ArabalarFaydalı BilgilerGüncel

8 Tavsiye! – Yolculuk Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz gelmesi ile birlikte, seyahatler başladı. Yaşadığımız pandemi günleri sebebi ile, yurt dışı tatilleri henüz başlamasa da, yerli turist akını olarak şehirler arası yolculuklar şu an oldukça fazla yapılmakta. Bu yolculuk öncesi dikkat edilmesi gerekenleri bilmenizde fayda var.

Yolculuk öncesi bilinmesi gerekenler

Yolculuk Öncesi

Saatlerce araba kullanılacağı için, hem araç hem şoförler yolculuk öncesinde hazırlıklarda bulunmalıdırlar. İki taraflı olarak alınacak en ufak risk, çok ağır sonuçlara yol açabilir. O yüzden safety first!

1) Yasal Yükümlülükler

Aracın tüm yasal yükümlülüklerinin yapılmış olduğuna emin olun. Belgelerinizi yanınıza alın, zorunlu trafik sigortası da yanınızda bulunsun ve asla muayenesiz araçlar ile yola çıkmayın!

2) Motor Kontrolü

Dikkat edilmesi gereken ilk nokta, motor kontrolü olmalıdır. Motorunuz, aracınızın kalbi olduğu için, spora başlamadan önce sağlık raporu alınmalı mantığı ile ilk olarak bir kontrolden geçirilmelidir. Alışılmışın dışında, şehir içi yolculuklarından farklı türde bir yolculuğa çıkılacağı için bu nokta çok önemlidir.

Buna ek olarak uzun yolda fazla yağ harcanacağı için, yağ seviyesini kontrol etmekte hatta değiştirmekte fayda var.

3) Detaylı Kontrol

Seyahat öncesi aracınızı detaylı bir kontrole götürün. Aracınızın, tüm bakımlarının yapılmış olduğundan emin olun. Eğer periyodik bakım zamanı da yaklaşmısa, tarihinden önceye çekerek yolculuğa çıkmadan önce kontrole götürün.

Fren sistemine dikkat edin, aktif kullanıyorsanız ne durumda olduğunu bilebilirsiniz. Ancak yine de kontrol ettirin, gerekirse balataları da değiştirin. Fren hidrolik yağ seviyesine baktırın.

Yola çıkmadan önce, yedek lastik (stepne) dahil tüm lastiklere baktırın. Hepsinin basınçlarını ölçtürün, normal durumlarına getirin. Normale göre hızınız daha yüksek olacağı için, yol tutuş ve performans açısından çok önemli olacaktır.

4) Uyku ve Dinlenme

Yolculuk öncesi kesinlikle rutininizi bozmadan iyi uykunuzu alın. Çünkü uykusuzluk, dikkatsizliğe yol açacaktır. Hem kendinizi hem yanınızdakileri tehlikeye atmış olacaksınız. Uzun yolculuklarda kazaların en büyük sebebi, direksiyon başında uyuya kalmaktır.

Dinlenme konusuna gelecek olursak, daha önceden hiç uzun yol yapmamış biri iseniz, kesinlikle gündüz yola çıkın ve 2 saatte bir mola verin. Uzun yol şöförlüğü, şehir içi kullanıma benzemez. Hem fiziksel, hem de mental açıdan bu mola sizi daha diri tutacaktır.

5) Beslenmenin Önemi

Aracınıza binmeden 1-2 saat önce son yemeğinizi yemiş olun. Bu durum sindirim sisteminize göre değişkenlikler yaratabililir daha uzun, daha kısa süreler gibi.

Genellikle bizim kültürümüzde olan, yolluk kavramı araç içinde de sürekli yemek yemeye teşvik etmektedir. Uykunuzu getirecek ve sindirim sisteminizi zorlayacak besinlerden uzak durmalısınız. İki saatte bir mola verdiğinizi de hesaba katarsak, bu konu daha çok önem kazanmaktadır.

6) Sürüş Güvenliği

Uzun yol sürüşlerinde, yollar boş olacağı için hali ile hızınız alıştığınız şehir içi kullanımlardan fazla olacaktır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken ilk nokta ise, takip mesafesini korumak olacaktır.

Aracın arka veya ön konsolunda kesinlikle görüş alanınızı kısıtlayacak eşyalar bulundurmayın ve aşırı yüksek sesle müzik dinlememeye dikkat edin. Çünkü bu dikkat dağınıklığı yarattığı gibi, verilen uyarıları da duymamanıza yol açacaktır.

7) Hız Limitleri ve Radarlar

Bu yolculuklardaki kazaların en büyük sebepleri, hız limitlerine uymamaktır. Tabelalardaki uyarıları dikkate alın ve bu limitleri aşmamaya dikkat edin.

Yollar çok boş olduğu için, hem arabanızı denemek hem de bu performans olayından zevk almak isteyeceksinizdir. Ancak kimse görmez diye düşündüğünüz bu yollarda, radarlar ve EDS’ler karşınıza çıkacaktır.

Otobanlarda hız sınırı 120, bölünmüş yollarda 110, şehirler arası çift yönlü karayollarında ise 90 km şeklinde kurallar mevcuttur. Trafik cezalarının da her an çok fazla arttığını düşünürsek, bu noktaya dikkat etmenizde fayda var. Aksi takdirde kendinizi “Trafik Cezası Sorgulatma” sayfasında bulabilirsiniz.

8) Sigorta ve Güvence

Son maddemizi belki de ilk sıraya yazmalıydım, bu konu gerçekten çok önemli. Seyahatiniz öncesi her türlü kaza riskine karşın, kendinizi ve aracınızı güvence altına almak zorundasınız.

Örneğin ; Trafik sigortası olmadan, asla yola çıkmayın! Zorunlu trafik sigortası ile olası bir kaza durumunda, 3.şahısların yaşadığı zararları güvence altına almış olursunuz.

Kendi aracınızın da herhangi bir sıkıntı yaşaması durumuna karşın, kasko sigortası yapmanızı da tavsiye ederim.

Son Sözler

Yolculukta emniyet kemeri kullanımının, kazalardan minimum risk ile atlatılmasını sağladığını anlatmama gerek yok diye düşünüyorum. Sadece uzun yolda değil, şehir içi yolculuklarda da hiç çıkarmamanız gerekir. Hep söylediğimiz gibi Safety First!

Yolculuk yapmak istiyor ancak hala bir araba sahibi değilseniz. Araba almadan önce dikkat etmeniz gereken noktaları anlattığım konumu, aşağıdaki başlık aracılığı ile inceleyebilirsiniz. İyi Yolculuklar!

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.