırabilirsiniz, yıllardır kullandığım en güvenilir programlardan biridir. FTP giriş bilgilerimizi doldurduktan sonra sırası ile şu adımları izliyoruz.

Public_html – wp-content – plugins” Bu dizine daha önceden indirmiş olduğumuz eklentimizin .zip halinden çıkarılmış halini yüklüyoruz, ardından wp-admin panelinden etkinleştiriyoruz.

WordPress Eklenti Kurulumu konusunu 3 farklı yöntem ile anlattım, anlamadığınız bölümler varsa, yorumlar kısmından sorabilirsiniz, iyi çalışmalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.