GüncelNasıl Yapılır?WebWordpress

WordPress Site Kurulumu Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

Wordpress Kurulum Resimli Anlatım

Bugün iki yeni projemi daha hayata geçirdim. Yeni projeler, yeni heyecanlar olarak her zaman insanın motivasyonunu arttırır. Her zaman en güvenilir ve en rahat altyapı sistemi olarak wordpress kullanmaktayım ve aynı şekilde yine bu projelerimde wordpress sistemini tercih ettim.

Daha önceki konularımda WordPress Eklenti Kurulumu & WordPress Tema Kurulumu olarak iki farklı konuda anlatım yapmıştım. Bugün bu sistemleri kurarken WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır? diye bir konu açmadığımı fark ettim ve yeni projelerimin verdiği enerji ile resimli anlatım olacak şekilde detaylı bir inceleme konumuz olsun istedim.

WordPress Kurulumu

Aşağıdaki adımları takip ederek, “wordpress kurulumu nasıl yapılır?” sorusunu birlikte cevaplandıracağız.

  • 1) WordPress dosyalarını indirin.
  • 2) İndirdiğiniz dosyaları FTP’ye yükleyin.
  • 3) MySQL üzerinden veritabanı oluşturun.
  • 4) Kurulum Sihirbazını başlatın.

1) Ücretsiz WordPress Dosyaları İndirme

İlk işlemimiz olarak wordpress altyapısına ait dosyaları indirmek ile başlıyoruz. Buradan wordpress.org aracılığı ile en güncel sürümü indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyalar, sıkıştırılmış .zip şeklinde yer almaktadır. Onları çıkartıp normal dosya haline getirmelisiniz. Çıkardığınız dosyaların içinde wordpress adında bir klasör olacaktır, bu klasörün içindekileri kullanacağız.

2) Dosyaları FTP ile Yükleme

İndirilen dosyaları FTP aracılığı ile sitemizin bulunduğu dizine yüklüyoruz. Bu işlemin pratik olması açısından FileZilla adlı programı size önerebilirim. Yıllardır o programı kullanırım ve gayet hızlıdır. Giriş yaptıktan sonra, public_html adlı klasöre wordpress dosyalarımızı yüklüyoruz.

3) MySQL ile Veritabanı Oluşturma

Dosyalarımızı da yükledikten sonra, MySQL aracılığı ile veritabanı oluşturuyoruz. Bu bölüme, sunucunuzun cPanel bilgilerini girdikten sonra ulaşabilirsiniz. Ardından MySQL veritabanı ve Yeni Veritabanı oluştur bölümüne tıkladıktan sonra, aşağıdaki gibi bir alan karşımıza çıkacak.

  • MySQL veritabanı adı
  • MySQL kullanıcı adı
  • Şifre
  • Tekrar Şifre

Yukarıdaki bilgileri de eksiksiz ve sağlam şifreler kullanarak oluşturduktan sonra son adıma geçiyoruz.

4) WordPress Kurulum Sihirbazı Çalıştırma

Tüm adımlarımızı tek tek tamamladık ve son adım olan wordpress kurulum sihirbazı çalıştırma kısmına geldik. Artık tüm dosyalar yüklü ve MySQL veritabanı oluşturulmuş olduğunu varsayarak devam ediyorum. Bu aşamada aşağıdaki adımlar üzerinden, son adımlarımızı atıyoruz.

Kullanmak istediğiniz dili seçin ve devama basın.

WordPress, MySQL ayrıntıları yazacaktır, bunlar sahibiz devam diyoruz.

Açılacak ekranda, MySQL veritabanı giriş bilgileriniz istenecektir, az önce oluşturduğunuz bilgileri eksiksiz şekilde giriyoruz. Kontrolümüzü sağladıktan sonra, gönder diyip devam ediyoruz.

Geldik son aşamaya! Burada wordpress sistemimiz kurulmuş bir şekilde, bizden web sayfamızın ana bilgilerini girmemiz istenecektir. Bunlar site başlığı, admin giriş bilgileri ve arama motoru görünürlüğü şeklinde. Bu nokta çok önemli eğer görünmesin şeklinde işaretlerseniz, Google veya hiçbir arama motoru tarafından siteniz indexlenmeyecektir ki bunu da hiçbirimiz istemeyiz. (!)

Son Sözler

Tüm bu aşamaları tamamlayarak, wordpress kurulumu nasıl yapılır? adlı soruyu detaylı şekilde cevaplandırmış olduk. Bu çok basit yöntemi kullanarak siz de kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.