Google AdsenseGüncelWordpress

WordPress Siteye Yazı içi Reklam Ekleme (Adsense)

Bugün güzel bir haber ile uyandım, 21 gündür yayın hayatını sürdüren sitemiz, Google Adsense reklamları tarafından kabul edildi. Daha önceki makalelerimde, nasıl hesap açacağınızı ve dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları incelemiştik. Dilerseniz, tekrardan aşağıdaki linkler aracılığı ile hatırlayalım.

adsense hesap nasıl açılır

Bugünkü konumuzda ise, wordpress altyapısı üzerinden reklam nasıl eklenilir onu inceleyeceğiz. Hem kodlama yöntemi üzerinden, hem de önereceğim eklentiler ile otomatik olarak ister Adsense ister diğer platformların reklamlarını yayınlayabileceksiniz.

1) Eklenti ile Reklam Ekleme

Kodlama ile uğraşmadan, kullanacağınız eklenti ile istediğiniz her bölgeye reklam ekleyebilirsiniz. Eklentimizin adı; Insert Post Ads. Eklentiyi buradan indirebilirsiniz, veya panelden aratarak yükleyebilirsiniz. WordPress Eklenti kurulumu nasıl olur bilmiyorsanız, aşağıdaki linki takip edin.

Eklenti kurulumu yapıldıktan sonra, etkinleştirip “Post Adverts, Add New” adımlarını takip ediyoruz. Ardından Adsense veya diğer reklam kodunuzu, açılacak olan ekrandaki boşluğa yapıştırıyoruz. Sonra aşağıdan nerede yayınlamak istediğimizi seçiyoruz, örneğin : “After Paragraf 2

Bu şekilde seçim yaptıktan sonra reklamlarımız, ikinci paragrafın hemen ardından yayınlanacaktır.

Eklentisiz (Kod) ile Reklam Ekleme

Bazı kullanıcılar, ne kadar az eklenti o kadar daha hızlı site mantığı ile hareket ediyor. Sitelerini hızlandırmak için eklenti kullanımından kaçıyorlar. Biliyorsunuz ki, SEO çalışmaları ve Google algoritmasında hız en önemli unsurlardan biridir. Aşağıdaki kodları wmaracı wpomerfaruk adlı kullanıcı sayesinde öğrendim, sizlerle de paylaşmak istedim. Bu kodlar aracılığı ile eklentiye gerek duymadan, yazı içine reklam ekleyebilirsiniz.

//Aşağıdaki satırlarda yazı içine reklam ekleme kodları yer almaktadır
 
add_filter( 'the_content', 'yazi_icine_reklam_ekleme_fonksiyonu' );
 
function yazi_icine_reklam_ekleme_fonksiyonu( $content ) {
   
  $ad_code = '<div style="background:red; padding:5px; color:#fff;">Reklam kodunuzu olduğu gibi kopyalayıp bu yazının yerine ekleyiniz.</div>';
 
  if ( is_single() && ! is_admin() ) {
    return reklam_kodunu_yerlestirme_fonk( $ad_code, 2, $content );
  }
   
  return $content;
}
 
function reklam_kodunu_yerlestirme_fonk( $insertion, $paragraph_id, $content ) {
  $closing_p = '</p>';
  $paragraphs = explode( $closing_p, $content );
  foreach ($paragraphs as $index => $paragraph) {
 
    if ( trim( $paragraph ) ) {
      $paragraphs[$index] .= $closing_p;
    }
 
    if ( $paragraph_id == $index + 1 ) {
      $paragraphs[$index] .= $insertion;
    }
  }
   
  return implode( '', $paragraphs );
}

//Yukarıdaki satırlarda yazı içine reklam ekleme kodları yer almaktadır

Yukarıdaki kodları functions.php adlı dosyamızın en son satırına ekliyoruz, ardından reklamlarımız hazır!

Not (!) : Functions.php dosyası üzerinde yapılan hatalı değişiklikler, sitenizin kapanmasına dahi yol açabilir. Bu yüzden değişiklik yapmadan önce kesinlikle yedeklerinizi almanızı tavsiye ediyorum.

3) Bileşen ile Reklam Ekleme

Son reklam ekleme yöntemimiz olarak, wp-admin paneli üzerinden oluşturacağımız HTML metin kutucuğu ile reklam ekleme. Bunun için yapmanız gereken, firmanızdan edindiğiniz reklam kodlarını; “Görünüm, Bileşenler, özel HTML” şeklinde adımları takip ederek, yeni reklam kodlarınızı ekleyebilirsiniz.. Ben bu kısımdan sidebar’a, yani yan menüye ekledim. Sağ tarafta “Sponsorlu Reklamlar” adlı altında görebilirsiniz.

Bonus – En Kazançlı Reklam Yeri

Kişisel tecrübelerimden ve araştırmalarımdan yola çıkarak, sitenizin en üstünde veya en altında yer alan reklamlar hiçbir şekilde kullanıcıların dikkatini çekmemektedir. Uzun makaleler paylaştığınızı varsayarak, 2 ve 5. paragraf sonrası reklam oluşturarak veya mobil üzerinden yapacağınız uyumlu dinamik reklamlar ile kazançlarınızı arttırabilirsiniz.

Son Sözler

Bu makalemde anlattığım üç farklı reklam ekleme yöntemi ile, sitenizde reklamlar yayınlayabilirsiniz. Kullanıcıları aldatmadan, reklam olduğunu bilmelerini sağlamalısınız. Aklınıza takılan veya hata aldığınız noktaları, yorumlar üzerinden paylaşırsanız birlikte inceleyebiliriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.