EkonomiGüncel

7 Öneri! – Yatırım Yaparak Para Kazanma (2020)

Hayatımızı sürdürebilmemiz adına ve günümüz ekonomik şartlarında sürekli çalışmaya ihtiyacımız var. Uzun yıllar boyu yapmış olduğunuz çalışmalar sonucunda, biriktirdiğiniz paralar olabilir, herhangi bir yerden para gelmiş olabilir veya bankadan kredi çekip yatırım yapmak istiyor olabilirsiniz. Ben de yatırım yapmak istiyorum dediğinizi duyar gibiyim. Sizlere bu birikimlerinizi daha da katlayacak altın değerinde 7 başlık hazırladım. Yatırım yaparak para kazanma nasıl olur? Yatırım yaparak para kazanma riskli mi? Gibi soruları cevaplandıracak, aklınızda hiçbir soru işareti bırakmayacağım.

Yatırım Yaparak Para Kazanma Yolları

Nasıl Yatırım Yapılır?

Yatırım yapmak için öncelikle iyi bir planlama, fizibilite gereklidir. Ne istediğimizi iyi bilmeli, ona göre hareket etmeliyiz. Aşağıdaki 3 soruyu cevaplayarak başlayalım.

  • 1) Bütçemiz ne kadar?
  • 2) Ne kadar kazanç getirsin istiyoruz?
  • 3) Ne kadar sürede kazanç getirsin istiyoruz?

Yatırım Yapmak İstiyorum!

1) Öncelikle yatırım yapmak istediğimiz bütçenin tam miktarını bir kenara yazmamız gerekiyor. Her bütçeye göre, yatırım imkanları değişmekte daha sağlıklı sonuçlar alabilmek adına yatırım miktarımızı belirliyoruz.

2) Yatırım yapmak adına belirlenen bütçe üzerinden ne kadar bir kazanç sizi tatmin eder? (aylık 5 bin mi aylık 20 bin mi gibi.) Bu kazanç getirisini isteklerimiz doğrultusunda belirlerken, ortaya çıkacak olan risk miktarlarını da göz önünde bulundurmalıyız. Daha fazla kazanç için, daha fazla riski göze almalısınız.

3) Son sorumuzda yapacağımız yatırımın ne kadarlık bir zaman diliminde kazanç getirmesi gerektiğini sorduk. (Aylık, yıllık, 10 yıllık vs.) bu miktarlar belirlenirken, yapılan yatırımların çeşitleri de değişmektedir.

Dikkat : Günümüz ekomik şartları ve enflasyon rakamlarını değerlendirdiğimizde, unutulmamalıdır ki TL üzerinden yapılan para biriktirme, yatırım vs gibi işlemler ertesi senelerde eksi yönde hareket etmektedir. Kısacası, her sene Türk Lirası daha da değer kaybetmektedir. Örneğin; Montunuzun cebinde 10 TL unuttunuz ve bir kış daha geçti, artık o miktar 8,5 TL gibi bir rakama düşmektedir.

Şimdi diyeceksiniz ki, aldığım maaş zaten bana yetmiyor, nasıl yatırım yapabilirim? Çok haklısınız, az önce belirttiğim gibi enflasyon oranları çok yükseldiğinden, ülkemizde alım gücü inanılmaz düştü. Çalıştığınız işe ek gelir şeklinde düşünebileceğiniz, internetten para kazanma kategorisi altında anlattığım para kazanma yolları mevcut. Bu konuları orada detaylı olarak incelemiştik, yeniden sizler için maddeler halinde sıralıyorum.

1) Kendinize Yatırım Yapın!

Kişisel Gelişim

Ne iş yaptığınız, nerede yaşadığınız, kaç yaşında olduğunuz hiç fark etmez! İlk yapmanız gereken ve en önemli yatırım kendinize yaptığınız yatırım olacaktır. Kişisel gelişim, asla sonu gelmeyen sürekli gelişime açık olup yeni şeyler öğrenmektir. Bu yüzden konuya uygun olması açısından yukarıdaki görseli örnek olarak verdim, atacağınız adımlar asla son bulmayacak. Kendinizi geliştirmeden, başka konularada gelişemezsiniz. Bu konulara yatırım yapmak da dahildir.

