Faydalı BilgilerGüncel

Yeni – Yurt Dışında Ne İş Yapılır? (2020)

İnsanlar hayalleri doğrultusunda yurt dışında yaşamak veya güncel ekonomik kurlardan yeni işler, yeni yerler aramak amacıyla yurt dışına gitmek istiyorlar. Genelde bu hayaller, güncel kur üzerinden TL hesaplaması yapılarak son bulur. Ya da “tamam gidelim de yurt dışında ne iş yapılır?” iş bulamayız vs. gibi nedenlerden vazgeçişler meydana gelir. Peki gerçekten “yurt dışında iş bulmak zor mu? Yurt dışında iş bulmak için neler gerekiyor?” Bu gibi soruların aklınızdan hiç çıkmadığını biliyoruz. Aşağıda hazırladığım listede, yurt dışındaki iş imkanları hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

1) Work And Travel

Hemen klasik bir giriş yapalım. Genelde hayaller holywood pazarının da etkisiyle, Amerika üzerinden yapılır. Eğer üniversite öğrencisiyseniz, kesinlikle kaçırmamanız gereken bir fırsat. Hem çalışacak, hem de Amerika’nın bir çok eyaletinde seyahat edebilme fırsatı bulacaksınız. Sahilde dondurma satmaktan, kargoculuğa, cankurtaranlığa ve garsonluk yapmaya kadar onlarca iş imkanı mevcut. Ücretlendirmeler ise genelde saatlik $ üzerinden yapılıyor, para biriktiriseniz 2 ay çalışıp 1 ay dolu dolu gezebilirsiniz. Ya da ülkemizde çok pahalı olan bazı teknolojik ürünleri, kıyafetleri kısacası alışveriş konusunda orada para kazanmış olacağınız için, alım gücünüz yüksek olacaktır. Bu sayede çok ucuza mal edebilirsiniz.

Genelde üniversitedeki not ortalamanızın, 2,00 ve üzeri olması isteniliyor. Ancak daha önemlisi vize alımındaki mülakatta gerçekleşiyor. Bu not ortalamasına sahip olmasanız da, kendinizi iyi tanıtabilmeniz ve gerçekten bu iş için gitmek istediğinizi anlatabilmeniz gerekiyor. Bu sayede İngilizce’niz de hiç olmadığı kadar gelişecektir. Eğer siz de 18-28 yaş arasındaysanız, bu iş ve gezme fırsatını kesinlikle kaçırmayın.

2) Türk Restoranları

Bu sayfayı ziyaret eden, her eğitim seviyesinden iş arayan kişiler olabilir. Bu yüzden her alana hitap edecek şekilde listemizi hazırlamaya çalıştık. Dünyada Türklerin olmadığı ve işletme kurmadığı bir alan olduğunu henüz duymadım. İngilizce seviyeniz veya gideceğiniz ülkedeki konuşulan dildeki yeterliliğinize güvenmiyorsanız, daha az zorlanmak adına bir Türk restoranında işe başlayabilirsiniz. Öncelikle mutfakta veya temizlik işlerinde ardından dil yeterliliğiniz arttıkça garsonluk veya karşılamaya kadar yükselebilirsiniz. Maddi durumunuz da yeterliyse, işletme sahibi bile olabilirsiniz.

3) İnşaat Sektörleri

Moscow City

Yine bir önceki maddede olduğu gibi, Türkler dünya üzerinde inşaat konusunda da oldukça başarılı. Rusya, Katar gibi ülkeler başta olmak üzere onlarca ülkede inşaat işleri yapılıyor. Bu ülkelere gitmeye karar vermeden önce, kısa süreli de olsa belirli seviyelere kadar o ülkenin dilini öğrenmenizi tavsiye ederim. Bu iş için daha çok fiziksel yeterliliğiniz önemli.

Buradaki eğitiminizi tamamladıysanız, ENKA gibi uluslararası çalışan firmalar aracılığı ile yurt dışında mimarlık, mühendislik vb. gibi iş alanlarında çalışabilirsiniz.

4) WorkAway

Bu çalışma yönteminin de geçerliliği hemen hemen tüm dünya ülkeleri üzerindedir. Work and Travel mantığı ile hem kazanıp, hem gezebileceksiniz. Bu sayede okulların değişim programları ile gitme mantığıyla, farklı ülkelerin kültürlerini tanıyabilecek, farklı insanlarla çalışacak ve para kazanabileceksiniz.

Ağırlıklı olarak çiftlikler, yoga kampları gibi daha sakin ve huzurlu iş alanları üzerinden meslek sahibi oluyorsunuz. Buradan siz de başvurabilir, yeni bir maceraya atılabilirsiniz.

5) Konaklama Yerleri

Hoteller başta olmak üzere, motel, pansiyon, siteler vb. gibi konaklama yerlerinde çalışabilirsiniz. Buralarda, resepsiyon, housekeeping, bellboy, mutfak işleri gibi bir çok alan mevcut. Yeterliliğinize göre veya o alanlardaki müsaitlik durumlarına göre seçimler yaparak çalışabilirsiniz.

6) Kendi Mesleğiniz

Yapmak istediğiniz mesleğin, bölümünü bitirmiş olabilirsiniz veya yıllardır aynı işte çalışıp o işin tüm tozunu yutup her ince detayına kadar öğrenmiş olabilirsiniz. Bu şekilde yurt dışında çalışmanız da mümkün. Öğrenciyseniz diplomanızı, çalışansanız o iş hakkındaki yeterlilik belgelerinizi göstererek tabi ki yabancı diliniz de olduğunu varsayıyorum, istediğiniz her işi yapabilirsiniz. Unutmayın ki iyi CV her yerde geçerlidir.

7) Gece Hayatı

Tüm saydığım meslekler, iş alanları size sıkıcı gelmiş olabilir. Bunları yapmak için konfor alanınızdan çıkıp bir değişim yaşamak istemeyebilirsiniz. Eğer hala gençseniz, gece kulüpleri, barlar ve diğer eğlence sektörlerinde iş bulabilirsiniz. Genelde alkollü mekanlarda bırakılan bahşiş miktarı, alkolün de etkisiyle oldukça yüksektir. Bu da ekstra gelir demektir. Belli başlı kalıpları öğrendikten sonra, dildeki yeterliliğinize de çok bakılmayacaktır. Hem eğlenir, hem para kazanır ve hem de güzel çevre edinebilirsiniz.

7 Ana başlık altında, yurt dışında yapabileceğiniz işler konusunu detaylıca ele aldık. Örnekler çok fazla uzatılabilir, ancak burada son yıllarda popüler olan iş alanlarını sıraladık. Gitmeye karar verdiniz peki neler bilmeniz gerekiyor? Aşağıdaki konumu inceleyerek, yurt dışında çalışmak için bilmeniz gerekenleri sıraladım.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Ad-Block, AdGuard tarzı reklam engelleyici eklentileri, sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi açısından devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.