Faydalı BilgilerGüncelİş DünyasıYabancı Diller

Yurt Dışı Eğitim Avantajları – Yurt Dışında Eğitim Neler Kazandırır?

yurt dışı eğitim

Mezun olan herkesin aklındaki ilk düşüncelerden biri, eğitimini yurt dışında devam ettirmektir. Peki “Yurt dışı eğitim avatantajları nelerdir? Yurt dışında eğitim neler kazandırır?

Yurt Dışı Eğitim

Ülkemizin günümüz şartlarına bakıldığında, eğitim konusunda git gide gerilemekteyiz. İmkanınız varsa, yurt dışında eğitiminizi sürdürmenizi tavsiye ederim. Çünkü alacağınız eğitim ve tecrübeler sayesinde, yaşantınızı orada sürdürebilir, yeni bir iş bulabilir ya da ülkenize döndüğünüzde almış olduğunuz eğitimin ve diğer listeleyeceğim artıların yansımasını burada çok daha iyi alabilirsiniz.

1) Yeni Bir Dil

Yurt dışında eğitimin katacağı ilk ve en büyük artı yeni bir dil hatta diller öğrenmek olacaktır. Gideceğiniz ülkeye bağlı olarak oranın yerel dilini öğrenebilir, bölümünüz İngilizce ise çok daha fazla geliştirebilir, hatta diğer ülkelerden eğitim amacı ile gelmiş olan öğrencilerden başlangıc seviyesi de olsa birkaç kelime de olsa literatürünüze yenilikler ekleyebilirsiniz.

2) Yeni Arkadaşlıklar

Önceki maddede bahsettiğim gibi, diğer ülkelerden gelen öğrenciler ile yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Bu yeni yaşam tarzları, o ülkelerin kültürlerini vs. gibi birçok şeyi de öğrenmenizi sağlayacaktır.

Ben yurt dışı eğitim serüvenimi Moskova / Rusya‘da yaşamıştım. Avrupa’nın her yerinden, Amerika’dan hatta Asya’dan bile arkadaşlarım oldu. Dünyayı gezme gibi düşünceleriniz varsa eğer, bu size çok büyük artılar kazandıracaktır. Çünkü yeni bir ülkeyi turist gibi gezmek ile, bir lokal gibi gezmek arasında “bakmak ile görmek” kadar çok fark vardır.

3) Kaliteli Eğitim

Konumun başlarında belirtmiş olduğum ülkemizdeki eğitimin zayıflığı ve işsizlik günden güne olumsuz yönde devam ediyor. Yurt dışındaki her eğitim kalitelidir demiyorum, ancak şu anki koşullara göre çoğunluğu bu yönde hareket ediyor.

Eğitiminizi tamamladıktan sonra CV’nize ekleyeceğiniz üniversite veya eğitim programları size burada iş bulmada çok büyük artılar kazandıracak, hem iş olanağı hem de maaşınızda artışlar şeklinde. Hala CV nasıl oluşturulur bilmiyorsanız, aşağıdaki konumu incelemenizi tavsiye ederim.

4) DENEYİM

Deneyim başlığımı büyük yazmamın sebebi katacağı belki de en büyük artılardan biri olmasıdır. Çünkü çoğunluğumuz aile evimizde, konfor alanımız dışına neredeyse hiç çıkmamış şekilde yaşıyoruz.

Yalnız yaşamak, veya hiç tanımadığınız biri ile bir evi paylaşmak yeni sorumluluklar sizi daha da geliştirecektir. Evinizde yapmadığınız, varlığından bile haberdar olmadığınız çoğu şey burada artık rutin haline gelecektir. Çünkü zorunluluk size çok şey öğretecektir.

5) Yurt Dışında Çalışma İmkanı

Almış olduğunuz eğitim sayesinde yurt dışı çalışma imkanına sahip olacaksınız. Özellikle bulunduğunuz ülkeyi sevdiyseniz ve orada kalmak istiyorsanız sizin için altın bir fırsat olacaktır.

Eğitiminizi başarılı ile tamamladınız, ancak farklı ülkelerde yaşantınıza devam etmek istiyorsanız, bu sizin için yine de büyük bir artı olacaktır. Özellikle çalışmak istediğiniz ülkenin dilini öğrenmeye şimdiden başlayın. Diğer detaylara ise aşağıdaki yazım aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

6) Farklı Ülkelere Seyahat

Farklı ülkelere seyahat edebilmek için yurt dışında eğitim almak mı gerekli? dediğinizi duyar gibiyim. Ancak şöyle bir durum var ki, 27 Temmuz Pazartesi 2020 güncel kuru olarak ;

  • 1 Dolar = 6,84 TL
  • 1 Euro = 8,02 TL

Bunlara ek olarak inanılmaz yüksek derece uçak biletleri ile bu ortam pek fazla oluşmuyor. Ancak bir de Avrupa’daysanız, 30-40€ ortama ile AB içindeki tüm ülkelere kolay ve çok uygun fiyatlarla uçuşlar yapabiliyorsunuz.

7) Unutulmayacak Anılar

Yurt dışı eğitiminiz sırasında, farklı bir ülkede, farklı yollarda, farklı restoranlarda bulunacağınız için, anılarınız anlatmakla bitmeyecek. Yapacağınız her gezi, yiyeceğiniz her yemek, kaybolacağınız her yol size unutulmaz anılar kazandıracak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.