  • Kendine yatırım önerileri olarak ilk sırada her zaman yeni bir dil öğrenmek yer alır. Artık İngilizce dışında diller de gerekiyor ancak İngilizce konusunda hala problemler yaşıyorsanız, aşağıdaki konuma göz atmanızı tavsiye ederim.
  • İkinci olarak ise kesinlikle kişisel gelişim kitaplar okumalısınız, hiç beklemediğiniz kadar çok şey katacaktır. Kitap Önerilerim, adlı makalemde detaylı olarak incelediğim “Değişimi Yönetmek ve Liderlik Etmek” tarzında kitaplar alarak başlayabilirsiniz.
  • Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur! Diyerek üçüncü maddemde sporun önemini bir kez daha vurgulamak istedim. Fiziksel gelişim en çabuk fark edilecek ve motivasyonunuzu arttıracaktır. Beslenme ve sağlığınızı hala gencim diyerek kesinlikle göz ardı etmemelisiniz, bu da ilerki yaşlarınıza yapacağınız yatırımdır.

Tabi ki bu örnekleri çoğaltabiliriz, ilgi alanlarınızda yeni şeyler öğrenebilirsiniz, tasarım, yazılım, bilgisayar vs. gibi konularda kendinizi geliştirebilirsiniz.

2) Mevduat Faizi ile Yatırım Yapma

Faiz ile Yatırım Yapma

Kendimize yatırımları yaptıktan sonra, para kazanma üzerine yatırımlara başlayabiliriz. Tüm dünyada en çok tercih edilen ve hiç riski olmayan yatırım türü, mevduat faizi ile yatırım yapmaktır. Günümüz koşullarını değerlendirerek baktığımızda, mevduat faizi size para kazandırmaya değil, paranızın değerini kaybetmemesine yarıyor.

Daha önceden anlattığım gibi bir örnek vercek olursak; mevduat faizinin verdiği oran ile bir sene sonraki enflasyon oranı hemen hemen aynı olmaktadır. Bu yüzden paranız ekonomik şartlar sebebi ile erimemiş olacaktır. Hiçbir şekilde risk içermeyecek ve paranız devamlı artacaktır.

3) Borsa (Hisse Senedi) ile Yatırım Yapma

Borsaya Yatırım Yapmak

En yüksek kazancı sağlayabileceğiniz yatırım türüdür, bir gecede milyoner bile olabilirsiniz. Ancak mevduat faizinde olduğu gibi sıfır risk diyebileceğimiz bir yöntem değildir. Aksine 10/10 riskli bir yöntemdir. Borsada, hisse senetleri ya da halk dili ile kağıtlar bir anda çok yükseldiği gibi, dip noktaları da görebilmektedir.

Bu yatırım yönteminde sürekli aktif olarak takipte kalmanız gerekmektedir. Dünya’da gelişen olaylar, anlık açıklanan kararlar, şirketlerin kar&zarar marjları gibi birçok konu bu yatırım yöntemini etkilemektedir. Eğer hisse senedi yatırım yapmak istiyorsanız öncelikle bir hesap açmalısınız ve borsacıların bilmesi gerekenlerden haberdar olmalısınız. Aşağıdaki konularımı inceleyebilirsiniz.

4) Dövize Yatırım Yapma

Dolara Yatırım Yapmak
Pandemi Özel

Türk Lirasının dünyadaki değer kaybı sürerken, yatırımınızı dünyadaki diğer paralar üzerinden dövize yapabilirsiniz. Bu yöntem yıllardır tercih edilirken son birkaç senede tavan yaptı. 10 senede 7 katına çıktı bu inanılmaz bir rakam. Hatta bir forumda geçen eski bir mesaj, yeniden paylaşıldı.

Bu arkadaş geçtiğimiz günlerde “alayım keşke” diyerek kendini güncellemiş ve yukarıdaki görselde yıl 2008 dolar 1,7 TL şu an öyle olduğunu hayal edin… Neyse hayal kurmayalım şimdi.))

