GüncelWordpress

Wp Admin Paneli Beyaz Sayfa Hatası – Çözümü

Wordpress Beyaz Sayfa Hatası Çözümü

Uzun yıllardır wordpress kullanıcısı iseniz, kesinlikle bir kez de olsa bu “wp-admin paneli – beyaz ekran hatasını almışsınızdır. Bu hata gerçekten çok sinir bozucu bir hatadır, uzun zaman önceydi ama hatırlıyorum, aniden yedek almakla uğraşmıştım, içeriklerim silindi mi acaba dertleri falan baya stresli dakikalar yaşamıştım.

Özellikle de admin paneline giremeyince tüm işlemlerinizi oradan yapacağınız için daha çok sinir bozucu bir durum haline geliyor. Neyse ki çözüm yolları mevcut, hiçbir veriniz de silinmiyor konunun sonunu beklemeden içinize biraz da olsa su serpelim.

Uyarı : Verileriniz silinmiyor dedim ancak yapacağınız işlemler sırasında herhangi bir hata yaparsanız, geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden safety first diyoruz, yedeğimizi alıyoruz.

WordPress – Beyaz Sayfa Hatası

  • Öncelikle bu hatanın veriliş nedenlerinden bahsedelim. İlk olarak, aldığınız hosting hizmetindeki bellek aşımı olup olmadığını kontrol etmek,
  • İkinci olarak eklentilerinizin hatalı olması, düzgün çalışmaması gibi problemler,
  • Son olarak ise temanızda eksik dosyalar, yanlış kodlamalar gibi sorunlar bu hataya sebep olabilir.

Beyaz Sayfa Hatası – Sorun Nerede?

Admin paneline giremediğimiz için, FTP aracılığı ile en önemli dosyamız olan wp-config.php adlı dosyamızı açıyoruz. Ardından aşağıda verdiğim kodu ” <?php ” kodundan sonra en üste ekleyip, kaydediyoruz.

error_reporting(E_ALL); ini_set('display_errors', 1);

define( 'WP_DEBUG', true);

Bu kodu wp-config.php dosyasına kaydettikten sonra, yeniden wp-admin paneline giriş yapmayı deneyin. Ardından hatanın nerede olduğunu gösterecektir. Öncelikle bunu öğrenmemiz gerekiyor.

Beyaz Sayfa Hatası – Sorun Çözümü

  • Hosting Firmanız ile Görüşün

Size sunulan pakette aşım yapmış olabilirsiniz, veya sunucuyla alakalı birtakım problemler olabilir. Bu yüzden hosting firmanızdan bilgi almanızı tavsiye ederim.

  • Eklenti Kaynaklı Hata

Bu hata eklentilerinizden kaynaklanıyor olabilir. Şu adımları izleyerek FTP üzerinden, eklenti klasörümüze ulaşıyoruz. “public_html/wp-content/plugins/” ardından plugins dosyamızın adını değiştiriyoruz. Örneğin “plugins1” olarak. Sonra tekrardan wp-admin paneline giriş yaptığımızda sorun çözülmüşse, tekrardan dosyamızın adını orjinal haline çeviriyoruz.

Ardından tüm eklentilerinizin etkisizleştirildiğini göreceksiniz. Hepsini teker teker etkinleştirerek çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

  • Tema Kaynaklı Hata

Tüm bu çözüm yolları da işe yaramamış olabilir. Son olarak yine FTP üzerinden, public_html/wp-content/themes/temaisminiz/ yine aynı yöntemi kullanarak temaisminiz1 olarak değiştiriyoruz ve wp-admin paneline giriş yapıyoruz. Sorun çözülmüşse, temanız default wordpress temasına dönecektir. Tekrardan tema dosya adını orjinal haline çeviriyoruz ve sorun çözülüyor.

8 Haziran 2020 – Güncelleme

Bu makaleyi yazdıktan sonra, hatayı kendi üzerime çekmek adına evrene enerji yolladım sanırım. Aynı hata ile ben de karşılaştım ve yukarıda listelediğim maddeler benim hata tipime uymadı. YENİ bir kod ekleyerek hatamı çözdüm ve makalemi de güncellemek istedim. Aşağıda verdiğim kodu “wp-includes/pluggable.php” adlı dosyanın en başına ekleyip, kaydediyoruz.

<?php ob_start(); ?>

Umarım bunlardan herhangi biri, bu belalı hatadan kurtulmanızı sağlamıştır. Eğer farklı bir hata alıyorsanız, yorumlar kısmından yazın tekrar inceleyelim.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.