Faydalı BilgilerGüncelNasıl Yapılır?

Yeni Kimlik ve Ehliyet – Nasıl Çıkarılır? (2020)

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, hayatımıza dair her noktada yenilikler meydana geliyor. Yeni tip ehliyet ve kimlikler de artık çipli oldu. Eski tip büyük nüfus cüzdanları yerine ulaşımlarda kullanılan kartlar büyüklüğünde yeni kimlik kartları geldi. Peki yeni ehliyet ve kimlik nasıl çıkarılır? Gerekli evraklar nelerdir? Maddeler halinde teker teker sıraladım, inceleyebilirsiniz.

Öncelikle randevu tarihi belirlenmesi gerekiyor. İlk zamanlarda aylar sonrasına anca randevu bulabiliyorken, şimdi gün içinde istediğiniz saate bulabilecek kadar boşluklarla karşılaşıyorsunuz.

Yeni Kimlik Nasıl Çıkarılır?

Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

 • İnternet aracılığı ile, Nüfus Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden randevu alabilirsiniz.
 • Telefon aracılığı ile ALO 199 çağrı merkezi aracılığı ile randevu alabilirsiniz.

Aynı güne hem ehliyet, hem pasaport hem de kimlik başvurusu alabilirsiniz.

Uyarı: Ancak bir işiniz çıktı ve randevuya gidemeyecekseniz, yine aynı site üzerinden revize et veya iptal et seçeneğini kullanmalısınız. Aksi takdirde 2 ay süre ile randevu alamayacaksınız.

Yeni Kimlik Belgesi için Gerekli Evraklar

 • Yeni kimlik alabilmek için, eski TC nüfus cüzdanı ve yanında 2 adet biyometrik fotoğraf (önemli ve son 6 ay içinde çekilmiş olmalı) götürmeniz gerekmektedir.
 • Yeni kimlik için ödenen ücreti, gelmeden önce yatırmış olup dekontu getirmeniz gerekmektedir. Nüfus Müdürlüğünde ödeme yapılmamaktadır.
 • Ödeme neredeyse anlaşmalı tüm bankalarda yapılır olup, ücreti ise 25 liradır.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra, randevunuza gidip belgelerinizi veriyorsunuz. Ardından belirlediğiniz adres üzerinden yeni kimlik kartınız 3-4 iş günü içerisinde PTT kargo ile size iletiliyor.

Yeni Ehliyet Nasıl Çıkarılır?

Yeni Ehliyet Nasıl Çıkarılır?

Yeni ehliyet çıkarma işlemi de, aynı yeni kimlik çıkarır şeklinde internet üzerinden ve telefon aracılığı ile randevu oluşturma mantığı ile yapılıyor. Anlaşmalı bankalara ödeyeceğiniz 2 lira Polis Vakfı Ücreti ve 13 lira Değerli Kağıt Bedelinin ardından, randevunuza gidiyorsunuz.

Yeni Ehliyet için Ne Gerekiyor?

 • Kimlik belgeniz veya üzerinde TC kimlik numaranızın yazdığı eski ehliyetiniz.
 • Araç kullanmaya elverişli olduğunuzu kanıtlayan, sağlık raporu
 • 1 adet biyometrik fotoğraf (son 6 ay içinde çekilmiş olmalı)
 • Nüfüs Müdürlüğünde verilecek olan parmak izi
 • Kan grubunuzu gösteren belge (belge olmadan da, beyan da yeterli oluyor.)
 • Son olarak sistemden sicil kaydınız kontrol ediliyor.

Bu maddelerin hepsini sorunsuz şekilde yerine getirirseniz, yine sizin belirlediğiniz adres doğrultusunda yeni ehliyetiniz PTT kargo aracılığı ile size ulaştırılıyor.

Kayıp ve Çalıntı gibi durumlarda prosedür aynı şekilde ilerliyor ancak tek fark yatıracağınız ücretlerde artış olması oluyor. Bu da yatırma işlemi sırasında belirttiğinizde size rakam söyleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.