Dövize yatırım yaparken çok fazla bilgi sahibi olmanıza gerek yok, hem paranız uluslararası geçerliliğini koruyacaktır hem de bu enflasyon oranları sürerken TL üzerinden değer kazanmaya devam edecektir. Ancak son zamanlarda bu işin büyük bir pazar haline dönmesi ile alınan karar doğrultusunda dolar alım satımlarında vergilendirme getirildi.

5) Altın Alarak Yatırım Yapma

Altına Yatırım Yapmak

Altın, yıllardır en sağlam yatırım araçlarından biri olma özelliğini koruyor. Özellikle büyüklerimizin tercih ettiği, altına yatırım yöntemi altının dünya üzerindeki ONS fiyatındaki çıkışları sayesinde, günümüzde daha da popüler bir yatırım aracı haline geldi.

Altına yatırım yaparken aslında dövize de yatırım yapmış oluyorsunuz. Dünya üzerinde ONS şeklinde geçen altın fiyatlandırmaları, ülkemizde ise gram altın şeklinde geçmektedir. Bu yüzden dövizden daha bir yöntem olduğu konuşulmaktadır.

6) Kripto Paralara (Bitcoin) Yatırım Yapma

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, yatırım araçları da değişmeye hatta kullandığımız para birimleri bile değişmeye başladı. Buna son yıllarda en büyük örnek bitcoin ile para kazanma yöntemleri oldu. Ancak kesin olarak nasıl bir mantık ile yükselip geçişe geçtiği bilinmediği için risk oranı oldukça yüksektir.

Genel mantığı ile arz&talep ilişkisi şeklinde düşüş ve yükselişlerin gerçekleştiği, ancak yükselince de tam yükselen bir yatırım aracı olduğu biliniyor. Buna en büyük örnek olarak şu olayı verebilirim.

Norveç’te yaşayan bir öğrenci, Bitcoin’in borsaya giriş yıllarında (2009) çok küçük bir miktar olarak, 27$ yatırım yapıp 5 bin BTC aldı. Ardından 2013 yılında böyle bir yatırım yaptığını, ancak şifresini bile hatırlayamadığını anlattı. Sonrasında ise onu bekleyen küçük bir sürpriz vardı, 4 yıl önce yapmış olduğu 5bin bitcoin alımı, binlerce kaz katlanarak 900 bin dolar seviyesine ulaşmıştı.

7) Gayrimenkule Yatırım Yapmak

Gayrimenkule Yatırım Yapmak

Geldik uzun uzun anlattığım yatırım yöntemlerinin sonuncusuna, gayrimenkule yatırım yaparak paralar kazanabilirsiniz. Bu yatırım tipi, nüfüsü sürekli artış gösteren ülkelerde çok değer kazanmaktadır. Bunu farkeden yurtiçi ve yurtdışından yatırımcılar ülkemize gayrimenkul yatırımlarında bulunmuştur ve ülkemiz bu pazarda adeta bir cennet olmuştur.

Zarar etme oranınızın ve risk oranının neredeyse olmadığı ve uzun vadede kesinlikle kazançlar getiren bir yatırım türüdür. Özellikle yeni yapılacak yerleşim yerini önceden keşfedip, yatırımlar yapmak büyük kazançlar sağlayacaktır. Tek yapmanız gereken doğru lokasyonu bulmaktır!

Son Sözler

Yatırım yaparak para kazanma yöntemlerini 7 ana başlık altında birlikte inceledik. Bunların içinde, risk oranı hiç olmayan yatırımlar olduğu gibi 10/10 riskli yatırımlar da yer almaktadır. Sadece bilgilendirici başlıklar olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Döviz ve altın maddesi bana pek karlı gözükmüyor bence aslında döviz parayı rolanti de tutuyor. dünya piyasası karşısında sabit tutuyor. fakat diğer tüm maddelere katılıyorum. Ayrıca blogunuzu takip etmeye devam edeceğim bir de öneride bulunmak istiyorum mesela yerel para kazanma bloglarıda açarmısınız mesela Eskişehir de para kazanma gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.