GüncelWordpress

WordPress Tema Kurulumu

WordPress, blog sistemini kurduktan sonra, yapılacak olan ilk işlemlerden biri de WordPress Tema Kurulumu konusuna girmektir. Öncelikli olarak göze hitap eden, gözü çok yormayan bir tema seçilmelidir. Sonrasında ise bu temanın yüklenme süresine bakılmalıdır. Çok yavaş açılan temalar, çok büyük resimler ve kodlamalar içeriyor olabilir bu da arama motorları tarafından ve ziyaretçiler tarafından pek hoş karşılanmaz. Bunları aklımızda bulundurarak, tema kurulumu nasıl yapılır inceleyelim.

1) Arama ile WordPress Tema Kurulumu

Tema konusunun önemli bir detay olduğunu wordpress sisteminin kurucuları da biliyor. Bu yüzden size iki aşamalı şekilde önerilier sunuluyor, ücretli tema mı, ücretsiz tema mı istiyoruz? Aslında ücretsiz temalar ile başlangıç seviyelerinde çok fazla işiniz görülür. Hem de düzenlemek istediğiniz bölümleri kendinize göre ayarlayabilir, nasıl yapıldığına dair de bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak bunu istemeyip, benim zamanım yok hatasız bir tema ile başlamak istiyorum da diye bilirsiniz, “Choice is yours“. Peki arama ile nasıl kurulum yapılır? Çok basit hemen anlatıyorum.

Wp-admin, Görünüm, Temalar, Yeni Ekle

Yukarıdaki adımları tek tek takip ettikten sonra, açılan sayfada “Özellik Filtresi” diye bir ibare var. Oradan kendinize uygun bir tema bulmak için, belirli özellikler,kategoriler ile filtrelendirebilirsiniz. Gerekli filtreleri seçtikten sonra çıkan temaları yüklemeden önce “Önizleme” butonundan, tema hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Son olarak ise “Kur” diyerek, temayı aktifleştirebilir, ardından düzenlemeleri yapabilirsiniz.

2) Dosya Yükleme ile WordPress Tema Kurulumu

Tema yükleme de, aynı wordpress eklenti kurulumu konusunda olduğu gibi birkaç farklı opsiyon ile yapılabiliyor. Yine yukarıdaki gibi wp-admin panelindeki adımları takip ederek, “yeni ekle” bölümüne kadar geliyoruz. Ardından “yükle” butonuna basıp, daha önceden indirmiş olduğumuz temamızı yüklüyoruz. Sonrasında ise “Temalar” kısmında gözükecek, buradan aktifleştirip düzenlemelerimize geçebiliriz.

3) FTP ile WordPress Tema Kurulumu

Üçüncü ve son adım olarak FTP ile kurulum yapmaktan bahsedelim. Eskiden online olarak yükleme seçenekleri yokken, hep FTP işlemleri ile kurulum yapardık. O yüzden eski kullanıcıların da el alışkanlığı olarak veya her temayı wp-admin panelindeki sistemden bulamadığınızdan bu yöntemi seçiyor olabilirsiniz. Çünkü kendinize özel bir tema yaptırmış olabilir veya farklı bir platform üzerinden satın almış da olabilirsiniz, bunlar wordpress.org datasında görünmez.

FTP sistemine giriş yaptıktan sonra, yukarıdaki gibi adımları izlemeniz gerekiyor. En son olarak “themes” kısmına .zip’ten çıkarmış olduğumuz tema veya temalarımızı yüklüyoruz. Ardından admin panelinden aktifleştirip, editleme işlemlerini yapabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.