Faydalı BilgilerGüncel

Yurt Dışında Çalışmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Yurt dışında çalışma hayalinizi gerçekleştirmek istiyorsanız, bilmeniz gereken bazı prosedürler ve işinizi kolaylaştıracak bilgiler var. Eğer hala ne tür bir meslek sahibi olacağınızı düşünmediyseniz, veya kısa süreli de olsa ne iş yapacağınızı bilmiyorsanız, bu konu hakkında detaylı bir liste hazırladım. Aşağıdaki link aracılığı ile inceleyebilirsiniz. Şimdi asıl konumuza dönecek olursak, “yurt dışında çalışmak için bilmeniz gerekenler neler?” ana başlıklar altında detaylı şekilde inceleyelim.

1) Avantajları

Yurt dışında çalışmak

Yurt dışında çalışmanın avantajlarından başlayalım. Öncelikle ülkemizin döviz üzerindeki değer kaybı düşünülürse, döviz üzerinden para kazanacağınız için paranız çok değerli olacak. Burada bakmak zorunda olduğunuz bir aileniz olabilir veya geri dönmeyi planlıyorsanız para biriktirmek durumunda olabilirsiniz. Maaşınızdan 300 dolar kenara atarsanız veya ailenize yollarsanız bu TL üzerinden 2 bin lira civarlarına geliyor. Gerçekten çok iyi bir avantaj sağladığınızı söyleyebilirim.

Bir diğer yandan yabancı diliniz çok gelişecektir. En iyi dil öğrenme yolu o ülkede yaşamaktan geçer. Çünkü zorunluluk size çok daha fazlasını öğretir. Burada öğrenemediğiniz kadar kısa bir sürede, orada dile hakim olacaksınız. Yeni bir dil öğrenmek demek, yeni kültürler, yeni araştırmalar ve hayatınıza katabileceğiniz her alanda yenilik demektir.

2) Vize & Pasaport

Yurt dışı çalışma vizesi işlemleri

Tabi ki öncelikle yurt dışına çıkabilmek adına pasaport sahibi olmanız gerekiyor. Tavsiyem 10 senelik çıkarmanız yönünde, bir daha yenileme işlemleri, süre takip işlemleri gibi şeylerle zaman kaybetmezsiniz. Ardından daha önemli konu olan vize geliyor. Bazı büyük firmalar, bu konuları kendileri direkt olarak hallediyor. Sizin için çalışma izni aşamalarını hallediyorlar. Ancak bazı kurnaz firmalar da bu ücretlerden kaçınmak adına, sizin diğer aracı kurumlarla bu işi halletmenizi söylüyorlar. Çalışma vizesi işlemlerinizi halletmeden kesinlikle turist vizesi ile gidip, orada çalışmamalısınız. Aksi takdirde, sınır dışı edilir, bir daha o ülkeye giremezsiniz. Tabi böyle bir geçmişe sahip olduktan sonra hangi ülke alır, takdir sizin.

3) İngilizce konuşulmayan ülke

İngilizce konuşulmayan ülkeler

Dil yeterliliğiniz sadece İngilizce bilmeniz şeklinde olabilir. O ülkenin ana dili de İngilizce olmayabilir. Ancak hiç dil bilmemektense, tüm dünyada konuşulan evrensel bir dil olan İngilizce ile her şekilde anlaşabilirsiniz. Zaten orada yaşayacağınız için, zamanla o dile de hakim olacaksınızdır. O ülkenin tamamı da İngilizce biliyor olabilir, ama günlük hayatta kendi dillerini konuşmayı tercih edeceklerdir. Bu yüzden gitmeden önce en azından başlangıç seviyesine gelip, dilin temelini kavramanızı öneririm. İlk başlardaki ufak tefek yaşanacak zorlukları hesap ederek, psikolojinizi ona göre hazırlarsanız başka bir zorluk çekmezsiniz.

4) Kalacağınız süre

Yurt dışı kalma süreleri

Bu konu çok önemli, vize ve pasaport işlemlerini buna göre ayarlayacaksınız. Asla bir gün bile fazla kalmamalısınız, bir daha ne zaman gidicem sanki mantığındaysanız, zaten hiç gitmeyin. Hayatın ne getireceği hiç belli olmaz. Vize-Pasaport işlemleri dışında, kalacağınız yer, yaşamınızı sürdürebilecek bir bütçe vs. açısından, iyi bir planlama sizi kurtaracaktır.

Ancak tamamen yerleşmeyi de düşünebilirsiniz. Bunun için ya ömür boyu öğrenci olacak ki bu da oldukça maliyetli olacaktır, ya da bir şekilde oranın vatandaşlığını alacaksınız. Her ülkenin prosedürleri farklıdır. O ülkenin kurallarına göre araştırma yapmalısınız. Yani hemen gidip de sahte bir evlilik yapma işlerinin peşine düşmeyin.

5) Alışma Süreci

Yurt dışında çalışma

Bu konu biraz kendinizi ne kadar tanıdığınızla alakalı. Öncelikle kendinize “daha önce hiç gitmediğim bir ülkenin, yemeklerine, kültürüne, kalabalıklığına, günlük yaşantısına ayak uydurabilir miyim?” diye sormakla başlayabilirsiniz. Yalnız bu soruyu cevaplamak az önce yazdığım şekilde sadece kendinizi tanımakla da bitmiyor. Her ülkenin farklı olduğundan iyi bir araştırma yapıp, “ben bunları bilerek gidiyorum, hepsine uyum sağlayabilirim” dedikten sonra bu kararı almanızı öneririm. Bu şekilde planladığınız tarihten önce dönme, iptal etme gibi tatsız olaylar yaşamamış olursunuz.

Son Sözler

Yurt dışında çalışmak veya yerleşmek gibi planlarınız varsa, bilmeniz gereken ana başlıklı maddeleri sıraladım. Tabi ki bu liste daha da uzatılabilir, ancak başlıca olarak bunları planlamalısınız, detaylara daha sonra geçmenizi öneririm.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.